18 Ocak 2021 Pazartesi

“Bunun hesabını sorarız”

“Bunun hesabını sorarız”

TÜRK-İŞ tarafından yapılan basın açıklaması ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine tepki gösterilerek “Bu akşam ülke genelinde, mesai çıkışında bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz” denildi.

05 Kasım 2020 Perşembe 14:10 Güncel

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu(TÜRK-İŞ) tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine tepki gösterildi. TÜRK İŞ Kocaeli İl Temsilcisi Yakup Yıldız tarafından okunan basın açıklamasında “Bu akşam ülke genelinde, mesai çıkışında bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz. Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz. Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz. Mukaddes saydığımız bu mücadele, çocuklarımızın geleceği içindir. Bu mücadele insanca çalışıp yaşama mücadelesidir” denildi.

GERİ ÇEKİLMELİDİR

Basın açıklamasını okuyan TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız, “ TBMM'de bulunan Kanun Teklifi kabul edilirse çalışma hayatında yeni huzursuzluklara yol açacaktır. Üç İşçi Konfederasyonu TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK tarafından bugün yapılan ortak açıklamaya olumlu yaklaşım gösterilmeli ve esnek çalışmaya dönük düzenlemeler TBMM gündeminden geri çekilmelidir. TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, TBMM'de görüşülecek olan Kanun Teklifi görüşmelerinin izlenmesini ve gelişmelere göre değerlendirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu kapsamda işçiler görüş ve tepkilerini işyerleri ile bölge ve illerde düzenlenecek toplantı ve eylemlerle ortaya koyacaktır”

KÖLELEŞTİRME PAKETİ

On gün önce açıklamamızı sonlandırırken ne demiştik. Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele demiştik. Dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına "İstihdam Paketi” dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadele de, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz. İki gün önce Hak-İş ve Disk ile ortak açıklama yaptık. "Esnek Çalışmaya Hayır” dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla, Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda, nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik.

ENERJİNİZİ KAYIR DIŞI ÇALIŞMAYI ORTADAN KALRIMAYA HARCAYIN

Bu düzenlemeyi TBMM'ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz. Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğun da, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin. Vazgeçin ki zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin. Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin. Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı arttırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın.

HESABINI SORARIZ

Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izne çıkartılmalarını engelleyin. Ücretsiz izne çıkartılan bir emekçinin ailesiyle beraber 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin. Hayal edin ki, yaptığınız yanlışların farkına varın. Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar. Ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar. Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz. Ama bugün, ama yarın, bunun hesabını sorarız.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

12 yıl sonra çözülen cinayette; Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

12 yıl sonra çözülen cinayette; Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi