18 Ocak 2021 Pazartesi

Çakar: İşçilerin yaşadığı zorluklar, AK Parti'nin emekçiye bakışının özetidir

Çakar: İşçilerin yaşadığı zorluklar, AK Parti'nin emekçiye bakışının özetidir

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, 4 Aralık Madenciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamasında, AK Parti hükümetini eleştirerek işçilerin hak ararken karşılaştığı baskı ve yasakları eleştirdi

04 Aralık 2020 Cuma 12:51 Güncel

Çakar'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Dünyanın en zor mesleklerinden biri olan madencilik, ülkemizde maalesef ölümlü iş kazaları, kuralsız, güvencesiz ve denetimsiz çalışma koşulları ile anılıyor. Cumhuriyet tarihimiz boyunca ülkemizin farklı bölgelerinde bulunan madenlerde yaşanan, binlerce emekçinin hayatını kaybettiği iş kazaları hafızalarımızdaki yerini koruyor. 13 Mayıs 2014’te yaşadığımız ve 301 maden emekçimizi kaybettiğimiz Soma Maden Faciası'nın acısı hala yüreğimizi sızlatıyor. Taşeronlaştırma, özelleştirme ve patronların kâr hırsı nedeniyle güvencesiz ve denetimsiz koşullarda çalışmaya mahkum edilen işçilerin yaşadığı zorluklar, Ak Parti iktidarının emekçiye bakışının bir özetidir. Sadece maden sektöründe değil, bütün sektörlerde yaşanan ölümlü iş kazalarında Avrupa’nın birinci, dünyanın üçüncü ülkesi olmamız Ak Parti iktidarının politikalarının bir sonucudur.

HAK ARAYIŞI KARŞISINDA BASKI VE YASAKLARI BULUYOR

Soma’lı ve Ermenek’li maden işçilerimiz, daha birkaç gün öncesine kadar, yasal hak ve alacakları için eylem halindeydi. Ne yazık ki emekçilerimizin her hak arayışı, karşısında baskı ve yasakları buluyor. İşçilerimizin yürüyüşleri engelleniyor, eylemleri kısıtlanıyor. Direnen işçilerimiz haksız şekilde gözaltına alınıyor. Ak Parti iktidarının tüm baskı ve yasaklarına karşın haklarını aramak için mücadele eden emekçilerimizi coşkuyla selamlıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Başkanlığı olarak, yaşanan her mağduriyette işçilerimizin yanında olduk. İşçilerimizin mücadelesine destek verdik. Emek en yüce değerdir anlayışı ile bundan sonra da işçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm maden emekçilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutluyor, başta 13 Mayıs 2014 Soma Maden Faciası'nda kaybettiğimiz canlarımız olmak üzere iş kazalarında hayatını kaybeden bütün işçilerimizi saygıyla anıyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kabaoğlu sakinleri tapularına kavuştu

Kabaoğlu sakinleri tapularına kavuştu