22 Mayıs 2019 Çarşamba

Başkan Bulut: Bizi altyapı ile vuruyorlar!

Başkan Bulut: Bizi altyapı ile vuruyorlar!

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut geride bırakılan 4.5 yılın özetini çıkarttı. Kocaeli basınına konuşan az bütçeyle çok iş yaptıklarını vurgulayarak, “Yaptıklarımız görülmüyor, bizi hep altyapıyla vuruyorlar” dedi

09 Ekim 2018 Salı 16:33 Güncel

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, bugün Kocaeli basınıyla bir araya geldi. Projelerini anlatan Başkan Bulut, gelen soruları cevaplarken yıkımı süren İsmet Paşa Stadı'nın bulunduğu yerde millet bahçesi yapılacağını iddia etti. Önce Millet Bahçesi ilan edilen ve daha sonra TOKİ’ye devredilerek yıkımı gerçekleştirilen İsmet Paşa Stadı'nın akıbeti sorulduğunda Belediye Başkanı Bulut, “İsmet Paşa Stadyumu Millet Bahçesi yapılacak. TOKİ’ye satılmıştı. Alan şu an Emlak Konut ortaklığında yıkılıyor. Süreç işlemeye başladı; Millet Bahçesi Projesi onaylanıp gelecek. Kesinlikle başka bir şey yapılmayacak. Eskiden AVM için söz verilmişti evet ama bu fikirden dönüldü, burası Millet Bahçesi haline dönüştürülüyor. Gerekirse projesini biz hazırlayabiliriz. Yaptığımız 60 Evler Sahili zaten en büyük referansımızdır” dedi.

SAĞLIK PARKI KONSEPTİ

Gelen soruları yanıtlayan Ali Haydar Bulut, “Bu bölge konut olarak konuşulsa da öyle değerlendirilmeyecek. Eski bina yıkılıp, yeni bina yapılınca bitecek. Oradaki yeşil alan dediğimiz yere ‘Sağlık Park’ konsepti yapılacak. Ayrıca şehrin nefes alabileceği noktalar olması lazım. Orası Derincelilerin oksijen alacağı bir nokta” diye konuştu.

LİMAN RUHSAT ALMADI 

Safiport Limanı’nın mühürlenmesiyle ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Bulut şunları söyledi: “Kaçak dolgu yapıldığını anlayınca belediye olarak duruma müdahale ettik. Gemilerin yanaşması ya da durması noktasında bizim yaptığımız herhangi bir işlem yok. Ticari noktasına karışmıyoruz. Bizim teknik kontrolleri yapmamız lazım. Büyükşehir ve Derince Belediyesi olarak limanda gerekli incelemeleri biz yapmadık. Yasal bir zemin olmadığı için encümenden mühür kararını çıkardık. Firma da kararı mahkemeye verdi. Mahkeme kararlarını reddetti. Yürütmeyi durdurma gibi bir kararları yok, mühür işlemimiz devam ediyor.”

AZ BÜTÇE İLE ÇOK İŞ

Haydar Bulut geride bırakılan 4.5 yılın özetini çıkarttı. Biten ve devam eden projeleri tek tek anlattı. Bulut, az bütçeyle çok iş yaptıklarını vurgulayarak, “Yaptıklarımız görülmüyor, bizi hep altyapıyla vuruyorlar” dedi. İcraatlarını anlatan Ali Haydar Bulut şunları söyledi: “Yelken Kafe projemiz seçim vaatlerimizde yoktu. Ancak ihtiyaç olduğunu düşündük ve bu projeyi hayata geçirdik. Projenin zamanında yapılması da bizleri yükselen inşaat maliyetlerinden etkilenmememize neden oldu. Az parayla çok iş yapabildik. Biz Kandıra ve Karamürsel’den sonra en az bütçesi olan ilçeyiz.

BİZİ ALT YAPIYLA VURUYORLAR

Ben kendimi düşünseydin bu kentin alt yapısına dokunmazdım. Ancak nüfusu artan şehrimizde biri bu çalışmayı yapmıştı. Bugün çalışmanın yapıldığı sokaklar en az 7 defa kazınmak zorunda kalıyor. Derince’de alt yapı çalışmaları bittiğinde önemli bir sorun ortadan kalkacak. Ama bu işler göze girmeyen işlerdir, görünmeyen işlerdir. Şimdi beni hep bu alt yapı işlerinden vuruyorlar. Ben bu şehri düşünmeliyim ve bu çalışmayı yapmalıydım.

1071 AK MERKEZ

Derince olarak, Kocaeli’nin en büyük kongre merkezini yapmaktan gurur duyuyorum. 1071 AK Merkez Kongre Merkezimiz kentin en büyük merkezi olacak. 15 milyon TL’ye ihale ettik. Bunu da sadece kendi bütçemizle yaptık. Şehrin göbeğinde bir yer. Trafik sorununu da hesap ettik ve sıkıntısın bir otopark çıkışı ayarladık. Otoparkımızda 10 gün içerisinde açılacak. Salonlarımızı çok amaçlı kullanacağız. Birçok alanda kurslarımız olacak.

YÜZME HAVUZU

Az parayla çok iş başardığımızı söylemişken sizlere kendi bütçemizle yaptığımız bir başka eserimiz yani yüzme havuzumuzu anlatmak isterim. Yelken Kafe'yle aynı dönemde biten bu projeyi 4 buçuk milyon TL’ye mal ettik. Amacımız gençlerimizin spor yapmalarını sağlamak. Alt yapıları yaparken böyle tesislerde yapmalıyız. Milli takımlara hazırlanan sporcuların özellikle antrenmanlarını yaptığı bir yer burası. Su altı sporları da yapılıyor.”

ZAMMIN NEDENİNİ ANLATTI

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Çenesuyu’na yapılan zamla ilgili de açıklamalarda bulundu. Bulut son olarak şunları söyledi: “Çenesuyu fabrikasına 7 milyon Euro yatırım yaptık. Yeni makineler aldık. Zam yapmamızın sebebi aldığımız ürünlerin dolarla olması. Fabrikadan çıkış maliyeti 7 buçuk TL, bizim fabrikamızdan çıkışı 6 TL. Zarar etmemek için fiyat zammına gittik.

100 MİLYON EURO VERSİNLER

Derince’den gelip damacana alırsa bir vatandaş 7 lira. Bu bile maliyeti kurtarmıyor. Bizim bu fabrikayı yaşatmamız lazım. Çenesuyu markası Derince’den önde gidiyor. Biz fırsatçılık yapmadık. Su için aldığımız hammaddeler ortada.” Satacak mısınız sorusuna ise Başkan Bulut, “100 milyon Euro veren çıkarsa satarım. Var mı alacak babayiğit” diye yanıt verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ford Otosan'da üretim 3 gün duracak!

Ford Otosan'da üretim 3 gün duracak!