23 Ocak 2021 Cumartesi

Büyükakın: ‘En hazırlıklı iliz’

Büyükakın: ‘En hazırlıklı iliz’

İzmir depremi sonrası gündeme gelen riskli yapılar mecliste gerginliğe sebep oldu. İYİ Partili Göktaş, iktidarı bu konuda hiçbir şey yapmamakla suçlarken Başkan Büyükakın, “18 yıldır hiçbir şey yapılmadı demek haksızlık” dedi

12 Kasım 2020 Perşembe 18:39 Güncel

Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı meclisi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Doç. Dr. Tahir Büyükakın başkanlığındaki toplantıda 128 gündem maddesi görüşüldü. Millet İttifakı, 22 maddeye muhalefet şerhi koydu. Meclise CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ve SP İl Başkanı Zafer Mutlu da katıldı.

Deprem gerçeğini bir kez daha hatırladığımız İzmir depremi sonrası mecliste konuşan Başkan Büyükakın, “Deprem Master Planı adı altında bazı çalışmalar yapılıyor. Büyükşehir belediyesi olarak kentsel dönüşüm planı hazırlandı. Bunun bilinmesinde yarar var. Sadece depremler değil risk. Afetlere hazırlıklı bir planlama çalışması yapılıyor. Bu siyaset üstü bir meseledir. Sürecin ortak paydaşı ile yürütülmesi gerekiyor. Bunun için kaynak gerekecek. Valilik ile görüşmeler yapılacak. Bu manada eldeki veri anlamında en hazırlıklı şehri Kocaeli diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

50 MİLYONLUK KAYNAK

Konuşmasını sürdüren Büyükakın, “Kocaeli Türkiye’de depreme en dayanıklı şehri haline getirilmeli. Bunun nasıl yönetileceği konusuna çalışılması gerekiyor. Ağır hasarlı ve orta hasarlı binalardan başlamak gerekiyor. Bu binaların toplam büyüklüğü 485 bin metrekare, 1 milyar gibi bir kaynak demek. Biz bunu başarabilir. Kocaeli Başaramazsa kimse başaramaz. Öncelikli arsa üretim faaliyeti gerçekleştirip doğru finansman modeli ile devam etmeliyiz. Belediye olarak elimizdeki kaynakların büyük bir kısmını buraya aktarmalıyız. Büyükşehir olarak 50 Milyonluk bir kaynak yaratabiliriz” dedi.

‘22 HASARLI BİNADA İKAMET EDİLİYOR’

Başkan Büyükakın ilimizdeki hasarlı yapılarla alakalı da bilgi vererek “Hasar gören toplam 1502 adet bina var. Bunlardan 22’sinda ikamet ediliyor. 183 kişi yaşıyor. Bunu acilen dönüştürmemiz lazım. Belki de cebren çıkarmamız gerekiyor. Sayın valimiz ile önümüzdeki günlerde konuşacağım. Bunla ilgili sizlerin de irade beyanı ortada. 193 adet metruk bina. Yıkılması gereken binalardan 420’si bir katlı. 195 adet 4 katlı bina sayısı var. 101 adet 5 katlı, 16 adet 6 katlı bina var” diye konuştu.

GÖKTAŞ: ‘SAMİMİ DEĞİLSİNİZ’

İYİ Partili Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, “Sayın başkan, depremle ilgili konuşmalarınız hala gelecek zaman cümleleriyse samimiyet konusunda şüphe duyuyorum. Depremler öldürmez binalar öldürür. Esas afet değişmeyen fırsatçılığa yönlendiren zihniyettir. İktidar partisi paydaşlarla müzakere eden çözüm odaklı bir siyaset gütmezse yas tutmaya yara sarmaya devam ederiz. Öncelikle bir deprem komisyonu oluşturulsun istiyoruz. Bu komisyon depreme hazırlıklı olmak için tüm adımları belirlesin. Bu kenti yöneten ve vebal taşıyan seçilmişler olarak tek bir vatandaşımızın burnu dahi kanamayacak diye hedef belirleyelim” dedi.,

‘BURASI ŞOV YERİ DEĞİL’

