27 Şubat 2020 Perşembe

Ağdacı, İzaydaş’a zehirleri sordu: Raporu halka açıklayın!

Ağdacı, İzaydaş’a zehirleri sordu: Raporu halka açıklayın!

DDT ve BHC’lerin İZAYDAŞ’ta yakılmaya başlandığının ortaya çıkması sonrası, CHP Kocaeli Doğa ve il Hakkı İzleme Kurulu adına bir basın açıklaması yapan Sait Ağdacı, “Burada önemli olan, baca gazı ve atık sudaki dioksin furan miktarlarının olması gereken değeri sağlamasıdır. Bağımsız gözlemci ve denetçi bulundurmadığı sürece içimizde hep bir şüphe olacaktır” dedi

17 Ocak 2020 Cuma 13:37 Güncel

Uzun yıllardır Derince’de depolanan ve kanserojen etkisi olduğu bilinen DDT ve BHC’lerin İzaydaş’ta yakılmaya başlandığının bakanlıkça duyurulması sonrası CHP Kocaeli Doğa ve il Hakkı izleme kurulu adına Sait Ağdacı açıklama yaptı. Ağdacı, “Burada önemli olan, baca gazı ve atık sudaki dioksin furan miktarlarının olması gereken değeri sağlamasıdır. İzaydaş Basel’e göre yetkili olmasına karşın bu değerlerin sağlandığına kamuoyunu inandırması lazım. Bu da bağımsız gözlemci ve denetçi bulundurmakla mümkün olur. Aksi halde içimizde her zaman bir şüphe bulunacaktır. Kaldı ki bugüne kadar bölge halkının şikayetleri artarak devam etmektedir” dedi.

DAHA ÖNCE SORMUŞTUK

Ağdacı şunları söyledi: ‘’Malûmunuz olduğu üzere 15 Kasım 2019 tarihinde aşağıdaki yazı ile Derince ilçesindeki depolarda bulunan pestisitler(DDT ve BHC) ile ilgili olarak, Kocaeli il Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesine kamuoyu adına cevaplanması istemiyle sorular sormuştuk. Yine aynı şekilde İzmir milletvekili Sayın Murat Çepni de TBMM de benzer soruları yanıtlaması istemiyle çevre ve şehircilik bakanına yöneltti. Bahse konu sorulara ilgili mercilerce verilen cevapları sizlerle paylaşacağız.

NASIL GÖREV ALIYOR

Öncelikle; Kocaeli valiliği ilgi yazısında konunun il Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile ilgili olmadığını ÇŞB kimyasal atıklar daire başkanlığını ilgilendirdiğini belirterek anılan merciye başvurulmasını istemiştir. Burada bu cevaba istinaden KBB’nin kurulumuza, Çşb’nın Sayın Çepni’ye verdiği cevapta sürecin UNDP ve ÇŞB ile yerelde ise İzaydaş ve il Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü, depoların işlem öncesinde müdürlük tarafından mührünün açılıp işlem bitince de tekrar kapatılıp mühürlendiği (?)belirtilmiştir. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü kendi ifadesi ile ilgili olmadığı halde nasıl bu işte görev alıyor?

İZAYDAŞ TAŞERON OLMUŞ!

İzaydas pestisitlerin  856,2 tonunu bertaraf etmek üzere paketleyip tesise almış ve bertarafına başlamış, toplamda ihale edilen 1638 ton pestisitin kalan kısmının ise Fransa da bertaraf edileceği söyleniyor. Şimdi burada; daha önce belirtilen İzaydaş‘ın 780 ton koku diğer şirketin de 880 ton koku bertaraf edeceği belirtilmişti. Neden böyle bir değişiklik oldu? Bunun cevabını da bakanlığın yazısında buluyoruz “ihaleyi alan şirket İzaydaş ile bir sözleşme imzalayarak 857,2tonun İzaydaş’ta bertarafını sağlamıştır “deniyor yani İzaydaş burada taşeron olmuş. Pestisitlerin 540 tonunun saha sahibi uhdesinde ve finansörlüğünde Almanya’da bertaraf edildiği belirtiliyor; oysa bu işlemde finansör Kocaeli Sanayi Odası olmuştur.

GÖZLEMCİ İSTEMİŞTİK

İzaydaş’ta deneme yakması yapıldığı ve emisyon değerlerinin standartların altında olduğu söylenmektedir. Biz burada gözlemci bulunmasını istemiştik öyle bir şey yok. Bu ölçümü kim yaptı? Belgeleyen rapor nerede? Kamuoyu ile paylaşıldı mı? İzaydaş bu işte neden taşeron oldu? Bu maddelerin Kocaeli’den topluca gönderilmesinde bir sakınca mı vardı? 24 Temmuz 2019 tarihinde kamuoyu bilgilendirme toplantısı yapıldı deniliyor. Bu toplantıya katılanlar; İzaydaş temsilcisi, ÇMO temsilcisi, Keyad temsilcisi, CHP çevre Komisyonu temsilcisi, KSO temsilcisi, İÇK temsilcisi ve KBB temsilcisi idi. Kamuoyu nerede? Bertaraf süresince hiç bir gözlemcinin olmayacağı, STK’lardan (burada bahsedilmek istenen meslek odaları) Talep gelmesi halinde bertaraf tesisine iletileceği belirtilmiş.

