23 Eylül 2020 Çarşamba

'Barış mücadelesinin sesi olmaya devam edeceğiz'

'Barış mücadelesinin sesi olmaya devam edeceğiz'

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Kocaeli Şubeleri tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ortak basın açıklaması gerçekleştirildi

01 Eylül 2020 Salı 15:22 Güncel

Basın açıklaması Eğitim Sen Kocaeli Şubesi’nin toplantı salonunda yapıldı. Basın açıklamasını TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci okudu. Kürekci basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “İnsanlık tarihinin en büyük yıkımlarından biri olan 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olan 1 Eylül 1939’un 81. yılında, aynı acılar bir daha yaşanmasın diye, savaşlar dursun diye, silahlar sussun diye bir kez daha Dünya Barış Günü'nü kutluyoruz. Yaşanan onca yıkım ve vahşete rağmen, dünya üzerindeki savaş, çatışma ve şiddet bir türü son bulmuyor. Sınırsız bir sömürü arzusuyla işleyen küresel kapitalist düzen, dünya halklarını birbirine kırdırmaya, kan dökmeye, çatışmaları kışkırtmaya devam ediyor.

“163 ÜLKE ARASINDA 150’NCİYİZ”

Türkiye’de yaşayan bizler, savaş ve çatışmaların uzun yıllardan beri devam ettiği bir coğrafyanın parçasıyız. Uzun yıllar boyunca ülkemizde ve bölgemizde yaşanan çatışmaların yarattığı acıların en yakın tanıklarıyız. Bu ülke halklarının barış ve kardeşliğe olan ihtiyacına rağmen, ülkemiz her geçen gün daha fazla savaşın ve şiddetin parçası olmaya devam ediyor. Ülkelerin barışçıllık seviyesini ölçen Küresel Barış Endeksine göre 2020 yılında Türkiye 163 ülke arasında 150. sırada yer almaktadır. Bizden daha altta yer alan ülkelerin tamamının ülke topraklarında savaş yaşanan ülkelerden oluşması, ülkemizin durumunun vahametini göstermektedir.

“BARIŞIN SESİ OLACAĞIZ”

Bu ülkenin işçilerin, kamu emekçileri, hekimleri, mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak bizler, komşularıyla barış ve dostluk içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Sınırları içinde yaşayan farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin barış içinde kardeşçe yaşayabildiği bir ülke istiyoruz. Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve dünya istiyoruz. Bedeli ne olursa olsun, dün olduğu gibi bundan sonra da barıştan yana tavır almaya, barış mücadelesinin sesi olmaya devam edeceğiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesi, hasta köpeğin yardımına koştu

İzmit Belediyesi, hasta köpeğin yardımına koştu