04 Aralık 2020 Cuma

Büyükşehir meclisinde Cedit gerginliği

Büyükşehir meclisinde Cedit gerginliği

İzmit Belediyesi’nin Büyükşehir'e devredeceği Cedit projesi mecliste tartışma yarattı

10 Eylül 2020 Perşembe 17:13 Güncel

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısı Kocaeli Kongre Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste 101 madde karara bağlandı. Mecliste Cedit kentsel dönüşüm projesinin devir teklifi görüşülmek üzere oy birliği ile komisyona gönderildi.

HUZUREVİ POLEMİĞİ

Meclis gündemine geçilmeden önergeler okundu. Taşdemir vatandaşlardan gelen huzurevi taleplerini dile getirerek, “Yoğun bir şekilde vatandaşlardan bu konuda talep geldi. Huzurevlerinde terkedilmiş yaşlı vatandaşlarımız var. Aile ve Sosyal Po yetersiz kalmış ki vatandaşlar bize ulaşmış” dedi. Başkan Büyükakın ise Bunun meclis gündemine alınacak bir konu değil neyini gündeme alalım. İlçe belediyelerinin görev alanında olan bir şey. Neden alalım, neyi konuşacağız? Biz mi yapalım huzurevlerini. Barınma evimiz var. Yaşlılarımızı alabiliyoruz oraya. Belediyenin sorumluluğunu yapalım ki sonra onlara geçelim” dedi. Taşdemir tekrar söz alarak “Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’nın yetkisinde. Barınmalar 100 Bin nüfusunu aşan ilçe belediyelerinde var. Ona bakarsanız üst geçitler battı çıktılar da bakanlığın görevi ama büyükşehir belediyesi yapıyor” dedi. Madde gündeme alınmadı.

TAŞDEMİR: KADIN BARINMA YAPILMALI

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Son yıllarda ülkemizde yaşanan kadın cinayetleri ve kadın şiddetinden dolayı birçok kadın vatandaşımız barınma konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Belediye kanununa göre belediyeler kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorundadırlar. İlimiz nüfusunu da düşünürsek 1 adet kadın sığınma evi yetersizdir. Kentimizin çeşitli noktalarına kadın sığınma evleri yapılması gerekmektedir” dedi. Önergeye yazılı olarak cevap verilecek. CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Kaşıkçı-Geredeli 2 km’lik bağlantı yolu, Tahtalı-Geredeli arası gölet etrafı 4 km’lik bağlantı yolu, Tahtalı-Turgutlar-Balkancılar arası 2,5 km’lik bağlantı yolu ve tahtalı-Koçoğlu-Kekler arası 3,5 km’lik bağlantı yoluna asfalt veya beton yol yapılmasını rica ediyoruz” dedi. Önergeye ilgili müdürlükler cevap verecek

TAŞDEMİR: PLANLAMA İLKELERİNE AYKIRI

Taşdemir, Başiskele Yuvacık Yakacık Mahallesi ile Başiskele Yuvacık Yakacık Mahallesi, B12 gelişme bölgesindeki B12 gelişme bölgeleriyle ilgili madde hakkında konuştu. Taşdemir, B12 planlama bölgesiyle ilgili nazı uygulama imar planlarını beraber değerlendirdiğimizde planları yapılan bölgede 18 uygulamasında çıkacak sorunları çözmeye yönelik değişiklikler yapılmış Donatılar ve yollarla ilgili yeni düzenlemeler yapılmakta. Değişiklik yapılırken planlama bütünlüğünden uzaklaşılmış. Ada planları ve formları değiştirilmektedir. Bazı yollar kaldırılmıştır. Planlama ilkelerine ve bütünlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle bu maddeye muhalefet şerhi koyduk” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

BÜYÜKAKIN: 10 METREYE OTOPARK YAPILMAZ

İzmit Kemalpaşa Mahallesi Salim Dervişoğlu Caddesi No:66 adresinde bulunan Marina Kafe’nin (vapur iskelesinin karşısında kalan) ihale yolu ile kiralanması talebi komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi. CHP’li Taşdemir, “Dilovası Çerkeşli Mahallesi’nde bulunan otopark alanına ilişkin imar planı değişikliği ile ilgili konuşarak “İlla otopark olsun demiyoruz. Orada park ve yeşil alan da pek yok. Bu tür yerler de yapabilirsiniz” dedi. Başkan Büyükakın ise “Bu seneki kamulaştırma miktarımız 118 Milyon TL. Sonu yok gönül istiyor ki paramız daha fazla olsun kamulaştıralım.  10 metrelik bir yol orası. Haftanın 6 günü otopark olarak çalışan bir yer. 10 metrelik bir yola kaç kişi gelip park edecek. 150 metre altındaki bir yeri park yeri olarak kullanmak rasyonel bir karar değil. Öyle bir bolluk değil” şeklinde konuştu.

