09 Temmuz 2020 Perşembe

Büyükakın meydan okudu: Ben tek, onlar hepsi

Büyükakın meydan okudu: Ben tek, onlar hepsi

Son dönemlerde muhalefetin yaptığı açıklamalara yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, "Bu kentte mali tablosunu, belediyenin işlerini yapan benden daha iyi kimse yok. Hodri meydan ben tek onlar hepsi" diye konuştu

19 Kasım 2019 Salı 13:55 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, kentte yapılan çalışmalar ve muhalefetin açıklamalarına düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi. CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’ın metronun devredilmediği ile ilgili açıklamasına yanıt veren Büyükakın, Metro projesine gidip oradaki çukurdan nasıl çıkacaksınız diyenlerin anlayış biçiminin kabul edilebilir olmadığını söyledi. Şehrin kaybı üzerinden politika üretmenin doğru olmadığını söyleyen Büyükakın, “Biz 8 Ağustos’ta metro çukurunda devredeceğimizi açıkladık. 700-800 milyon TL yıllık yatırım yapabileceğimizi söyledim. Belediyenin maddi yapılanmasına hiç kimsenin olmadığı kadar hakimim” dedi.

“BEN BOŞ KONUŞMUYORUM”

“Bugün borç-morç meselesini anlatayım ve herkesin çenesi kapansın” diyen Büyükakın, “Biz hep geriye dönmeyelim dedik ama her seferinde cevap vermeyişimizi nasıl yorumladılarsa her seferinde yine konuyu buraya getirdiler. Bu kentte mali tablosuna belediyenin işlerini yapan benden daha iyi kimse yok. Hodri meydan ben tek onlar hepsi. Ben ne yaptığımı biliyorum, yaptığım işe hakimim. Ben boş konuşmuyorum, konuşanlara bir kez daha söylüyorum hodri meydan, gelin konuşalım. Gebze metrosunu 8 Ağustos’ta devredeceğimizi açıkladık. Resmi gazetede yayınlandı. Biz devredeceğimizi açıklayınca sormuşlar devir var mı yok mu? Şartlar görüşülüyor nelerin nasıl devredileceği. Sorarsanız bakanlıktan gelen cevap o elinize alacağınız cevaptır. ‘Ya bakanlık yalan söylüyor ya Büyükakın yalan söylüyor’ dediler. Hadi kafanız karıştı diyelim ya bu Resmi Gazete yayınlanmış, yayınlandıktan sonra daha sorulur mu? Hadi basın yanlış anladı suçu sizin üstünüze atıyorlar ama bu resmi gazete” diye konuştu.

“SAMİMİ DEĞİLLER”

Devir işleminin çok kısa sürede yapıldığı ifade eden Büyükakın, “Başkan seçilmiş olmamız kafamıza göre metroyu devretme hakkını bize vermez bu yetki mecliste. Mecliste görüştük yetkiyi aldık. Bu sayılar 3 günde bu protokolü imzalattık. Genel sekreterimi de tebrik ediyorum bu kolay bir şey değil 3 günde imzalamak. 4 Kasım’da da nihai protokol imzalandı. Bakanlıktan geldiler yerinde incelediler. Protokoller ona göre alta bağlanıp imzalandı. Devretmeyelim istediler. Bu mu yapıcı muhalefet, lafa gelince yapıcı muhalefet edecekler. Doğru gördüklerini söyleyeceğiz diyorlar. Samimi değiller” dedi.

“YAZIKLAR OLSUN”

