17 Ocak 2021 Pazar

'Asgari ücret vergiden muaf tutulsun'

'Asgari ücret vergiden muaf tutulsun'

DİSK Kocaeli Şubesi Vergi Dairesi önünde yaptığı basın açıklamasında asgari ücretliden verginin muaf tutulmasını istedi

09 Aralık 2020 Çarşamba 15:41 Güncel

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kocaeli Şubesi, İzmit İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Kocaeli vergi dairesi önünde asgari ücret ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 40 kişinin katıldığı basın açıklamasını DİSK’e bağlı sendikalar adına DİSK Kocaeli Bölge Başkanı Vedat Küçük gerçekleştirdi. Açıklamaya CHP İl Başkan Vekili Nazım Gençtürk, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan Adayı Reyhan Başaran, TMOBB Kocaeli Şube Murat Kürekçi ve işçi temsilcileri katıldı.

“KAYIPLAR TELAFİ EDİLMELİ”

DİSK Kocaeli Bölge Başkanı Vedat Küçük’ün yaptığı açıklamada, “2021 asgari ücretinin belirlenme süreci, ekonomik kriz ve Covid-19 salgınının yarattığı ağır sosyal ve ekonomik tahribat altında başladı. Milyonlarca işçi iş ve gelir kaybına uğradı. Türkiye'de 10 milyon civarında işçi asgari ücret altında veya asgari ücrete yakın bir ücretle çalışıyor. Bu koşullar altında asgari ücret salgının yarattığı kayıplara ve ekonomik krize karşı çalışanları korumanın en önemli aracıdır. Sosyal bir devlet olmanın gereği işçilerin yaşadığı bu kayıpları telafi etmektir” ifadelerini kullandı. 

“YILIN 122 GÜNÜ VERGİLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İşçinin kazandığı üç liranın biri vergilere ve kesintilere gidiyor diyerek konuşmasına devam eden Sendika Başkanı Vedat Küçük, “Asgari ücretli bir işçinin brüt ücretinden damga vergisi, gelir vergisi, primler ile KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergiler de hesaba katıldığında 1000 TL'ye yakın bir kesinti olmaktadır. Yani 2943 TL brüt asgari ücretin yalnızca 1960 TL'si işçinin eline harcanabilir olarak geçmektedir. Bir başka ifadeyle asgari ücretli işçi yılın 122 günü vergi ve diğer kesintiler için çalışmaktadır” dedi. 

“GERÇEKLERİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN TERCİHLER DEĞİŞMELİ”

Vergide adalet olmadan ücrette adalet olmaz diyerek konuşmasına devam eden Vedat Küçük, “Ülkemizde ülkeyi yönetenler asgari ücret konusunda da başarı hikayelerianlatmaktadır. Asgari ücretin dolar ve altın karşısındaki kaybından hiçbir biçimde bahsedilmemektedir. Türkiye'nin, Avrupa ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip 4 ülkeden biri olduğu gerçeği yok sayılmaktadır. Enflasyon ve işsizlik gibi konularda gerçek yaşam ile ilgisi olmayan başarı verileri üretenler, asgari ücrette de bir başarı hikayesi anlatılmaktadır. Bu masalda Asgari Geçim indirimi hilesine başvurulmaktadır. Rakamlarla oynayarak gerçekler değişmez. Gerçekleri değiştirmek için tercihlerin değişmesi gerekmektedir” dedi. 

Özetle pandemi koşullarında daha da önem kazanan asgari ücret konusunda atılması gereken somut adımlar şunlardır: 
*Salgın döneminde asgari ücret farklı hesaplanmalıdır. Brüt asgari ücret net olarak ödenmelidir!​

*2021 asgari ücreti Covid-19 salgınının hanelere getirdiği yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

*Bütçeden asgari ücrete nakit desteği sağlanmalıdır.

*Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır.

*Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır.

*Asgari ücret hesabında sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır.

*Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.

*Asgari ücret bütün işçi ve memurlar için ortak saptanmalıdır.  ​

*2021 asgari ücreti net 3.800 TL olarak saptanmalıdır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Alınan karara tepki çığ gibi büyüyor

Alınan karara tepki çığ gibi büyüyor