24 Ocak 2021 Pazar

Belsa Plaza’da borçlar sıfırlandı

Belsa Plaza’da borçlar sıfırlandı

Bir yıl önce toplam 1 milyon 400 bin lira borç ile yönetimi devralan Belsa Plaza yönetimi tüm borçlarını sıfırladı

07 Ocak 2021 Perşembe 14:41 Güncel

İzmit’in en eski toplu alışveriş alanlarında olan Belsa Plaza için batıyor iddiaları geçtiğimiz aylarda kamuoyunda yer almıştı. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında yapılan Belsa Plaza kongresinde Yaşar Kardaş başkanlığındaki yönetim, AVM’yi 1 milyon 400 bin lira borç ile devralmıştı. Göreve gelmelerinin üzerinden bir yıl geçen Belsa yönetimi mevcuttaki tüm borçlarını ödedi. Belsa’nın AVM statüsünden İş Merkezi statüsüne geçmesi sonrası bazı yükümlülüklerden kurtulan yönetim geçmişe yönelik borçlarda yaptığı düzenleme ile gelir elde edip tüm borçlarını ödedi.

İCRALAR KALKTI

Yapılan düzenleme kapsamında geriye dönük borçları olan esnaflardan, borçlarını peşin ödemesi durumunda gecikme faizinin sadece yüzde ellisi alındı. Tuvaletlerin ücretli olması ve iş merkezi bünyesindeki bazı çalışanların kısa çalışma ödeneğinden faydalanmasının da etkisiyle 1 milyon 400 bin lira borcun tamamını ödeyen yönetim, iş merkezi üzerinde bulunan icraları da kaldırdı.

YARIM AİDAT ALINACAK

Borç sıkıntısı kalmayan Belsa yönetimi Ocak ve Şubat ayı için de iş merkezi esnafına güzellik yaptı. Pandemi nedeni ile zor günler geçiren esnaftan yönetim, Ocak ve Şubat aylarında yarım aidat alacak. Başvuran esnaftan yarım aidat alacak olan yönetim ilerleyen süreçte İş Merkezi için yeni projeleri hayata geçirmeye başlayacak. Borçların ödenmesi ile ilgili açıklama yapan Belsa Yönetim Kurulu üyesi Fadime Coşkun, “Yaklaşık 1 yıl önce göreve geldikten sonra basında yer alan bazı haberlerde Belsa yönetiminin iflas ettiği ve battığı iddia ediliyordu. O dönemde bir takım borçlarımız vardı. Geçmişe dönük olan esnaf borçlarında yapılandırmaya gittik. Tuvaletlerin ücretli olması ve bazı personellerin kısa çalışma ödeneğinden faydalanması ile yönetim üzerinden büyük bir yük kalktı” dedi.

“EN GÜZEL CEVABI VERDİK”

BELSA Plazanın AVM statüsünden İş Merkezi Statüsüne geçmesi sonrası büyük oranda rahatladıklarını ifade eden Coşkun, “Yaklaşık 1 yıl içerisinde bütün borçlarımızı ödeyerek Belsa batıyor diyenlere en güzel cevabımızı verdik. Bütün borçlarımız ödedik ve bu pandemi süreci içinde esnafımızın yükünü azaltmak için Ocak ve Şubat aylarında başvuran esnaflarımızdan yarım aidat alacağız. Bu kurumlar için geçerli değil” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Darıca’da geçici güzergah uygulaması

Darıca’da geçici güzergah uygulaması