Başkan Büyükakın İYİ Partili Göktaş’a cevap vererek “Samimiyetimizi sorgulamasaydınız çok daha mutlu olurduk. Elinizdeki metinde yazanları sanki ilk kez siz söylüyormuşçasına okumuş olmak için okudunuz. Umarım mutlu olmuşsunuzdur. Burayı siyasi şov arenasına çevirmemek için de mücadele ediyoruz. Meclisi yönetirken bunu gösterdim. İnşallah siz de samimi olursunuz. Mesele farkında olmak değil bir şeyler yapmaktır. Bunları söylerken sanki biz oturup hiçbir şey yapmıyormuşuz gibi görüyorsunuz. Depremle ilgili çalışmaların ne boyutta olduğunu söyledim. Bir metin hazırlamışsınız gelip peşinden o metni okuyorsunuz. Öncesinde bizimle görüşebilirsiniz. Tabi ben anlıyorum siyaset yapmak istiyorsunuz. Ama hiçbir şey yapılmadı demek haksızlık. Bütün okullar, hastaneler, kamu binaları, köprü ve viyadükler deprem riski açısından kontrolden geçtik.18 sene beklendi yatıldı derseniz haksızlık” dedi.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNE DESTEK

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Son günlerde toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımız sürekli tarafımıza şikayet bildirmektedir. Yapmış olduğumuz incelemede özellikle pandemi süreci dikkate alındığında, otobüslerde vatandaşlar iç içe seyahat etmek zorunda bırakılmaktadır. Bu durum koronavirüs tehlikesinin yayılma hızının artmasına sebebiyet vermektedir” diyerek konuyla ilgili çalışmaları sordu.Büyükakın ise “Hem saatlerin hem otobüslerin dezenfekte edilmesi açısından üzerimize düşeni yapıyoruz. Kamuya ait araçlarda kadın girişimcilerden birinin geliştirdiği filtrasyon sistemiyle havanın kalitesi kontrol ediliyor. Tüm özel halk otobüslerinin de buna ayak uydurması için geçen dönem 17 Milyon TL destek vermiştik. Bu dönemde de bu destek sürecek” dedi.

‘55 BİN ARAÇ TRAFİKTEN ÇEKİLECEK’

Taşdemir “İlimizin üçüncü büyük ilçesi konumundaki Darıca ilçesinin ne yazıkki trafik sorunu içinden çıkılmaz hale gelmiştir. Özellikle Fatih Sultan Mehmet ve İstasyon caddelerinde günün her saati trafik çok yoğun.En yakın Gebze ilçesine dahi normalde 10-15 dakika ile gidilirken şimdilerde Gebze’ye ulaşmak 1 saati bulmaktadır. Ayrıca Darıca'da termal grup firmasının yapacağı inşaatın getireceği nüfus yoğunluğu ve ayrıca millet bahçesi ile oluşacak trafik artışı durumu daha da zora sokacaktır” dedi. Başkan Büyükakın, “Darıcada her şeyden önce metro yapılıyor. 2023 yılının sonuna kadar metro çalışması bitecek. İş programının önünde gidiyor çalışmalar. Metro bittiğinde trafikten 55 Bin araç çekilecek. Cengiz Topel Caddesi 7 metrelik bir caddeydi. 24 metreye dönmesi için 50 Milyon TL kamulaştırma bedeli ödedik. O da programa uygun bir şekilde ilerliyor” dedi.

ŞAYİR: KATKILARIMIZI DA SÖYLEYİN

İYİ Partili Fevzi Canbaz, “Dilovası’nda fabrikalar derelere akıttıkları cıvayı akıtmamalı. Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevini yapmıyor. 60 yaşında bu şehrin evladı olarak sesleniyorum. O yüzden Büyükşehir Çevre Daire Başkanlığı’nı büyütelim ve harekete geçelim. Hem denizlerimizi hem havamızı ele geçirelim” dedi. Dilovası belediye Başkanı Hamza Şayir ise “Keşke meclis üyeleri Dilovası ile ilgili konuşurken Türkiye ihracatının 10,5 milyar dolarının Dilovası’ndan karşılandığını söyleselerdi. Dilovası’nın 6 OSB, Bine yakın fabrikasıyla ekonomiye olan katkısını da söyleseler. Havayla gelen olumsuzluklar var ama hava da perde koyamıyoruz ki. Siyaset yapmayıp tek bilinçle hareket etmeliyiz” dedi.

‘İDDİALAR ASILSIZ’

CHP Grup başkan Vekili Engin Taşdemir, “Tuana evlerinde inşaatın 6 aydır bırakıldığı basında çıkmıştı. Bununla ilgili kamuoyunu bilgilendirirseniz sevinirim” dedi. Büyükakın, “Genel müdürün görevden alınacağı şeklinde iddialar çıkmıştı. Sonra istifa etti dendi. Bulanık suda balık avlar gibi bir takım şeyler söylendi. Genel müdür istifa etmediğini emeklilik dilekçesi verdiğini belirtti. Bunların hepsine aynı anda inanmak mantıken imkansız. İddialar temelsiz. Ortalığı karıştırma çabası var. Her söylenen doğru değil. Konuyla ilgili bağlayıcı yasalar var. Gerçekleşen işlem ise süre uzatımı. Biz de süre uzatımını verdik. Bütün kararlar yargı ve Sayıştay denetimine tabidir. Önümüzdeki süreçte görülecektir” dedi.

