25 Eylül 2020 Cuma

Çakar: Gericiliğe, karanlığa, yobazlığa meydan okuyoruz

Çakar: Gericiliğe, karanlığa, yobazlığa meydan okuyoruz

CHP İzmit İlçe Örgütü'nden, Sivas Katliamı'nın 27. yıl dönümü nedeniyle yapılan açıklamada, "2 Temmuz 1993’te Sivas’ta sadece 37 insanımız değil, demokrasi ve çağdaşlık, laik Cumhuriyet yanmıştır. Türk halkı bir daha 2 Temmuzların yaşanmasına fırsat vermeyecek, ülkesini gericilere, yobazlara bırakmayacaktır" denildi

01 Temmuz 2020 Çarşamba 13:46 Güncel

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta, aydın ve sanatçıların kaldığı Madımak Oteli’nin kuşatılarak ateşe verilmesi sonucu yaşanan katliamın üzerinden tam 27 yıl geçti. Türkiye’nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasi ve laikliğe, kardeşliğine, bir arada yaşama kültürüne ve çok kültürlülüğe yapılan bir saldırıydı. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, Sivas katliamı, Anadolu tarihinde yaşanmış en utanç verici olay, gerici ve yobazların gerçekleştirdiği en dehşet verici katliamdır. Laiklik karşıtlarının Cumhuriyet devrimlerine yönelik gerici güçlerin bir ayaklanma provasıdır. Madımak Oteli’nin yakılması olayı ise, cumhuriyetin sembolü olan Sivas’ta; Cumhuriyetin kundaklanmak istendiği anlamına gelmektedir.

GERİCİ GÜÇLERİN KUNDAKLAMA OLAYI

Madımak Oteli'nin etrafını kuşatan ve sayıları 10 bini bulan, 37 aydını katleden tahrik edilmiş ve kışkırtılmış kalabalığın attığı sloganlar ise gerçek niyetleri ve amaçlarını açıkça ortaya koymaktaydı, 'Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu Sivas'ta yıkılacak, Kemalizm gidecek şeriat gelecek, kahrolsun Kemalistler yaşasın şeriat, Kemalistlere ölüm, kahrolsun laiklik yaşasın şeriat' gibi sloganlar, katliamı gerçekleştirenlerce atılan sloganlardan sadece birkaçı. Sonuçta, içinde 150 aydın ve sanatçının bulunduğu Madımak Oteli'nin yakılması olayı, sadece kendini bilmez gerici, yobaz grubun yarattığı bir katliam değil, tam ve gerçek anlamıyla 'gerici güçlerin bir kundaklama' olayıdır.

DEMOKRASİ VE ÇAĞDAŞLIK YANDI

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta sadece 37 insanımız yakılmamıştır. 2 Temmuz 1993’te Madımak'ta demokrasi ve çağdaşlık yandı, laik Cumhuriyet yanmıştır. Atatürk devrimleri ile aydınlanmayı yaşamış Türk halkı bir daha 2 Temmuzların yaşanmasına fırsat vermeyecek, ülkesini gericilere, yobazlara bırakmayacaktır. CHP İzmit İlçe Örgütü olarak gericiliğe, karanlığa, yobazlığa, din sömürücülerine, faşizme meydan okuyarak, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yakılarak yaşamlarını yitiren tüm vatandaşlarımızı saygıyla anıyor acılarını yüreğimizde taşıyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Tutuş: Bir tuğla bile konmadı!

Tutuş: Bir tuğla bile konmadı!