21 Ocak 2021 Perşembe

Çakar: İnsan hakları ihlalleri sürüyor!

Çakar: İnsan hakları ihlalleri sürüyor!

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, “AKP hükümetlerinin 18 yıldır uyguladığı anti demokratik, özgürlükleri kısıtlayan ve demokratik bilinci yok sayan baskıcı uygulamaları bireyin hak ve özgürlüklerini yok etmiş, ayaklar altına almıştır” dedi

10 Aralık 2020 Perşembe 15:57 Güncel

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Başkan Çakar’ın açıklaması şöyle: ‘’Birey hak ve özgürlüklerinin sadece korunması değil gelişen ve yenileşen dünyada hak ve özgürlüklerin artırılması ve geliştirilmesi çağdaş demokratik ülkelerin öncelikli çalışmaları olarak ortaya çıkmaktadır. Bilindiği gibi demokratik hukuk devletinin vazgeçilmez unsurlarından birisi bireyin kendi hak ve özgürlüklerine sahip çıkma konusundaki azim ve kararlığıdır.

İHLALLER DEVAM EDİYOR

Ama ne yazık ki AKP hükümetlerinin 18 yıldır uyguladığı anti demokratik, özgürlükleri kısıtlayan ve demokratik bilinci yok sayan baskıcı uygulamaları bireyin hak ve özgürlüklerini yok etmiş, ayaklar altına almıştır. AKP hükümetlerinin görevde kaldığı her yıl ülkemizde insan hakları ve özgürlük ihlalleri ne yazıktır ki artarak devam etmektedir. Basın mensupları, bürokratlar,  iş adamları, akademisyenler, öğrenciler, sivil toplum üyeleri çeşitli baskı ve sindirmelere maruz kalmış, yargısız infazlar, uzun ve haksız tutukluluklar sonucunda hak ve özgürlükler gasp edilmiştir.

ŞİDDET DEVAM EDİYOR

Cezaevlerindeki tutuklu gazeteci ve yazarlarımızın sayısı, kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesi, çocuk haklarının acımasızca ihlali, temel hukuk kurallarının çiğnenerek uzun süreli tutuklulukların bir yargısız infaza dönüşmesi, AKP İktidarlarının insan hakları konusundaki karanlık sicilinin en önemli göstergesi haline gelmiştir. İnsan hakları haftasında hatırlanması gereken bir önemli ihlal de, devletin sosyal devlet olmaktan doğan görevlerini yerine getirmemesidir.

AÇLIK VE İŞSİZLİK

Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu ve milyonlarca eğitimli işsizin bulunduğu düşünülürse karşımızdaki tablo en önemli insan hakları sorunudur. Devletin sosyal devlet ilkelerini yerine getirmemesi 21. Yüzyılın en önemli insan hakları sorunu haline gelmiştir. Bu düşüncelerle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü gönülden kutluyor, sevginin, barışın, insan hakları ve demokrasinin egemen olduğu bir Dünya, bir Türkiye özlemiyle saygılarımı sunuyorum.''

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Veli-Der’den İnsan Hakları Günü açıklaması

Veli-Der’den İnsan Hakları Günü açıklaması