24 Ekim 2019 Perşembe

Bakan'a sordu: Gölcük Tersanesi'nde işçi alımları neye göre belirleniyor?

Bakan'a sordu: Gölcük Tersanesi'nde işçi alımları neye göre belirleniyor?

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bu yıl KPSS şartının kaldırıldığı Gölcük Tersanesi'nde, alımların neye göre yapıldığını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 'a sordu

10 Temmuz 2019 Çarşamba 15:29 Güncel

Geçtiğimiz Nisan ayında duyurulan Gölcük tersanesine alınacak 290 işçi için yaklaşık 30 bin başvuru olmuş kura çekimi ile bu sayı bin 160 düşürülürken yapılan mülakatla 290 işçnin alımı gerçekleşmişti. Daha önce KPSS şartının arandığı ancak bu alımlarda bu şartın olmadığı ve mülakatta sorulan sorulara ilişkin CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından cevaplanması istemi ile Meclise soru önergesi verdi.

290 İŞÇİ ALIMINA 30 BİN BAŞVURU

Gölcük Tersanesi'nde 290 işçi alımı için yaklaşık 30 bin başvurunun olduğuna dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar geçtiğimiz yıl 390 işçi alındığını ancak başvuru sayısının 2000’lerde kaldığını söyledi. Akar yine işçi alımında geçtiğimiz yıllarda KPSS şartı aranırken bu yıl bu şartın olmamasının kafalarda soru işaretleri yarattığını söyledi. 30 bin başvurunun kura ile bin 160 düşürülmesinin adaletli olmadığının altını çizen Akar, yapılan mülakatlarda sorulan soruların neleri içerdiğini de bakanlıktan talep etti.

SEÇİMLERLE 6 AY KAYBETTİK

Krizin etkisinin giderek arrttığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar şunları söyledi; "Sanayinin başkentiyiz diyoruz ama 300 kişilik iş ilanına İŞKUR aracılığı ile 30 bin başvuru gerçekleşiyor. Gençlerimiz işsizlikten kırılırken, vatandaşlarımızın evinde tencere kaynamıyor iken maalesef AKP’nin derdi sadece seçimler oldu. 82 Milyon vatandaşın beklentilerini karşılamak bir yana 6 ayı seçimlerle kaybettik. Vatandaş buna tepkisini İstanbul seçimleri ile verdi. Ancak bir an önce bunları geride bırakarak tüm gücümüzü vatandaşlarımızın taleplerine vermeliyiz dedi.

KİBİR ABİDESİ

Geçtiğimiz yıl 24 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim manifestosuna atıfta bulunan Akar,  "O gün çıkıp Erdoğan şunları söyledi’ Bu kardeşinize yetki verin, faiz, dolar, enflsayon düşsün. Bakıyoruz geçen yıl faiz yüzde 8, enflasyon yüzde 12, dolar 4,87, bugün faiz yüzde 24, enflasyon yüzde 18, dolar 5,80 olmuş. Bu millet her seçimde Erdoğan’a destek verdi. Ancak artık milletin dertlerine uzak, kibir abidesi olmuş olan bu zihniyete dur diyor. Dersimizi, mesajı aldık diyorlar. Eğer gerçekten mesajı almışlar ise vatandaşların taleplerine kulak verirler, dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit'te çaldıkları 55 bin euroluk rulmanları 7 bin dolara satmışlar!

İzmit'te çaldıkları 55 bin euroluk rulmanları 7 bin dolara satmışlar!