Yalan haberlerle itibar suikastı yapıldığı ifade eden Büyükakın, “Golf sahası olmayan belediye golf arabası aldı diye haber oldu. Başka ne dedikler Türkiye’nin en borçlu belediyesi golf arabası aldı. İsrafçı diyorlar bize itibar suikastı yapıdırlar. Bunu bir siyaset biçimi haline getirdiler. Ne kadar kurum var da önce itibarını yerle bir etmeye çalışıyorlar. Ama her kuşun eti yenmez. Altında kalırlar. Bir FETÖ’cünün tweetini beğenmişti sonra birinin üstüne attı, kendisini akladı. Bizle ilgili konuşurken dikkatli konuşsunlar öyle kuru gürültüye pabuç bırakmayız. 500 dönümlük arazi burası çöpleri nasıl toplayacağız golf aracı dedikleri bunlar 18 tane araç 270 bin TL’ye alındı, bir tane golf aracı almadık. Golf oynamıyorum ben. Hayatımda bir kere bile golf sahası görmedim ben. Böyle bir araç almadığımız bir gerçek. Gerçek olan bunlar akülü araçlar ve park bahçelerde çöpleri topluyoruz. Kıvırıyorlar. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin İSU akıllı telefon almış. Bunlarla sayaçlar okunuyor. Bu telefonların tamamı arkadaşlara verildi, tanesini 1131 TL’ye aldık. Markası yok diyor zaten ihaleye marka bildirerek çıkaramazsınız. Marka bildirerek çıkmak ihaleye suç ve ihalenin iptal sebebi. Markası belli olmayan ihaleye çıkıyorsunuz diyorlar. Böyle iftira eser mi bir insan şoförsüz yakıtsız araç alın ihalesi. Şoförün yok yakıtın yok aracı ne yapacaksın diyorlar. Ya demek ki şoförüm var yakıtım da var. Belediyeyle ihale kararlar meclisten geçerken siz mecliste ne yapıyorsunuz ya. Hizmet alımı kapmasındaki bu tür şeyler meclisten geçiyor. Var artık şoförümüz dolayısıylada şoföre ihtiyacım yok. İhale açık ihale olması gerek diyor zaten açık ihale elektronik ihale yapılmış online yapılmış ona da mı bakmadınız? Ya bilmeden yapıyorsunuz ya da bile bile yapıyorsunuz ona da yapacak birşey yok, yazıklar olsun diyorum.

YUVACIK BARAJI KAZIĞI

Büyükşehir Belediyesi’nin borçları ile ilgili konuşan Büyükakın, “Sadece bu kente zaman kaybettirmesinler şu borç işini son kez konuşacağım. Türkiye’nin en borçlu belediyesi diyorlar Kocaeli Büyükşehir için. Evet sizin sayenizde öyle. Bu konuyu açmayın bak mahcup olursunuz dedim. Bu 6 milyar borcun tamamı Yuvacık Barajı’nın borcudur. Yuvacık Barajı kentin ve Türkiye’nin tarihinde atılmış en büyük kazıktır. 50 milyon küp Yuvacık Baraj haznesi. 100 milyon TL yaptık Namazgah Barajı'nın, yarısı yani. Yap işlet devret yapıldı 15 yıl. 800 milyon olsun yüzde 20’de kar koyalım. 1 milyar olsun. 2 milyarını hazine ödedi zaten neyini konuşuyorsunuz ya. 2.2 milyara baraj mı olur ya. En borçlu belediyeyiz evet kayıtlarda belli 6 milyon borcumuz var şu an 1.4 milyar TL kesildi bizden zaten. Hala 6 milyar borç var bu sizin sayenizde oldu bari susun. Biz borç yapmadık. Bizim borçlanma şansımız yok zaten. Büyükşehir Belediyesi’nin borç alma şansı yok. Borç almak istesek de alamayız.

“ALNIMDA BİR TEK LEKE YOKTUR”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu belediyesidir ama CHP’nin belediyecilik anlayışı yüzlüden böyle olmuştur. Ve Yuvacık Barajı sayesinde olmuştur. Bunları konuşmaktan hiç hazzetmiyorum ama konuşmayınca da verecek cevabımız yok sanıyorlar. Doğru işleri söylüyoruz ama yanlışlarımda söyleyeceğiz diyorlar. Bir kez daha söylüyorum, bu işlerle uğraşmayı bıraksınlar kentin hayrına olan bir şey varsa söylesinler. Ben 25 yıldır kamu hizmeti yapıyorum. Elhamdülillah alnımda bir tek leke yoktur, arasınlar bulsunlar. Anca iftira ederler böyle iftira ettikçe de yüzlerine yapışır bu da böyle biline. Yuvacık Barajı'yla ilgili bir endişeniz olmasın, Sapanca Gölü’nden çektiğimiz hatla su pompalama işlerine başladık. Günlük kullanılan su miktarı belli aradaki farkı Sapanca Barajı'ndan pompalıyoruz.” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ecem Balcı'nın cinayet sanığına ağırlaştırılmış müebbet!

Ecem Balcı'nın cinayet sanığına ağırlaştırılmış müebbet!