22 Eylül 2019 Pazar

Bekaert'te zafer işçilerin!

Bekaert'te zafer işçilerin!

Belçika sermayeli Bekaert fabrikasında 5 ay önce başlayan toplu sözleşme sürecinde sonunda anlaşma sağlandı. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikada işçiler 1000 TL zam aldı

13 Kasım 2018 Salı 10:26 Güncel

İzmit’te faaliyet gösteren ve çelik tel üreticisi 400 çalışanlı Bekaert Fabrikası’nda işveren ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri haziran ayında başladı. Toplusözleşme yürürlülük süresinin iki yıllık olması konusunda uzlaşının sağlandığı görüşmelerde sendika, zamların altı aylık dilimler halinde uygulanmasını istedi. Sendika ayrıca sosyal haklar dahil ücretlerde yüzde 32 zam talebinde bulundu. Buna karşılık işveren zamların yıllık dilimler halinde uygulanması ve sosyal haklar dahil ücretlerde yüzde 18 artış teklifiyle masaya oturdu.

GENEL BAŞKAN AÇIKLADI

Ancak taraflar arasında yapılan görüşmelerde ve arabulucu sürecinde de uzlaşma sağlanamadı.  22 Ekim tarihi itibarıyla başlayan 60 günlük süreçte anlaşma sağlanamazsa işçiler greve çıkacaktı. Bugün yapılan görüşmelerde ise anlaşma sağlandı.  Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun açıkladığı anlaşmaya göre, işçilerin saatlik ücretlerinde 3 liralık bir artış yapılacak. Bunun yanında işçiler her ay 120 lira prim alacak. Bu rakamlarla Bekaert işçisinin cebine aylık net 1000 TL girecek. Bunun yanında her ay 200 liralık alışveriş çeki alacak. Tüm sosyal haklarda ise yüzde 30’luk bir artış yapılacak. Bu sözleşme ile en düşük 16 lira saat ücreti alan işçinin ücreti 19 TL olacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Emeklilere müjde: 5 güne düşürülüyor

Emeklilere müjde: 5 güne düşürülüyor