25 Ekim 2020 Pazar

Başkan Hürriyet’ten bayrak açıklaması

Başkan Hürriyet’ten bayrak açıklaması

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, belediyeye asılı olan Türk Bayrağı ve Azerbaycan Bayrağı’nın yanlış asıldığı iddialarına yanıt verdi

17 Ekim 2020 Cumartesi 14:40 Güncel

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, belediyeye asılı olan Türk Bayrağı ve Azerbaycan Bayrağı’nın yanlış asıldığı iddialarına yanıt verdi. Başkan Hürriyet’in açıklaması şöyle: ‘’Birkaç haber sitesinde bayrağı ters astığımızı iddia edenler olmuş. Bu iddialar kanun bilmezlik, yıllardır süregelen alışkanlıklar ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Hem bayrağımızı hem de kardeş ülkemiz Azerbaycan bayrağımızı Belsa binamıza ters değil en uygun şekilde astık. Peki binalara asılan bayraklarda hilal ve yıldızımız aşağıya mı bakmalıdır, yukarıya bakacak şekilde mi olmalıdır?

HER İKİ ŞEKİLDE DE ASILIYOR

Genel olarak Bayrağımızı hilal ve yıldızımızın aşağıya bakacak şekilde asıyoruz. Bayrak kanununda, bayrağımızın yatay şekilde nasıl olacağı anlatılmış ancak binalara asılan bayraklarda hilal ve yıldızımızın aşağı mı yoksa yukarı mı bakacak şekilde asılacağını ya da hangisi doğru diye bir tanımlama bulunmamaktadır. Geçmiş yıllardan bu yana bayrağımız her iki şekilde de asılıyor.

YUKARIYA BAKACAK ŞEKİLDE

Tabii ki doğrusu budur diye düşünerek gayet iyi niyetlerle iki şekilde de asıyoruz. Ancak savaş yıllarındaki Türk askerlerimizin kolundaki sembolde, atamızın şapkası, resmi kurumlarımızın amblemlerinde, şehitlerimizin mezarlarında, yurt dışı dahil tüm şehitliklerimizde, resmi paramızın üzerinde hilal ve yıldızımızın yukarıya bakacak şekilde olduğu görülmektedir.

YILDIZI KUCAKLAMAYA HAZIR

Şehitlerimize ve kabir taşlarına baktığımızda hilalimiz altta ve iki elini göğe açmış yıldızı kucaklamaya hazır şekliyledir. Dolayısıyla hem bayrağımızı hem de kardeş ülkemiz Azerbaycan bayrağımızı Belsa binamıza ters değil en uygun şekilde astık. Yıllardır alıştığımız şekilde asanlara da yanlış asıyorsunuz demek yanlıştır çünkü kötü niyet olmadığı ve doğrusunun bu şekilde olduğunu düşünerek hareket ediliyor. Esasında aşağıya doğru bakmasının nedeni de bayrağımızın ipe asılırken rahat asılsın ve düzgün dursun diye arka kısmına dikilen beyaz kısımdır.

BU YANLIŞSA…

Zaten yasada da "aşağı ya da yukarı gelecek şekilde asılır" biçiminde bir tanım bulunmamakta. Kanun sadece bayrağımızın yatay şeklini ve ölçülerini söylemiştir. Tüm bunlardan hareketle hilal ve yıldızımızın yukarıya bakacak şekilde asılması da yanlış değil doğrudur. Eğer buna yanlış asılmış dersek tüm şehitliklerimiz, resmi paramız, kurumlarımızın amblemlerindeki bayrak şekli de yanlış demek oluyor.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İntihara kalkıştı, balkondaki eşyaları ateşe verdi!

İntihara kalkıştı, balkondaki eşyaları ateşe verdi!