VERGİ BORCUNA KARŞILIK İKİ PARSEL DEVREDİLDİ

Derince Sopalı Mahallesi’nde 5 Bin 984 metrekarelik alanın Milli Eğitim Bakanlığı adına tahsis edilmesi için Başkan Büyükakın’aoy birliği ile yetki verildi. Çayırova Akse Mahallesi ile Gebze Tavşanlı Mahallesi’nde toplam 5.380.370,25 TL karşılığında iki parsel vergi borçlarına mahsup edilmek üzere Maliye Hazinesi adına oy birliği ile devredildi.İSU tarafından dere ıslahı yatırımlarının devam etmesi sebebiyle İSU’ya 5 (beş) yıl süreyle kamulaştırma, proje yapım ve imalat bedellerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması koşuluyla yetki verilmesi de oy birliği ile kabul edildi. İzmit Kemalpaşa Mahallesi’nde yapılan pişmaniyeciler meydanındaki iki dükkan bir büfenin kiralanmasına yönelik encümene oy birliği ile yetki verildi.

TANIŞ: HAKSIZ KESİM YAPILIYOR

Başiskele’de ‘Diğer Tarım Alanı’ olarak düzenlenen alanlarda hazırlanan çevre düzeniyle ilgili hazırlanan nazım imar planı değişikliği maddesine muhalefet şerh koydu. Bu maddeyle ilgili konuşan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Ağaçlanacak alanlar eğimli ise dere taşkın sınırlarının önceden belirlenmiş olması gerekir. Derenin taşın ıslahı ile ilgili bilgi yok. Ağaçlanacak alanların imara açılması diğer ilçelerde de baskıya yol açıacaktır. Birçok bölge ya yeşil alan ya da rekreasyon alanına çevriliyor ve vatandaşın alanında haksız kesim yapılmaktadır. Bu durum yönetmeliklere uygun değildir. Bu nedenlerden dolayı 19. Maddeye muhalefet şerhi koyduk” dedi.

SOYDABAŞ: CHP’NİN HAYIR İŞLERİNDE İMZASI YOK

Tanış’a cevap veren AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Soydabaş, “Başiskele ilçemizde arazinin tamamı ağaçlandıramaya açmadık. İlave altyapı filan gelemeyecek. Hayırlı hiçbir hizmette CHP2nin imzasını hiç görmedim. Ben bu lafı kabul etmiyorum. Muhalefet şerhi koyduğumuz bütün maddelerde mutlaka eksiklik var. Mutlaka incelesinler. Sonra da kendilerine baksınlar” şeklinde konuştu. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.Çayırova Akse ve Özgürlük Mahallelerinde parsel planı değişikliğine şerh koyan muhalefet üyesinden Orhan Tanış, “Belediye hizmet aklanı park alanı içine gömülüyor. Burada parkın plan bütünlüğünü bozduğu için uygun bulmadık” dedi. Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi ise “Yer değişikliği var. Yeşil alanları azaltmıyoruz” dedi.

ULAŞIM ZAMMI KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEK

Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın ücretsiz biniş destek ödemesinin 2021 yılından itibaren aynı şartlarda devam etmesi ve öğrenci-indirimli bilet fiyatları ile yolculuk destek ödemesi miktarlarının belirlenmesi teklifi oy birliği ile kabul edildi. Başkan Büyükakın ayrıca “Yoksunluğu tespit edilmiş 8 Bin öğrenciye 10 Milyon TL bütçe ile tablet vereceğiz. Bu arada SUMP Kocaeli adı verilen ‘Yaya hareketliliğini artırma’ amaçlı Avrupa Birliği projesine başvuracağız. Bunun için yetki istiyoruz. Başvuru yapmamız gerekiyor. Bu proje onaylanırsa Avrupa Birliği’nden 2.125 Milyon TL fon almış olacağız” dedi. Her iki teklif de oy birliği ile komisyona gitti. Öte yandan büyükşehir ve ilçe belediyelerinin 2021 yılı tahmini bütçesi de komisyona gönderildi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İSU 2021 bütçesi 1 milyar 567 bin lira

İSU 2021 bütçesi 1 milyar 567 bin lira