28 Şubat 2020 Cuma

Büyükşehir meclisinde gerginlik! Büyükakın sakinleştirdi

Büyükşehir meclisinde gerginlik! Büyükakın sakinleştirdi

Büyükşehir meclisinde Başkan Hürriyet ve Meclis Üyesi Aykut Çağlayan’ın nezaket polemiği damga vurdu. Hürriyet’in nezaket konusunda Başkan Büyükakın’ı örnek almasını isteyen Çağlayan’a Büyükakın cevap hakkını kullanmamasını istedi

22 Ağustos 2019 Perşembe 17:19 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı dün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın başkanlık yaptığı toplantıda 76 gündem maddesi karara bağlandı. Son dakikalarına kadar sakin geçen mecliste söz alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, vatandaşa hizmet konusunda AK Partili üyelerden destek istedi. Bunun üzerine söz alan Meclis Üyesi Aykut Çağlayan, Hürriyet’in Büyükakın’ın nezaketini örnek almasını istedi. Bunun üzerine sinirlenen Hürriyet’i Büyükakın’ın Çağlayan’a söz hakkı vermemesi sakinleştirdi.

‘5 BAR, SORUNU ÇÖZECEK’

Gündem maddelerine geçmeden söz alan CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “İSU tüketicilere gönderdiği yazıda su kayıplarını en aza indirmek için şebeke basınçlarının düşürüleceğini belirtmiş. Akabinde tüketicilerden mağduriyet yaşamamaları için 2019 Nisan ayı sonuna kadar su deposu ve hidrafor sistemi kurulmasını istemiş. Bu uygulama vatandaşın sırtına hidrafor ve tank kurulum maliyeti, hidrafor elektrik ve bakım maliyeti, havuz temizliği ve dezenfeksiyonu maliyetlerini yüklemiş durumdadır. Ekonomik krizin yaşandığı böyle bir dönemde vatandaşın sırtına böyle bir maliyetin yüklenmesi kabul edilir değildir. Oysaki Kocaeli’de bina yükseklikleri göz önüne alındığında bina girişlerinde basıncı 5 barda tutmak bütün problemleri çözecektir” diyerek cevaplanması için sorular yöneltti.

‘KAÇAĞI AZALTMAYA YÖNELİK BİR TEDBİR’

Özmural’a cevap Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kayıp kaçak meselesi var. Standardı tutturmamız gerekiyor. Emsallere baktığımızda kayıp kaçak oranında Kocaeli iyi bir durumda. İzmit’te aldığımız tedbirle bu uygulamayı yaptık. Çünkü İzmit’teki kaçak daha fazla. Su şebekesi eskidiği için sıkıntı var. Basınçları düşürdüğümüzde kaçaklar azalıyor. Dolaysıyla buna yönelik bir tedbir. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyor daha detaylı bilgi veririz” diye konuştu.  

‘17 MİLYONU NEREYE HARCADILAR’

CHP Çayırova Meclis Üyesi Halis Koç, “Gecekonduda oturan yurttaşlar için geçen ay önerge verdim. 800 parsel sahibi var, 5 Bin kişinin oturduğu bir alan. 8-10 yıl bu bölge imara kapalı odluğu için hizmet alamadı. Geçen yıl Şubat ayında bu bölge imara açıldı. O günden bu güne yolları stabilize. Okulları yok, doğalgazı yok. Sizlerden hizmet bekliyoruz. Önerge de verdik. Herhangi bir projeniz var mı dedik. Orada istediğiniz şekilde halkı oradan çıkarıyorsunuz. Bir hakları yok diyorsunuz. Burada 6 cami 10 okul var 17 Milyon yatırım yapıldı. Ona rağmen yollar hale toprak halde. 17 Milyonu nereye harcadılar, bir lirası bile burada yok. Hala odun ve tezek yakıyorlar. 

‘DOĞALGAZ EN KISA ZAMANDA GELECEK’

Meclis Üyesine cevap veren Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, “Milli Eğitim Bakanlığımızın en son bitirdiği bir okul inşaatı var. Bu okulumuzun faaliyete geçmesiyle sınıf mevcudu baya düşecek. Orada yeteri kadar cami alanımız var. Aynı bölgede inşaatı biten 600 metrelik çapta 3 cami var. Kentsel dönüşüm alanı olmaktan geçen yıl çıkarıldı. Doğalgaz getirilmesi noktasında herhangi bir sakınca yoktur yazısı aldık. Altyapı çalışması yapıldı. Asfaltlama çalışmasına bu hafta başlayacağız. Evlerin taşınması konusunda vatandaşımızın hukukunu koruyacağız” şeklinde konuştu.