TEKNİK GEZİ YAPTIRILAMAZ

Biz sürecin her aşamasında ilgili meslek odalarından temsilcilerin bulunmasını istedik, meslek odaları herhangi bir STK değildir konusunda uzman mimar, mühendis, tabipleri barındıran örgütler olup herhangi bir vatandaş gibi göstermelik teknik gezi yaptırılamaz. Emisyon ölçümlerinin TUBİTAK-MAM tarafından yapılacağı ve ölçüm değerlerinin Web sitesinde yayınlanacağı belirtilmiş. Tubitak -Mam 12 Ocak 2017 tarihinde körfez deki akaryakıt kirlenmesinde de analiz için 29 yerden numune almıştı ne oldu o analiz sonuçları?

HABERLERİ YOK

Anılan toksik maddelerin depolarda kaldığı sürece depoların kırık/dökük durumundan ötürü, toprakta, suda ve bina duvarlarında herhangi bir toksik kirlenmeye/kirletmeye sebep olup olmadığına dair sorumuza, ilk kez 2018 yılında bakıldığı ve bir kirlenmeye rastlanmadığı cevabını aldık. Bir diğer taraftan da tüm işlemler bittikten sonra analiz yapılacağı söylenmektedir? Değerli dostlar biz sorularımıza net ve tatmin edici yanıtlar alamadık. Ayrıca burada üzülerek gördük ki kentin kurumlarının birbirleriyle diyaloğu ve yetki/sorumluluk bakımından haberleri yok. Gelelim yine kentimizin üvey evladı Dilovası ile ilgili bir soruna. Yine bildiğiniz üzere Dilovası ‘ında Orhangazi mahallesi ile Turgut Özal mahallesi arasında Eynerce deresinin arka tarafında bulunan alanda 2 dönümlük bir sahada asbest tepesi oluşmuş durumda.

NE OLACAK ŞİMDİ?

Bununla ilgili Dilovası derneklerinin yapmış olduğu yazışmalara yine il Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile KBB’nin verdiği cevaplara bakalım: İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü anılan sahanın ilgili belediye tarafından vahşi atık sahası olarak kullanıldığını, 90 şu yıllardan sonra asbest atılmadığını bu konuda KBB ye alanın rehabilitasyonu için yazı yazıldığı cevabını veriyor. KBB ise; sahanın herhangi bir atık sahası olmadığını (??) ve çevre kanununa atıfta bulunarak burada mevcut maddenin mülkiyetindeki birim tarafından yetkili kurumca ki bu İzaydaş bertaraf ettirilmesi gerektiğini söylüyor. Ne olacak şimdi?

NE GELEN VAR NE GİDEN

Bu güne kadar anılan mevkiye ne gelen var ne giden.  Bir başka konuda içme suyu şebekesinde kullanılan asbestli borulara ilişkin sorularımız idi. Bu sorulara verilen cevapta ilçe ilçe kullanılan boruların yüzde olarak miktarı verilerek Kocaeli genelinde %3,3 AÇB kullanıldığı ve bununda 2020 sonuna Kadar yenileneceği cevabını vermişler. Asbest içeriğinde amfibol (kanserojen bir madde)bulunduran bir maddedir. Solunum yolu ile alındığında akciğer kanserine, su yolu ile alındığında ise sindirim sistemi rahatsızlıkları ve nihayetinde kansere neden olur.

ARTIK YETER

Bu borular en az 10 yıllık olduğuna göre halkta ne gibi etkileri olmuştur? Bir sağlık taraması yapıldı mı? Sorumuzun cevabını alamadık. Kaldı ki bu konuda Nevşehir milletvekilimiz kentteki kanser vakalarındaki artışın nedeni olarak AÇB göstermişti. Burada siz emekçi kardeşlerime de seslenmek istiyoruz, kentimizde yukarıda değindiğimiz gibi birçok sorun var (Sungurlu barajı, Babaköy deki talan, Limanlar, taş ocakları vs) biz elimizden geldiğince yetişmeye çalışıyoruz ama sizde takipçisi olun, sorun korkmadan yazın ki herkes görevini yapsın. Bu kent yeterince mağdur edildi artık Yeter!

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Mutlu, çöp tesisi için yer önerdi

Mutlu, çöp tesisi için yer önerdi