27 Şubat 2021 Cumartesi

Basın Onur Günü sınırlı katılımla kutlandı

Basın Onur Günü sınırlı katılımla kutlandı

Atatürk’ün İzmit’te düzenlediği basın toplantısının 98’inci yıl dönümü bu sene kısıtlı katılım ile kutlandı. Programda konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Kocaeli sadece sanayi değil kültür şehridir” dedi

16 Ocak 2021 Cumartesi 11:42 Güncel

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün,  ilk kez 16 Ocak 1923’te İzmit’te düzenlediği basın toplantısının 98’nci yıl dönümü olan 16 Ocak Basın Onur Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da anıldı. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, bu kapsamda Atatürk Anıtı’nda çelenk takdiminde bulunuldu.

“TARİHİN TOZLU SAYFALARINDAN”

Saygı ve duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan günü anlam ve önemini belirtemek adına yaptığı konuşamada şu ifadeleri kullandı, “Bu coşkuyu yıllardır sürdürüyoruz. Barbaros Tantan, Metin Karan, Bedri Dölkeleş, Sadun Çetin, Yalçın Arslan’ın girişimiyle tarihin tozlu sayfalarından bu belgelere ulaştı. Herkesin evde olduğu bir dönemde bu töreni coşkuyla kutlayacaktık ama pandemi nedeniyle böyle kutluyoruz”

PANDEMİ NEDENİYLE KISITLI KATILIM

Atatürk Anıtı’nın ardından basın toplantısının düzenlediği yer olan Kasr-ı Hümayun Müzesinde o günkü toplantının anma programı gerçekleştirildi. Programa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve Gazeteciler Cemiyet BaşkanI Cemal Kaplan ve gazeteciler katıldı. Pandemi süreci nedeniyle katılım kısıtlı sayıda oldu.

“TARİH EZBERLEMEKLE OLMUYOR”

Programda konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Hepimizin bildiği gibi 19 Mayıs 1919’da başlayan ve zaferle sonuçlanan bağımsızlık hareketimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde dünyaya gösterilen törenlerden bir tanesidir. Mandayı ve işgali reddeden bir anlayışla ve zaferlerle kurtuluş savaşı sonuçlanmıştır. Bu yıl yine basın mensuplarımızında bundan onur duyacağını düşünüyorum. Dünden ders alınırsa felaketler olmaz. Tarihi sadece ezberlemekle olmuyor. Neden o döneme geldiğimizi sorgulamalıyız dolayısıyla birlik ve beraberliğimizi geliştirmeliyiz. 1919’dan buraya nasıl geldik bundan sonra bu duruma nasıl düşmeyiz bunun çalışmalarını yapmalıyız. Dünyadaki büyün gelişmeleri takip etmeliyiz. Kocaeli sadece bir sanayi şehri değil, bilim sanayi ve kültür şehridir” dedi.

“ANNESİNİN CENAZESİNE GİDEMEDİ”

Vali Yavuz’un ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Burada çok önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Yeni kurulacak olan devletin yönetim biçiminin Cumhuriyet olacak sözünü o toplantıda ifade ettiler. Kadına seçilme hakkının verileceği ifadesi geçti. Merkezin Ankara olacağı gibi ifadeler vardı ama daha önemli olan akşam saatlerinde altı basın mensubuyla başlayan toplantının sabah saatlerine kadar sürmesi çok değerlidir. Atatürk, annesinin bile cenazesine gidemeyip buradaki toplantıya devam etmiştir. Annesinin cenazesine bile iştirak edemeyecek kadar bu devlet için mücadele vermiş oldu. Bugünün basın onur günü olarak kutlanması da ayrı bir güzel. Basın şehitlerimize baş sağlığı diliyor ve halkımızın haber alması için çalışan basın emekçilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

Programda son olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün gerçekten basın açısından onurlu bir gün. İlk ve tek basın toplantısında Cumhuriyet’in ilanının burada verilmesiyle Cumhuriyet kimliğinde çok önemli bir kazanımı olduğunu düşünüyorum. Kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle Halide Edip Adıvar’ı mecliste görebilecek miyiz sorusuna elbette bir gün göreceksiniz demesi çok kıymetli. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vefat edenlere baş sağlığı diliyorum. Böyle bir zor durumda halkın haber alması için bu zor süreçte dışarıda mücadele ediyorlar. Çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ellibeş'ten 16 Ocak mesajı

Ellibeş'ten 16 Ocak mesajı