11 Ağustos 2020 Salı

Avukatlardan adliye önünde oturma eylemi

Avukatlardan adliye önünde oturma eylemi

Kocaeli Barosu, hükümetin “çoklu baro” tasarısını Kocaeli Adliyesi önünde oturarak protesto etti

03 Temmuz 2020 Cuma 15:55 Güncel

Kocaeli Adliyesi önünde gerçekleşen eyleme Kocaeli Barosu yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda baroya bağlı avukatlar katıldı. Eş zamanlı yapılan açıklamayı okuyan Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Selman Yaray, "Öncelikle Sakarya’da meydana gelen olayda yaralananlara acil şifalar, hayatını kaybedenlere ise Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün Ankara’da tüm baroların katılımıyla savunma mitingi yapılması planlanmıştı. Maalesef dün Ankara Valiliği tarafından alınan bir kararla, Covid-19 pandemisi bahane edilerek 15 gün süreyle tüm yürüyüş ve toplantıları iptal etti. Başından itibaren baroların bölünmesinin engellenmesine yönelik en barışçıl eylemlere bile engel olunmaya çalışılması, söz konusu valilik kararının samimiyetinin haklı olarak tarafımızda sorgulanmasına neden olmuştur” dedi.

TEPKİMİZİ DUYURMAK İÇİN BURADAYIZ

Eyleme devam ettiklerini belirten Yaray, “Başkanımız Bahar Gültekin Candemir’in de aralarında bulunduğu bazı baro başkanları TBMM’ye giderek yasa tasarısının görüşüldüğü komisyonda konuşma yapmak istemişler ancak bu makul istek de geri çevrilmiştir. Başkanlarımız halen meclis önündeki eylemlerine devam etmektedirler. Yönetim kurulumuz ve bazı meslektaşlarımız başkanımıza destek vermek için Ankara’dalar. Bizler de onlara olan desteğimizi ve yapılan hukuksuz engellemelere olan tepkimizi duyurmak için buradayız” ifadelerinde bulundu.

HALKIN SESİNİN KISILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Yaray, “Anayasadan doğan tüm demokratik ve özellikle de avukat olan milletvekillerine sesleniyoruz. Milletin vekili olduğunuzu unutmayın ve bu hilkat garibesi yasa tasarısını reddedin. Baroların bölünmesine, halkın sesinin kısılmasına müsaade etmeyeceğiz. Kocaeli Barosu olarak her zaman olduğumuz gibi hukukun yanında, halkın arkasında durmaya devam edeceğiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Körfezkent’te alışveriş hızlandı

Körfezkent’te alışveriş hızlandı