17 Ocak 2021 Pazar

Büyükşehir işçileri greve ‘Evet’ dedi

Büyükşehir işçileri greve ‘Evet’ dedi

Belde A.Ş’de çalışan ve 4 bin 723 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinden sonuç çıkmaması üzerine grev oylamasına gidildi. Grev oylamasından ‘Evet’ kararı çıktı. Bir ay içinde sendika ve işveren anlaşma sağlamazsa işçi sendikası greve gidecek

07 Ocak 2021 Perşembe 18:20 Güncel

Hizmet İş Sendikası ile Yerel Sen arasında devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Belde A.Ş’de çalışan 5 bin 700 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücret konusunda bir anlaşma sağlanamadığı için Hizmet İş Sendikası, yasal takvimde yer aldığı gibi işçileri grev oylamasına çağırdı. Arabulucu süresi biten görüşmelerde yasal olarak sendikanın grev oylaması talebi doğrultusunda, Kocaeli Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından grev oylaması gerçekleştirildi. Grev oylaması, dün saat 16.00’da Antikkapı Restaurant’da gerçekleştirildi. Grev oylamasına işyerinde çalışan 4 bin 723 işçiden 2 bin 526 işçi oy kullanırken bu işçilerden 2 bin 482 tanesi greve evet derken, 39 kişi hayır dedi. 5 kişide kararsız kaldı. Çıkan bu sonuçla birlikte bir ay içerisinde taraflar  arasında anlaşma sağlanmazsa  işçi sendikası yasal olarak işyerinde  grev uygulamasını  yerine getirmek zorunda .

“GEREKLİ CEVABI VERDİLER”

Bundan sonraki süreç, bir ay içinde sendika ve işveren anlaşma sağlamazsa işçi sendikası grev uygulaması yapmak zorunda . Toplu iş sözleşmesi süreçleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecek toplu iş sözleşmesi, pandemi nedeniyle çalışma başkanlığının yetkilerinin geç gönderilmesinden dolayı eylül  ayı ortalarında görüşmelere başladık. 60 günlük yasal görüşme ve arabulucu süresi içinde anlaşma sağlayamadık. Bugün Belde A.Ş genel müdürlüğü için yasal grev oylamasını işyerinde yaptık. İşçi arkadaşlarımız işveren sendikasının bu katı tutumundan, emekçileri rencide eden ücret tekliflerine bu gün grev oylamasında evet diyerek gerekli cevabı vermiş oldular.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Emeklerinin, alınterilerinin karşılığını almak, çoluk çocuklarının geleceği  içinde güçlü bir irade ortaya koydular. Arkadaşlarımız toplu iş sözleşmesinin yüksek hakem kuruluna göndermemek 2 yıldır yüksek hakem kurulundan gelen yüzde 4'lerle çektiği sıkıntıları tekrar yaşamak için greve evet dediler. Bir anlamda “Toplu iş sözleşmesini masada bitirin, enflasyonu ve hayat pahalılığı altında eziliyor geçinemiyoruz; bizler için artık bıçak kemiğe dayandı” mesajını vermiş oldular.

“KOCAELİ İŞÇİSİ, BÜYÜKAKIN’A İNANIYOR”

Bugünden sonra Kocaeli’de örgütlü olduğumuz, devam eden işyerlerindeki toplu iş sözleşmelerini ya masada bitireceğiz ya da grev uygulamasına gideceğiz. Bizler sözleşmelerin masada imzalanarak, işçi arkadaşlarımızı memnun edecek şekilde bitmesini istiyoruz. Kocaeli işçisi Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'a inanıyor ve güveniyor. Belde A.Ş ve ilçe belediye şirket işçilerinin beklediği toplu iş sözleşmelerini son noktasına geldiğimizde Sayın Büyükşehir Başkanımızın gereğini  yaparak işçi arkadaşlarımızın yüzünü güldürecek sözleşmeyi masada imzalayacağımıza inanıyoruz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kartepe’de geçici güzergah uygulaması

Kartepe’de geçici güzergah uygulaması