BÜYÜKAKIN: MECLİSİN AHENGİNİ BOZMAYIN

CHP’li Taşdemir, kamulaştırmalarla alakalı Başkan Büyükakın’a dönerek, “Biraz önce teşekkür ettim. Birçok projeyi bakanlığa devrettiniz. Çok da güzel oldu. Eğitim spor alanlarında kamulaştırma yapmasak da bu parayı nereye harcayacağız? Başkanım siz icra makamındasınız çözeceksiniz. Hep bir bahane söylüyorsunuz. Mesela huzurevi çok mu afaki bir proje” diye sordu. Ne demek nereye harcayacağız. Ben sizi gezdireyim. Bir yol yapıyoruz 20 Trilyon gidiyor. Konuşmak kolay. Muhalefet sorumsuzluk makamı değil” dedi. Bu sıra laf atışına giren meclis üyelerine seslenen Büyükakın, “Şu meclisin ahengini bozmayın. Siyasi söylemlerle haber yağmak için uğraştığında buranın ahengi bozuluyor. Sakin ve makul konuşalım. Buranın huzurunu kaçırmayın. Hepimiz yüz yüze bakıyoruz” diye konuştu.

TAŞDEMİR: HAZMEDEMİYORSA SODA VERELİM

Meclis Üyesi Numan Tonka, “Cedit'teki projeyi yapmadınız devretmek için türlü bahaneler uydurdunuz. kendi iktidarları döneminde büyüttükleri projeleri bizim yaptığımız projeler küçük ve olağanmış gibi gösteriyorlar. Kendi yaptıklarını o kadar büyük anlatıyorlar ki inanılmaz bir iş yaptıklarını zannediyorlar. Biz bunları her gün yapıyoruz. Konuşmalarınıza dikkat edin haddinizi aşmayın” dedi. CHP’li Taşdemir, Numan Tonka’nın sözleri üzerine “İzmit Belediyesi’ni CHP kazandı. Arkadaşların bunu hazmetmesi lazım. Su ile hazmedemiyorsa soda verelim. Seçmenlerine en azından saygı duymasını bekliyoruz” dedi.

CANBAZ: NÜFUZLU OLDUN MU GAZI KULLANIRSIN

İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Canbaz, “Köy İşleri vardı bir ara hantal da olsa. Geçen sene Fransızlara sattığın doğalgaz hala senin mi sanıyorsun? İZGAZ kalburcuya neden getirildi nüfuslu bir insan geldi onun hatırına getirildi. Naipköy, Kalburcu İshakçılar’da neden yok. Demek ki orada nüfuslu insan yok. Yoksa o proje kimsenin projesi değil: Tahir Başkanın yaptıklarını hiç eleştirmedi hatta takdir ettik” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Fikret Hocaoğlu, yaklaşık 1,5 yıldır İzmit meclisinde söz lamaya korkar olduk mikrofonlarımız kapandı sözümüz kesildi. Ben şunu görüyorum herkes burada rahatça konuşuyor, görüşlerini bildiriyor. İzmit Belediyesi’nin huzurevine arsayı da parayla aldığını biliyoruz” dedi.

TAŞDEMİR: YARGI KARARI YOK

Gebze Balçık Mahallesi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) doğusunda yer alan 35 metrelik imar yolunda hazırlanan uygulama imar planı değişikliği  ile ilgili konuşan CHP’li Taşdemir, “Burada yargı kararı yok. Yargı kararı olmadığı ve 35 metrenin de korunması adına muhalefet şerhi koyduk” dedi. Başkan Büyükakın ise “Belediyelerin imar düzenleme yetkisi yok. OSB’de bir düzenleme yaptık yarın iptal olur diye söylediler bize. Gebze Belediyesi’ndeki arkadaşlarımız da 35 metre kalsın diye eleştirdiler. Sonra 25 metrede kalması noktasında buluştuk” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

CEDİT KOMSİYONA GÖNDERİLDİ

İzmit Cedit Mahallesi’nde yapılacak kentsel dönüşüm komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi. Böylece Cedit’te yapılacak kentsel dönüşümün devir teklifi görüşülmek üzere komisyona gönderildi. Maddenin komisyona gönderilmesi oy birliği ile kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısı ise 15 Ekim Perşembe günü saat 15:00’te yapılacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesi'nin kadın şoförleri yollarda

İzmit Belediyesi'nin kadın şoförleri yollarda