PLAJYOLU SAHİLİNE TUVALET TALEBİ

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir sunduğu önergede “İzmit Plaj Yolu ve Şirinevler mevkiinde bulunan sahil bandında yaptığımız incelemeler ve vatandaşın talepleri doğrultusunda çeşitli eksikler bulunmaktadır. Hafta sonları yüzlerce vatandaşımız bu bölgelerde piknik yapmaktadır ve burada tuvalet bulunmamaktadır. Acilen o alana tuvalet yapılmalıdır. Sahil şeridinde vatandaşlar her gün olta balıkçılığı yaptığı için 50 metrelik iskeleye ihtiyaç vardır. Yine aynı bölgede Şirinevler Cami yanında bulunan üst geçitten özellikle yaşlı vatandaşlarımız camiye ulaşım noktasında ciddi sıkıntılar çekmektedir. Buraya bir adet cami yapılmasını ivedilikle talep ediyoruz” dedi. Taşdemir’in önergesine cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Tuvalet olta balıkçılığı için çok yerimiz var her yere iskele yapmaya gerek yok” dedi.

‘HEYET KURUP İNCELEYİN’

Darıca Bayramoğlu Mahallesi’nde bulunan Diriliş Hüma Hatun Gençlik Kampı’na Darıca halkı girememektedir. Bu hususta bilgi alınmak istenmiş ancak sonuç alınamamıştır. Meclis üyesi kimliği ile yapmak istediğimiz incelemeye de güvenlik ve görevliler tarafından çeşitli bahanelerle yardımcı olunmamıştır” diyerek Başkan Büyükakın’a 3 soru yöneltti. Büyükakın, “Orası bayan kampı olduğu için bu konuda hassasiyet var. O nedenle arkadaşlar müsaade etmemiş olabilirler” dedi. Taşdemir ise “Biz bayan meclis üyemizle gittik” dedi. Büyükakın ise “O zaman yanlış yapmışlar. Bu konuda bir heyet oluşturun. Birlikte gidip baksınlar Konusu suç teşkil eden bir şey yapmıyorlar Müsterih olun” dedi.

‘OTOBAN KAZALARINI BİLDİRELİM’

CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural söz alarak “Otobana girdiğinizde ve kaza olduğunda maalesef otobana girdiğinizde haberiniz oluyor. Otobanda olacak kazaları ikaz levhalarıyla vatandaşa haber vermemiz gerekiyor. En azından yollar tıkanmamış olur” dedi. Büyükakın, “Bunu karayollarına yazalım” dedi. Ardından söz alan İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Canbaz, “Kocaelimize hoş geldiniz levhasını gösteren hiçbir levhanın olmadığını gördük” dedi. Canbaz’a cevap veren Büyükakın, “Bunu değerlendirelim” dedi. 

‘PARK ALANINA UYGUN DEĞİL’

CHP’li Meclis Üyesi Orhan tanış Başiskele Döngel Mahallesi’ndeki heyelan alanıyla ilgili söz alarak “Bu parsellerde bulunan konutla alanda zemindeki heyelan nedeniyle tahliyeleri gerekiyor. Konut değil park alanına çevriliyor. Çeşitli park alanları konut yapılarak taşınacak. Tahliye edilecek konut alanları aktif bir heyelan alanı. Aslında park alanı yapılmaya da müsait değil Yer altı su seviyesi yüksek bir yer. Belli noktalarda kaymalar da olmuş. Park yapılması doğru değil” dedi. Tanış’ın sözlerine Büyükakın, “Dediğiniz yapmamız için kamulaştırma yapmamız lazım yani para lazım. Oralar park yapılacak büyüklükte değil. Önce vatandaşın problemi çözelim sonra onu düşünelim” diyerek cevap verdi. Bu madde oy çokluğuyla kabul edildi.

