28 Kasım 2020 Cumartesi

“Adrese teslim yasayla insan ve çevre sağlığını tehlikeye atamazsınız”

“Adrese teslim yasayla insan ve çevre sağlığını tehlikeye atamazsınız”

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, Kartepe’de faaliyet gösteren lastik yakma fabrikasının yasal olmamasına rağmen enerji ve ürün ürettiği iddialarını araştırdıklarını belirterek, adrese teslim yasa çıkartılarak insan ve çevre sağlığını tehlikeye atan lastik yakma işleminin karşısında olduklarını duyurdu.

05 Kasım 2020 Perşembe 12:45 Güncel

Aralarında Kocaeli’nin yer aldığı bazı illerde enerji üretimi için lastik yakma fabrikalarına yetki verilmek üzere TBMM alt komisyonunda görüşülen yasa tasarısı tüm Türkiye’yi ayaklandırdı. Kocaeli’de de yoğun tepkilere yol açan ve TBMM Genel Kurulu’na taşınacağı iddia edilen yasa tasarısına ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı bir açıklama yaptı. Konunun gündeme gelmesi ile kent dinamikleri ile görüştüklerini ifade eden Başkan Yıldızlı, “Söz konusu iddialarda Kartepe ilçemizin ve orada faaliyette olan bir fabrikanın adı geçiyor. Bu fabrikanın yasal olmamasına rağmen mevcutta elektrik üreterek satışını yaptığı iddialarını şu an araştırıyoruz” diye konuştu.

VİCDANA SIĞMAZ

Adrese teslim yasa çıkartılarak insan ve çevre sağlığını tehlikeye atan lastik yakma işleminin karşısında olduklarını ifade eden Başkan Yıldızlı, “Lastik yakma işlemi geri dönüşüm için yıllardır yapılan bir uygulama. Atık lastiklerin çevreye verdiği zararı ortadan kaldırılması için gerekli bir adım. Ancak enerji üretimi adı altında bunun belli bir kapasiteyi aşmasıyla Kartepe adeta kansere mahkum edilecek. Lastik yakarak enerji üretimi sağlıklı bir uygulama olsaydı bugüne kadar yasallaşmış olurdu. Enerji üretiminin insan ve çevre sağlığını koruyan uygulaması var. Yasal olmayan bir işlemi adrese teslim uygulamayla hayata geçirmek, insan sağlığını bu kadar tehlikeye atmak hiçbir vicdana sığmaz. Hayata geçirilmemesi için de var gücümüzle kentimizin tüm dinamikleri ile halkımız ile beraber mücadele edeceğiz” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Körfez Vefa SK Tesislerine hayran kaldılar

Körfez Vefa SK Tesislerine hayran kaldılar