28 Kasım 2020 Cumartesi

Büyükakın: Sokakta aç insan varsa bana yazıklar olsun!

Büyükakın: Sokakta aç insan varsa bana yazıklar olsun!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,  CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’nın paylaşımına cevap verdi. Büyükakın,” Evet, sokakta aç bir insan varsa bana yazıklar olsun. Bu sokakta aç bir insan varsa ve muhalefet bunun sadece siyasetini yapmak istiyorsa onlara da yazıklar olsun

23 Eylül 2020 Çarşamba 13:13 Güncel

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı pazartesi günü Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın evinin önünde çöp karıştıran bir vatandaşın fotoğrafını paylaşmıştı. Çok tartışılan bu görüntüyle ilgili Başkan Büyükakın ilk kez konuştu. Büyükakın, "“Benim polemik başlattığımı göremezsiniz. Birine kırıcı bir cümle söylediğimi göremezsiniz. Ben hatırlamıyorum. Birçok konuyu duymazdan gelip cevap vermiyorum. Dün arkadaşlarımız bana CHP il başkanının paylaşımını attığında samimiyetle söylüyorum ki direkt metne odaklandım. İlk olarak kimin paylaştığına bile bakmadım.

HALA O ŞAHSI BULAMADIK

Benim ilk tepkim şu oldu; ben Hasan beyi aradım. Bu şahsı bulun ve gereken yardımı yapın dedim. Ki normal bir insan bunu yapmalı. Çöpten ekmek toplayan biri varsa onun gereği yapılır. Sonra tekrar fotoğrafa baktım. Bizim evin önü olduğundan emin olmak istedim. Fotoğrafın detayına baktım. Arkada başka çuvallar da vardı. Tam ne yaptıkları seçilemiyor. Hala o şahsı bulabilmiş değiliz.

FOTOĞRAF ESKİ ÇIKTI

Biraz daha detaya bakınca bir şey daha fark ettim. Arkadaki güvenlik kulübesinin arkasında satılık yazıyor. Arkadaşlara sordum orada satılık yer var mı? Baktık satılık yer de yok. Yani fotoğraf özellikle bekletilmiş. Bombanın fitilini ateşlemişler ve atmışlar. Yani fotoğraf eski bir fotoğraf. Art niyetli yapılan her şey yapana zarar verir. Keşke niyetleri halis olsaydı o şahsa ekmek verseydik.

SÜREKLİ ÖVÜNDÜĞÜNÜZ BELEDİYENİZİ NEDEN ARAMADINIZ?

Sürekli övündüğünüz, zafer sarhoşu olduğunuz bir İzmit Belediyeniz var. Onun sosyal hizmet birimi yok mu? Neden Büyükşehir Belediye Başkanına atıyorsunuz? Oradan ümidi mi kestiniz? Kalkıp bu mu mutlu şehir diyorlar. Bu bir vizyon meselesidir. Bunlar bir hedeftir, koyarsınız ve oraya doğru gidersiniz. Bugünden sonra hiçbir belediye başkanının nihai değerlendirmesini mutlu şehir dışına taşıyamaz.

BANA DA YAZIKLAR OLSUN

Evet, bu sokakta aç bir insan varsa bana yazıklar olsun. Bu sokakta aç bir insan varsa ve muhalefet bunun sadece siyasetini yapmak istiyorsa onlara da yazıklar olsun. Ben muhtarlarımıza her toplantıda kimin ihtiyacı varsa bildirin diye özellikle söylüyorum. Orada aç yatan biri var da şehrin yöneticisi rahatsa o yönetici cehennemliktir. Ben bunun bilincindeyim. Ayrıca siyaset bu kadar kalitesizleşti mi?

GENEL BİR İTİBARSIZLAŞTIRMA

Genel bir itibarsızlaştırma algısının olduğunun farkındayız. Samimilerse, onu bulamadığım için bana yazıklar olsun. Çünkü bu benim işim. Bu kentte bir tane aç insan kalmamalı. Ama bunun siyasetini yapıp ondan medet umuyorlarsa o muhalefete de yazıklar olsun. Bakın bu koltuklarda bundan önce kaç kişi oturdu? Kaç kişi il başkanlığı yaptı? Kaç kişi mezarda? Mezarlıklardaki yöneticiler daha fazla. Ben siyasi hesapların peşinde olan bir insan değilim. Bir insanın açlığı bizim en birinci meselemiz olmalı. Bunun üzerinden siyaset yapılması utanç vericidir.

YILDIZLI ADINA ÜZÜLDÜM

Muhalefetteki arkadaşlar Büyükşehir Belediye Başkanının benim seçildiğimi hazmetsinler. Vatandaş onlara oy verince iyi bize verince kötü mü? Önce hazmetsinler. CHP il başkanı keşke beni arasaydı bilgi verseydi. Ben fotoğrafı görünce satılık yazısından anladım ki bu da bir kurgu. Tamamen mizansen. Eski bir fotoğraf çünkü. Arkadaş yeni seçildi. Fark yarattım diye düşünüyor belki ama ben onun adına çok üzüldüm. Bu kentin siyasetine kalite gelmeli.” dedi

ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Sürekli şöyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. İzmit Belediyesi ile Büyükşehir’i yarıştırıyorlar. Bakın benim 12 ilçe belediyem var. İzmit bunlardan biri sadece. Yapacak iş bulamayınca polemik geliştirmeyi iş biliyorlar gibi geliyor bana. Belediye başkanlığı polemik yapma yeri değil, belediye başkanlığı hizmet etme yeridir. Nereye bir şey yapılması gerekiyorsa burası İzmit de dahil olsa ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak üzerime düşeni yapmaya hazırım.

BEN CHP’LİLERİN DE BAŞKANIYIM

Beni çalıştırmıyorlar, bana iş yaptırmıyorlar, yardım etmiyorlar gibi düşünceler doğru değil. Her yerde İzmit konuşuluyor diyorlar. E konuşturuyorsunuz. Bu sizin stratejiniz. Ben CHP’lilerin de İyi Partililerin de belediye başkanıyım. Benim dünyamda böyle bir ayrım yok. Ama özellikle ayrım yapma stratejisi yapmaya çalışıyorlar.  Söz konusu belediye başkanını bizzat Çevre Bakanına ben götürdüm. Sonra bu toplantıya çarptırılmaması gibi abes bir tartışma çıkarıldı. 10 Milyar TL’lik bütçenin müjdesinin verildiği bir günde gündemi değiştirmek için başka bir zemine geçildi. Şimdi Yürüyüş Yolunu konuşuyoruz. Konuyu İzmit Belediyesine çekiyorlar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yatırımlar, Şeker’in yakın takibinde

Yatırımlar, Şeker’in yakın takibinde