20 Ağustos 2019 Salı

Burası Derince: Ne su, ne kanalizasyon, ne de asfalt yol var!

Burası Derince: Ne su, ne kanalizasyon, ne de asfalt yol var!

Derince Çınarlı Mahallesi Karabey mevkii Küme Evleri bölgesinde yaşayan vatandaşların ne şebeke suyu, ne de kanalizasyon sistemi var. Anayoldan evlerin olduğu bölgeye kadar olan yol ise asfalt yüzü görmemiş. Belediyeye isyan eden vatandaşlar, “Biz gitmeye, söyleme utanıyoruz artık, ar ettik, onlar yapmamaya utanmıyorlar” dedi

22 Şubat 2019 Cuma 17:23 Güncel

Derince Çınarlı Mahallesi Karabey mevkii Küme evleri bölgesinde vatandaşlar bu çağda büyük mağduriyet yaşıyor. Evlerinde ne şebeke suyu var, ne kanalizasyon sistemi var. Ana yoldan evlerin olduğu yere kadar olan yol ise hiç asfalt yüzü görmemiş. Yazın tozdan, kışın çamurdan geçilmeyen yolu Derince Belediyesi bir türlü yapmamış. Küme evleri bölgesinde oturan vatandaşlar, “Bizim burası Çınarlı Mahallesi diye geçiyor. Bizden daha uzak köyler hizmet alırken bizim ne yolumuz var, ne şebeke suyumuz var, ne de kanalizasyon sistemimiz var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Derince Belediyesi bu kadar iş yapmaktan aciz mi?” diyerek isyan etti.

SU YOK, KANALİSAZYON SİSTEMİ YOK

27 senedir bölgede evi olan ve son 10 senedir de tamamen burada oturan Bayram Ali Keskin, “Artık bıktık usandık. Burada 15 haneyiz. Derince merkezdeki evimi sattım. Derince Belediyesi sınırları içerisinde Çınarlı Mahallesi Muhtarlığı’na bağlıyız. Evlerimizde suyumuz yok. Ana yoldan buraya 900 metre yolumuz var. Bu yolun asfalt olması için çok uğraştık. En son ondan da vazgeçtik. Şu toprak yola bir mıcır atın dedik. Onu da yapmadılar. Gittik, geldik, ‘tamam’ dediler, ‘geliyoruz’ dediler. Birisi diyor, ‘Büyükşehir’e gidin’, Büyükşehir’e gidiyoruz Derince Belediyesi’ne gönderiyorlar. Suyumuzu kuyulardan temin ediyoruz. Yaz olunca susuz kalıyoruz. Kanalizasyon sistemimiz yok” dedi.

ÇALMADIĞIMIZ KAPI KALMADI

Bu mahallede hayvancılık, arıcılık ve tarım yapıldığını da belirten Keskin şöyle devam etti: “Ben hayvancılık yapmıyorum ama yapan arkadaşlar kazma kürek kazıp bir yerlerden su getiriyorlar. Yol, su ve kanalizasyon için gitmediğimiz kapı kalmadı. Cumhurbaşkanlığına, İçişleri Bakanlığı’na da başvuru yaptık. 2011 senesinden beri başvuru yapıyoruz. Dilekçelerim duruyor, tarih numaraları belli. En son geçtiğimiz sene Fen İşleri’ne dilekçe yazdık tekrar.

ÖDENEK YOK DEDİLER

Bize ‘Ödenek yok’ dediler. İSU’dan su için geldiler. İnceleme yaptılar. ‘Oradan olmaz, buradan olmaz’ deyip bizi oyaladılar. Mesire alanından buraya bin 500 metre. Bize İSU yetkilileri ‘Buraya su getirmenin maliyeti yüksek’ dedi. Yahu arkadaş maliyeti yüksek ama sen her şeyden para kazanmayacaksın. Kamu hizmeti yaptığının farkında değil misin? Biz vatandaş değil miyiz? Biz gene de bir şey istemiyoruz, 900 metre yolumuz var, onu yapın istiyoruz. Asfalt da istemiyoruz, bir mıcır döksün, bir zift döksün, şu yoldan toz kalkmasın istiyoruz.

UTANIYORUZ ARTIK

Burası uzak bir yer değil. Derince Merkez Camii’ne 7.5 kilometre mesafede bir yer. Bizden uzak köyler var, hepsi tüm hizmetleri alıyor. İSU Müdürü değişmiş geçen yıl, ona gitmiş anlatmış muhtarımız durumu. İSU Müdürü de, ‘Olur mu öyle şey bu devirde’ demiş. ‘Derhal ilgileneceğim’ demiş.  Ama değişen hiçbir şey olmadı. Gidiyorsun, ‘he he’ diyorlar, omzuna vuruyorlar. Haydi güle güle, döngel. Biz gitmeye, söyleme utanıyoruz artık, ar ettik, onlar yapmamaya utanmıyorlar.

BU KADAR ACİZLERSE

Derince, Çenesuyu ile meşhur olmuş bir yer. Ve şu an oturduğumuz yer Çenesuyu’nun kaynağı. Çenesuyu’nun kaynağında oturuyoruz biz ama maalesef susuzuz. Bu çok trajik bir durum. Ayrıca şu tepenin öbür ucunda Yarımca’yı besleyen su var. Döşeyeceği şurada 3 bin metre hortum. Yahu isterlerse biz alalım hortumunu. Eğer belediye bu kadar işten acizse biz burada komşularla toplanalım alalım hortumunu.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Mehmet Kaya

12 Mart 2019 Salı 14:41

bu beğenmediğiniz yol bizim doğudaki köyle için otobandır... Bu kadar ayrımcılığın yapıldığını nerede gördünüz... Batıdaki vatandaşlar olarak halinize şükredin ve seçimde de olan göre oy kullanın...

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Şarampole yuvarlanan aracı ağaçlar tuttu!

Şarampole yuvarlanan aracı ağaçlar tuttu!