24 Ekim 2019 Perşembe

Arıtma tesisinden denize tonlarca lağım suyu boşaltılıyor!

Arıtma tesisinden denize tonlarca lağım suyu boşaltılıyor!

Darıca ilçesi Balyanoz Koyu'na arıtma tesisinden bırakılan atık sular denizi kirletirken çevre sakinleri duruma tepki gösterdi

10 Temmuz 2019 Çarşamba 16:07 Güncel

Gebze Cumhuriyet Mahallesi 2259 Sokak’taki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (İSU) ait atık su arıtma tesisi, kapasite yetersizliği nedeniyle günün belirli saatlerinde Darıca Balyanoz Koyu’na atık suları boşaltıyor. Evsel atık suların toplandığı Gebze Atıksu Arıtma Tesisi'ndeki yoğunluk nedeniyle dereye akan atık sular Balyanoz Koyu'nu kirletiyor. İSU yetkilileri, "Kapasite yoğunluğu nedeniyle sabah ve akşam saatlerinde su kullanımının artmasına bağlı olarak atık su dere vasıtasıyla denize bırakılmakta. Yeni bir havuzun yapılması durumunda bu yaşanan sorun giderilebilir" dedi.

LAĞIM SULARI BOŞALTILIYOR

Çevre sakinleri ise denizdeki kirliliğe tepki göstererek, "Eskiden burada çeşitli balık türleriyle birlikte ördekler vardı. Şimdi hepsi hızla yok olmaya başladı. Denizdeki kirlilik nedeniyle kimse yüzmüyor, yüzenlerin ise olası bir hastalığa yakalanması söz konusu. Buraya lağım suları boşaltılıyor, bu nedenle kimse denize giremiyor" diye konuştu.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisi ile hızla bir çalışma başlattı. Çalışma ile birlikte arıtma tesisindeki sorun çözülecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Motosiklet TIR'ın altına girdi

Motosiklet TIR'ın altına girdi