17 Ocak 2021 Pazar

'Bakkallar zorda, her mahalleye market açılmamalı'

'Bakkallar zorda, her mahalleye market açılmamalı'

Mahalle bakkallarının zor durumda olduğunu söyleyen Bakkallar Büfeciler ve Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük, "Her mahalleye market açılmamalı, bunun şartları olmalı" dedi.

17 Aralık 2020 Perşembe 11:46 Güncel

Her mahallede açılan market zincirlerinin arasında kaybolan bakkalları ve küçük esnafı yaşatabilmek adına yeni yasa tasarısı düzenlendi. “Bakkal Amca Zor Durumda” adı altında düzenlenen yasa tasarısında 5 binden küçük nüfuslu bölgelerde zincirleme marketlerin kapatılması istenmekte. 5 partinin uzlaştığı yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulunan Kütük, zor durumda olduklarını ifade etti.

NÜFUS ŞARTI ARANMALI

Pandemi döneminde zorlanan ve özellikle son dönemde kısıtlı saatlerde çalışmak zorunda kalan bakkallarla ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük, "Her mahalleye açılan marketlerin şartlarına sınırlama getirilmeli. Mesafe ve nüfus özellikle dikkat ettiğimiz konular. Bu tip marketlerin açmak için nüfusta 5 bin yerine 10 bin kişi şartı aranmalı. Zincir marketler fazlasıyla çoğaldı. Konuyla ilgili dilekçelerimizi gereken yerlere ilettik" dedi.

ZİNCİR MARKETLER KAPATILSIN

Kütük açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı, “10 binin altında nüfus sayısı olan mahallelerde zincirleme marketlerin kapatılmasından yanayız. Devletimizden en kısa zamanda yasasının çıkarılmasını talep ediyoruz. Özellikle bu pandemi döneminde zincir marketlere sınırlama gelmesinden yanayız. 10 binin altındaki marketler açık olsa dahi sınırlama olmalı. Beş partinin böyle bir konuda ittifak olmasını isteriz bu bizler için çok sevindirici olur. Umarım derhal yasa tasarısı gelir ve esnafımız geç de olsa soluk alır" ifadelerini kullandı.

YARDIM PAKETİNDEN YARARLANAMIYORUZ

Koronavirüs sürecinde esnafın mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Kütük, hükümetin açıkladığı paketten faydalanamadıklarını belirtti. Kütük açıklamalarının devamında, “Koronavirüs salgını nedeniyle tüm esnaf kesimi mağdur olmuştur. Biz hükümetin açıkladığı yardım paketinden yararlanamıyoruz. Belli saatlerde de dükkanlarımız açık olduğu için bu haktan mahrum olduk. Yardım gibi bir beklentimizde yok. Daha mağdur esnaf kesimlerimiz var. Onların yardım alaması bizim için daha önemli. Verilecek destekler esnafa bir nebze de olsa nefes aldıracaktır ancak tam anlamıyla beklentileri karşılamayacak” dedi.

VERGİ VE HARÇLAR İÇİNDE YASAL DÜZENLEME BEKLİYORUZ

Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde 10:00 ile 17:00 arası dükkanlarını açan bakkaların işleriniz bu süreçte yüzde 50 azaldığına dikkat çeken Kütük, “Desteklerin kapsamının genişletilerek tüm esnafın faydalanması, yine bakkal esnaflarımızın da içinde yer aldığı yeni bir paketinin hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir. Bilindiği gibi esnafımızın birikmiş vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz ve kredi borçları bulunmaktadır. Bunlar için kolaylık bekliyoruz. Özellikle elektrik, su ve ödeyemediği krediler içinde destek ve ertelenmesi gerekiyor” diye konuştu.

YİNE AÇIK OLACAĞIZ

Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük açıklamalarına şu şekilde son verdi, “Yılbaşı döneminde uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma yasağında bakkallar, kuruyemişçiler ve şarküterilerimiz yine saat 10:00 ile 17:00 arası açık olacak. Vatandaşlar, paniğe kapılmasın. İhtiyaçlarını kendilerine en yakın işletmelerden temin edebilecekler. Yasak öncesi dükkanlara yüklenip yoğunluk oluşturmasınlar. Sağlık her şeyden önemli” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

FETÖ şüphelisi üsteğmen tutuklandı

FETÖ şüphelisi üsteğmen tutuklandı