23 Ekim 2018 Salı

  • 5,789 TL
  • 6,638 TL
  • 229,82 TL
  • 93.279

Artvin’in geleceği tehdit altında!

Artvin’in geleceği tehdit altında!

Kocaeli’deki Artvinliler bugün Sabri Yalım Parkı’nda bir basın açıklaması yaparak, illerindeki çevre katliamlarına tepki gösterdi

14 Ocak 2018 Pazar 00:07 Güncel

Artvin Çevre Platformları, bugün saat 13.00’da Türkiye’nin her yerinde bir basın açıklaması yaparak, Artvin’deki çevre katliamlarına karşı seslerini duyurdu. Bu kapsamda bugün İzmit’te de bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan basın açıklamasında başta Cerattepe olmak üzere HES ve madenlerin Artvin’e verdiği zararlara tepki gösterildi. Açıklamaya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve CHP eski Milletvekili Bekir Yurdagül de katılarak destek verdi.

VAHŞİ BİR SALDIRI VAR

Artvin Çevre Platformu adına basın açıklamasını okuyan Ekin Su Akpınar şunları söyledi: ‘’Bilindiği gibi bundan bir süre önce Kocaeli’de, ‘Artvin STK ve platformları Türkiye buluşması’ gerçekleşti. Toplantıda Artvin’de devam eden potansiyel madencilik faaliyetleri ve Cerattepe, yeşil yol, taş ocakları, HES’ler ve çevre kirliliği tahribatlarının Artvin’in geleceğini nasıl tehdit ettiği anlatıldı. Artvin’in güzel doğasının başta Cerattepe olmak üzere vahşi bir saldırı altında olduğu ve tüm yaşam ve doğa savunması mücadelesine tek yürek olarak destek verileceği açıklanarak ortak bir bildiri yayınlandı. Bu toplantıda ve daha sonra İstanbul ve Bursa’da yapılan toplantılarda bundan böyle doğa ve yaşam mücadelesinin Türkiye’nin her yanında yaşayan Artvinlilerin katılımıyla yükseltilmesine karar verildi.

İMZALAR TOPLANDI

Bir aydan fazla bir süredir yürüttüğümüz imza kampanyası bugün sona eriyor. Artvin, İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya, İzmir, Sakarya ve Sinop gibi bir çok ilde yürüttüğümüz kampanyada on binlerce imza toplandı. Bugün buradan ve tüm bu şehirlerin meydanlarından topladığımız imzaları Ankara’ya gönderiyoruz. 16 Ocak Salı günü Anıtkabir’e gerçekleştireceğimiz ziyaretin ardından topladığımız imzaları TBMM başkanlığına teslim edeceğiz ve sürecin takipçisi olacağız. Aynı gün saat 17.00’de Sakarya Caddesi Kızılay’da tüm sürece ilişkin bir basın açıklaması yapılacak. Tüm Artvinlileri ve çevre dostlarını katılmaya ve destek olmaya davet ediyoruz.

DOĞA TAHRİP EDİLİYOR

Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir. Doğayı endemik türler başta olmak üzere bir bütün olarak tehdit eden, insanların kültürlerine ve yaşam alanlarına kast eden, ekolojik sistemde onarılmaz yaralar açması bilim insanlarınca kanıtlanmış olan, ülkemiz ekonomisine getiri sağlamaktan çok şirketlerin kar sağlaması üzerine planlanmış çalışmalara karşı mücadele etmenin ülke ve çevre sevgisinin gereği olduğuna inanıyoruz. Artvin’de OHAL kapsamındaki yasaklar devam etmektedir.

CERATTEPE DURDURULSUN

Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir. Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulması ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz.’’

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Anıl aydemir

14 Ocak 2018 Pazar 13:41

Ağaçlardan,kadınlardan,çoçuklardan kirli ellerinizi çekin artık.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli'den Düzce'ye avlanmak için giden avcılar kaza yaptı

Kocaeli'den Düzce'ye avlanmak için giden avcılar kaza yaptı