27 Ekim 2020 Salı

Çalık,” MEB fırsatçılık yapıyor”

Çalık,” MEB fırsatçılık yapıyor”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ek ders ücretlerine ilişkin açıklama yapan Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık,”  Genelge pandemiyi fırsata çevirme genelgesidir. Her fırsatta öğretmenlerin gelirleri üzerinden algı yaratmaya çalışanların ekmeğine yağ sürercesine hazırlanan genelge kendi içinde de çelişkilerle doludur” dedi

25 Eylül 2020 Cuma 15:03 Güncel

Çalık şube binasında yaptığı açıklamada,” Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitimle ilgili A,B,C planları olduğunu söyleyip aslında hiçbir planın olmadığının açığa çıkması ve deşifre olmasının, uzaktan öğretim alt yapısını yeterli bir şekilde hazırlayamamış olmasının, güvenli olmayan platformlardan ders işlenmesine çalışılsa bile ders işlenememesinin, sonuçlarını öğretmenlere ödetmeye çalışmaktadır” dedi

TASARRUFA YÖNELMEKTEDİR

Öğretmen ek dersini tam almış olsa bile maaşı yönünden yoksulluk sınırı altında olduğu açıktır. Öğretmenler bu durumlarının; az da olsa hafifleticisi olan ek derslerinin gasp edilmesiyle ekonomik olarak daha da yıkıma uğrayacaktır. Hükümet toplu sözleşme masasında kabul ettiği öğretmenden kaynaklı olmayan nedenlerle eğitim öğretime ara verilmesi hallerinde gelir kaybına uğramaması yönündeki maddeye aykırı davranarak adeta tasarrufa yönelmektedir.

EK DERSLERE GÖZ DİKİLMİŞTİR

MEB bütçesinde 2020 yılı için ödenecek ek ders ücretleri belirlenmiştir. Yani hükümet toplu sözleşmede pazarlık yaparken bu ücreti ödemeyi kabul etmiştir. Fakat öyle anlaşılmaktadır ki dünyanın önde gelen bütçelerinden birine sahip herkesin kıskandığı ülkemiz bütçesini yamamak için öğretmenlerin ek dersine göz dikilmiştir. Sadece bu hafta yapılan uyum programında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yapılan yüz yüze derslerde pandeminin sağlıklarında yarattığı riske rağmen birebir derse giren öğretmenlerden yapılacak kesinti milyon TL’leri bulacaktır. Yani risk alan öğretmenleri teşvik etmesi gereken bakanlık bırakın teşviği adeta hak edilen ücrete göz dikmiştir.

SOSYAL DEVLET İLKESİNE AYKIRI

Bir taraftan 2020-2021 de yüz yüze yapılsaydı verilecek bütün kazanımları verilecek denilirken diğer taraftan ilkokullarda pedagojik ve bizce de haklı gerekçelerle ders saatleri ilkokulda günlük 4, ortaokulda günlük 6 saate düşürülmüştür. Bu azaltmanın bütçeye yansıması de milyonlarca TL tasarruftur. MEB yayımladığı genelge ile hukuki dilden konuşsa da sosyal devlet ilkesine aykırı davranmaktadır.

MEB SORUMLUDUR

MEB bir taraftan ispatı olmayan ya da çok zor olan EBA dışı platformlardan yapılacak derslerin de ek ders olarak kabul edileceğini söylerken diğer taraftan ders ücretlerine ilişkin karar’da yer alan; “... Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ekders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.

ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİLMİŞTİR

Yapılan inceleme sonucunda fiilen yapılmadan ve gerekli koşullar oluşmadan ödendiği anlaşılan ek ders ücretleri ilgililerden yasal faizi ile birlikte geri alınır.” Hükümleri hatırlatılarak aba altından sopa gösterilmiştir. Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir. Öğretmenlerin talebi öncelikle okula dönüp yüz yüze eğitime bir an önce başlamak daha sonra ise bunun yapılamadığı durumların sorumlusu olarak görülmemektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Anayasada da yer aldığı gibi “demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” Sosyal devlet, bu tür salgın dönemlerini fırsata dönüştüren değil aksine fedakarca çalışanları teşvik etmekle olur.

YARGIYA TAŞIDIK

Hukuk devleti ise hukuku dolanarak kazanılmış hakların gasp edilmesini değil hukuku çalışanların lehine yorumlayarak mağdur etmemeyi gerektirir. Bu nedenlerle MEB tarafından yapılan gasp düzenlemesini bugün itibariyle Danıştay nezdinde yargıya taşıdık. Düzenlemenin yarattığı hak kayıplarının telafisi için örgütlülüğümüzden gelen demokratik ve hukuksal tüm haklarımızı kullanmaktan geri durmayacağız. Eğitim-İş olarak her zaman olduğu gibi haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı durmaya devam etmeye, üyelerimiz ve tüm eğitim ve bilim işgörenleri ile birlikte mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti İl Kadın Kollarında yeni yönetim belli oldu

AK Parti İl Kadın Kollarında yeni yönetim belli oldu