03 Aralık 2020 Perşembe

Büyükakın, metro çalışmalarını yerinde inceledi

Büyükakın, metro çalışmalarını yerinde inceledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin temelini attığı Gebze-Darıca Metrosu’nu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yerinde inceledi

09 Eylül 2020 Çarşamba 14:16 Güncel

Temeli Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce atılan daha sonra Tahir Büyükakın’ın girişimleriyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen Gebze-Darıca Metro hattı projesinde 11 adet istasyon bulunuyor. 2 etap olarak hizmete girecek olan Metro Projesi’nde 1. etap TCDD Gar-OSB arası 31 Aralık 2022 tarihinde, 2. etap Darıca Sahil-TCDD Gar arası işletmeye 23 Eylül 2023 tarihinde alınacak. Planlamaya göre 23 Eylül 2023 tarihinde bitmesi beklenen ve yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Darıca Metro projesini Büyükakın yerinde inceledi. Büyükakın’a Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık ve yanındaki heyet eşlik etti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın incelemelerinin ardından proje hakkında değerlendirmelerde bulundu.

895 METRE TÜNEL AÇILDI

Sözlerine proje hakkında bilgi vererek başlayan Tahir Büyükakın, “İçinde bulunduğumuz istasyon metro istasyonunun yerleşeceği yer. Burası 140 metre kare yan taraf 120 metre kare delindi. Buna benzer 10 istasyonda daha çalışma devam ediyor. Toplam 11 istasyon bulunuyor. Çalışmayı yapmak için aşağıya bir delik açıyoruz. Onlar 11 noktada devam ediyor. Toplamda bu sabah itibariyle 895 metre tünel açıldı. 2022’nin sonunda Gebze’deki garla OSB’nin arasını bitirmeye çalışıyoruz. İstasyonlarda hepsi birden çalışıyoruz. 2022’nin sonunda OSB ile Marmara istasyonu bağlantısı tamamlanacak şekilde iş programı devam ediyor. Firma daha hızlı gitmek istiyor ama şehir içerisindeki trafiği aksatmamak için daraltarak devam ediyoruz" dedi.

“55 BİN ARACIN TRAFİĞİN DIŞINA ÇIKMASINI ÖNGÖRÜYORUZ”

Sözlerinin devamında projenin bitimi Gebze trafiğine ve toplu taşımaya büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Büyükakın, “Bu proje bittiğinde biz aslında Gebze’nin trafiğini inanılmaz rahatlatan bir hat oluşturmuş olacağız. Bir güzergahta metroyla mı, tramvayla mı, lastik tekerleriyle mi yapacaksınız? Bunlar tamamen yolcu miktarıyla alakalı olacak. İnsanların istasyonda beklediği, çok hızlı aktarmalı olan sistemler gerekiyor. Bu çalışma bittiği takdirde 55 bin aracın trafiğin dışına çıkmasını öngörüyoruz. İklim noktasında da katkı sağlayan bir çalışma olacak. Çevre sağlığı anlamında da sağlıklı bir ulaşım sistemi kurulmuş olacak. Toplam taşımanın payını yüzde 30 yapmamız lazım. Bizim toplam yolculuğumuzun üzerinde toplu taşımanın payı yüzde 16’ydı. Daha yüksek toplu taşıma kullanımı şehirdeki hareketliliği de rahatlatacak.” ifadelerine değindi.

“BU YATIRIMLAR, BU ŞEHRİN GELECEĞİNİ KURTARMAYA ÇALIŞMA YATIRIMLARIDIR”

Toplu taşımaya vatandaşın da ilgi gösterdiğini ve araç trafiğini azalttığını söyleyen Büyükakın; “Tramvay projemizin öncesinde  12 bin yolcu taşınıyordu şimdi ise 40 bin yolcu taşınıyor. Bu şu demek eskiden araca binenler şimdi tramvaya binmeyi daha ucuz daha konforlu buldular. Bu kadar büyük bir şehri toplu taşıma olarak yönetmek zordur. Toplam yolculuğun payını yüzde 32’ye çıkartmayı planlıyoruz. Bu yatırımlar, bu şehrin geleceğini kurtarmaya çalışma yatırımlarıdır. İstanbul trafiği hala sıkışık. Köprüler, yaylı sistemler yapıldı ama şehir kalabalıklaşıyor. O yüzden trafik sorunu son bulmuyor. Bunun için toplu taşımaları iyi organize etmemiz gerekiyor. Körfez’den başlayıp İzmit körfezine kadar gelen büyük bir hat olursa, insanlar toplu taşımayı tercih ederse,  indirimli bilet uygulamasını, aktarmalı yolcu taşımayı başarmış olacağız.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR 110 ARAÇ ALACAK

Toplu taşıma yolculuğunun payını arttırarak şehir trafiğini ve kalabalıklığını gidermeye çalıştıklarını ve toplu taşıma çalışmalarını hayat geçirmek istediklerini vurgulayan Büyükakın, “Ana gövde hattını çalıştırabilmek, eskiden gidilemeyen yerlere de gitmek gibi bir mantıkla hareket ediyoruz. Başarmaya çok yaklaştık. Bu sistemin de başarılı olması için 110 aracın alınması için bir çalışma yaptık. 110 araçla ana gövdeyi oluşturursak, bir havuz olarak işletirsek insanlar daha çok toplu taşımadan faydalanır. 1 saatte 750 tane toplu taşıma aracı merkeze geliyor. Bunları birbirine entegre etmemiz gerekiyor. Hepsi birbirlerinin noktalarından geçiyor. Bunları beraber çalıştırmak için uğraşıyoruz. Raylı sistem çalışmalarını 2023’ün sonunda tamamlarsak burası çok güçlenmiş olacak ve toplu taşımadaki payımızı hedeflerimize yaklaştırmış olacak. Gelir düzeyi artan, nüfusu artan bir şehirde yarın hareket edemez haline gelir. Bu şehri yaşanabilir yapabilmemiz için toplu taşıma projelerini gerçekleştirmemiz lazım. Bu metro bittikten sonra işletmesini biz yapacağız o zaman da finansman dengemiz olacak. İşletmesini yapacağımız metronun çalışmalarını da takip ediyoruz. Burada kırarak ilerleniyor. Delen makineler tabii ki daha hızlı deliyor ama buranın yapısı kaynağı kırarak ilerlenmesi gerekiyor. Bir günde 12 metre delme gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Büyükakın: Fethiye Caddesi projesini incelememiz lazım

Büyükakın: Fethiye Caddesi projesini incelememiz lazım