27 Şubat 2020 Perşembe

Alaaddin Sarı: İhanet çeteleriyle mücadele ediyoruz!

Alaaddin Sarı: İhanet çeteleriyle mücadele ediyoruz!

Brisa işçisiyle buluşan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı “İhanet çeteleriyle de mücadele etmek zorunda kalıyoruz” dedi

17 Ocak 2020 Cuma 13:04 Güncel

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Brisa çalışanları ile bir araya geldi. Toplu iş sözleşmesi ile ilgili açıklama yapan Sarı, sendikal tarihleri açısından çok zor bir dönemden geçtiklerini söyledi. Sarı, “Toplu iş sözleşmesi döneminde kendi içimizdeki ihanet çeteleriyle de mücadele etmek zorunda kalıyoruz” dedi. Sendika yönetimine geldikleri günden bu yana sadece hak mücadelesi verdiklerinin altını çizen Sarı, “Bu sendikada verilen mücadelenin her zaman bir bedeli oldu. En son bedeli Genel Başkanımız Abdullah Karacan ödedi. Sendikamızın bugüne gelmesinin en büyüt etkeni genel başkanımız Karacan’dır. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde esnek çalışmayı getiren 4857 sayılı yasa, sözleşmeye konulmak isteniyor. Önümüzdeki oturumlarda niyetlerini, verecekleri teklif ile göreceğiz. Şu anda metal sektöründe devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendikaların talepleri ülkenin gerçeklerine uygun taleplerdir. Buna karşı işveren yüzde 8’lik bir zam ile geliyor. Şimdi metal işçileri eylemlerini yapıyor ve önlerinde bir grev süreci var. Biz de bunları yaşayabiliriz” diye konuştu.

“AİLEMİZİ İÇİNE ALACAK ELEŞTİRİLERİ KABUL EDEMEM”

Goodyear’ın masaya esnek çalışma ve düşük ücret ile geldiğini ifade eden Sarı, “İster ayrı ister birlikte otursunlar farklı bir şey olmayacağını biliyoruz. Bizi eleştiriyorlar. Eleştiri yapılmasına karşı değiliz, aksine eleştirin dedik. Ama bizim ailemizi içine alacak eleştirileri kabul edemem. Bana muhalefet olanlar eleştirilerinin bu noktada dozunu aşarsa gereğini yaparım. Bu dönem toplu sözleşmeye özel istihdam bürolarını koymak istiyorlar. Bu madde sözleşmeye girerse sendikanın kapısını kapatıp gidelim. Biz kazanılmış haklarımızı, satın alma gücümüzü ve istihdamı devam ettireceğiz dedik. Bu kazanılmış haklar için çok bedel ödendi. Arkadaşlarımız işinden oldu, cezaevlerine girdi. En son taşeronu kaldıran genel başkanımız Abdullah Karacan öldürüldü. Bunlar tesadüf değil. Kazanılmış haklarımızdan taviz vermeyeceğiz” dedi.

“ESNEK ÇALIŞMAYI ASLA VERMEYECEĞİZ”

İşçiler olmazsa kendilerinin de anlamı olmadığını belirten Genel Başkanı Sarı, “Satın alma gücümüzü koruyacağız. Geldiğimizden bu yana bizi eleştirin diyorum. Biz birlikte var olacağız. Siz olmazsanız bizim bir anlamımız olmaz. Hak mücadelesi dediğimiz kavram herkesin yüzünün gülmesi demektir. İstihdamımızı sağlayacağız. Lastik-İş, çalışanları ile güçlü bir sendikadır. Kocaeli ve Türkiye’de etkin bir sendikadır. Güçlü olmak karşısındakinin ümüğünü sıkmak demek değildir. Karşındaki kişinin de haklarını korumak demektir. Biz onların talep ettiği esnek çalışmayı asla vermeyeceğiz. Goodyear Genel Müdürü, valiyi ziyaret etmiş. Herkes bundan bir şey çıkarıyor. Yani herkes valiyi ziyaret edebilir. Buradan sendikayı eleştirmek nasıl bir anlayış bilmiyorum. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Daha önce bu kadar zor olmamıştı. Çünkü kendi yapımızın içinde ihanet edenlerle karşı karşıyayız. Bunlara karşı sımsıkı kenetleneceğiz” diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ağdacı, İzaydaş’a zehirleri sordu: Raporu halka açıklayın!

Ağdacı, İzaydaş’a zehirleri sordu: Raporu halka açıklayın!