19 Şubat 2019 Salı

Birleşik Metal-İş: Grev yasağını tanımıyoruz

Birleşik Metal-İş: Grev yasağını tanımıyoruz

Bakanlar Kurulu, 2 Şubat’ta başlayacak olan metal grevini yasakladı. Karara tepki gösteren Birleşik Metal-İş Sendikası bu yasağı tanımayacağını duyurdu. Türk Metal ve Çelik-İş Sendikası’nın ise nasıl bir tavır alacağı merak konusu oldu

26 Ocak 2018 Cuma 11:39 Güncel

Metal işkolunda 1 Eylül 2017 itibariyle MESS ile başlayan ve 130 bin metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri 3 yıllık sözleşme ve yüzde 3.2’lik zam teklifi nedeniyle tıkandı. Sendikalar ise 2 Şubat’ta greve çıkacaklarını duyurmuşlardı. Bugün ise Bakanlar Kurulu kararı ile grev yasaklandı. Kararda yine işçilerin grevinin milli güvenliği tehdit ettiği iddia edilerek, “Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş Sendikası ve Çelik-İş Sendikası tarafından ekli listede belirtilen iş yerlerinde alınan grev kararı ve MESS tarafından aynı iş yerleri için alınmış lokavt kararının, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden dolayı 60 gün süreyle ertelenmesi Bakanlar Kurulu’nca 24 Ocak 2018 tarihinde alınmıştır” denildi.

BİRLEŞİK METAL-İŞ AÇIKLAMA YAPACAK

Bu karar sonrası DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ilk tepkisini sosyal medya kanallarından gösterdi. Sendika yaptığı açıklamada grev yasağını tanımadıklarını ve 2 Şubat’ta greve çıkacaklarını duyurdu. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın şu saatlerde konuyla ilgili bir basın açıklaması yapması bekleniyor. Diğer yandan Türk Metal ve Çelik-İş Sendikası’nın nasıl bir tavır alacağı merak konusu oldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit'te kaza: 1 yaralı

İzmit'te kaza: 1 yaralı