‘ARKASINDA DURMANIZ LAZIM’

Çayırova Şekerpınar Mahallesi’ndeki nazım imar planı değişikliği ile ilgili konuşan CHP’li Taşdemir, “Belediye başkan yardımcısı imardan sorumlu olan Belediye başkan yardımcısı kayıp değerlerle plan değişikliği yapmış. 300-400 dönüm arazide bu tip işlemler yapmış. Her yasal işlem ahlaklı ve etik değildir” dedi. Başkan Büyükakın, “CHP’li meclis üyelerimiz Çayırova Belediye Başkanımıza teşekkür ettiler. Eğer iddianızda haklıysanız gidip suç duyurusunda bulunabilirsiniz. O iddia boşa çıkartılmış yani doğru iş yapmışlar. Belediye hizmet alanı kazanıyor. Arkasında durulması lazım” diye konuştu. Konuyla ilgili konuşan CHP’li Tanış, “Başkanlarınız seçerken iyi düşünsünler. Bu işler yapılırken mutlaka kitabına uyduruluyor. Biz soruşturmadan bir şeyler çıkacağını ummuyoruz” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

LASTİK İŞ SOSYAL TESİSİNİN DEVRİ KOMİSYONDA

Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin iş birliğinde yapılacak ‘Uluslararası Deprem Sempozyumu ve Kocaeli 2019’ ile ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “Komisyona havale etmeden bu protokolü imzalamak istiyorum. Bu sempozyumun lojistik ihtiyaçlarının belediyemizce karşılanması için bu izni talep ediyorum” dedi. Büyükakın’a meclis üyeleri oy birliği ile imza yetkisi verdi. İzmit Sanayi Mahallesi Ömer Türkçakal Bulvarı No:32 Vinsan Kampüsü içerisinde bulunan kafeterya-çay bahçesi ve sosyal tesisin, Büyükşehir Belediye Meclisi’nce belirlenecek aylık kira bedeli ve süre üzerinden Belde A.Ş.’ye işletilmesinin yeniden devredilmesi teklifi ilgili komisyona havale edildi. 

‘AK PARTİLİ ÜYELERDEN DESTEK BELİYORUZ’

Fatma Kaplan Hürriyet, “Millete hizmet noktasında meclis üyelerinizden destek istiyorum. Aynı konuyu biz de yaşadık. Hizmet araçlarının kiralama ihalesi geçiyor dedik. Olsun diyip komisyona havale edildi. İki tane müdürlük kuracağız dedik yine komisyona havale etiler. Buraya gelince sayın meclis üyelerimiz size evet oyu kullandılar. İzmit’te olunca hayır diyorlar. Böylesi bir çifte standardın doğru olmadığını düşünüyorum. O yüzden İzmit meclisinde AK Partili meclis üyelerinden millete hizmet noktasında destek istiyorum. 

‘YETERSİZ BİLGİSİYLE AHKAM KESEMEZ’

Kaplan’ın ardından konuşan AK Partili Meclis Üyesi Aykut Çağlayan, “Belediyede kurulacak müdürlüklerin İzmit’e külfet getireceğini düşündük o yüzden komisyona havale ettik. Biz de kendisinden Tahir başkanımızın nezaketini örnek almasını istiyoruz” dedi. Ardından söz alan Başkan Hürriyet, “Bir meclis üyesine bu hitap hiç yakışmadı. Sayın meclis üyesinin yetersiz bilgisi de beni üzdü. Yeni bir müdürlük kurulması bütçe gerektirmiyor var olan bütçeyi müdürlüklere bölüyoruz. Eksik bilgisiyle burada ahkam kesmesi doğru değil Herhangi bir bütçe artışına gerek yok” dedi. 

YEMEKTE BULUŞACAKLAR

Başkan Büyükakın bu tartışmadan sonra söz alarak Meclis Üyesi Çağlayan’a “Cevap hakkını kullanmamanı istemiyorum” dedi. Meclisteki problemi çözmek adına Başkan Hürriyet ve grup başkan vekili ile bir yemek teklif eden Büyükakın, “Birlikte grup başkanlarıyla benim de katıldığım bir yemekte oturup bu meseleleri konuşalım. Herkesin bu millete hizmet etme maksadı var. Bir orta yol bulunur inşallah ben seve seve ev sahipliği yaparım ve meseleyi çözeriz” diye konuştu. Bir sonraki meclis toplantısı 12 Eylül Perşembe günü saat 15:00’te yapılacak. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet, binalarından tahliye edilen vatandaşları ziyaret etti

Hürriyet, binalarından tahliye edilen vatandaşları ziyaret etti