27 Ekim 2020 Salı

Çalık'tan EBA isyanı

Çalık'tan EBA isyanı

Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık, online eğitim aracı EBA’nın çöktüğünü belirterek yetkilileri daha önce uyardıklarını dile getirdi

24 Eylül 2020 Perşembe 13:38 Güncel

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi ve birinci sınıflar hariç diğer sınıfların online eğitim görmesini kararlaştırmıştı. Bunun üzerine öğrenciler, evlerinde EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden derslere katılacaktı. Ancak dersler başlar başlamaz sistem çöktü. Ne öğretmenler ne de öğrenciler sisteme giremiyor. Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık da EBA’da ders anlatmak için gireceğini ancak sistemin çökmesiyle öğrencileriyle online da olsa buluşamadığını belirerek isyan etti.

‘3 YILDIR AYRIYDIK’

EBA’nın çökmesiyle öğrencilerine kavuşamamanın üzüntüsünü yaşayan Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık, “Dün akşam hiç uyumadım. Neden mi? Sendikal görevim nedeniyle 3 yıldır okulumdan ve öğrencilerimden ayrı kalmıştım. Bu yıl okuluma geri döndüm. Ancak hepimizin bildiği gibi salgın nedeniyle uzaktan eğitime geçildi. Dün akşam okul idarecilerim canlı ders programlarımızı öğretmenlere iletti ve bende bir heyacan başladı. Hemen kalkıp hazırlanmaya başladım. Üzerime tanımlanan sınıfların EBA'dan görüntüsüyle sınıf listelerimi hazırlamaya başladım” dedi.

‘HEYECANDAN UYUYAMADIM’

Ders anlatacağı için çok heyecanlı olduğunu ifade eden Başkan Çalık, “İçim içime sığmıyordu. 3 yıllık bir ayrılıktan sonra sanki öğretmenliğe yeni başlıyormuşum gibi heyecanlıydım. Gece boyunca sağa, sola dönerek sabah oldu. Erkenden kalktım. Ev halkı daha uyuyordu. Kahvaltımı yaptım, hazırlıklarımı bir kez daha gözden geçirdim ve ders saatim yaklaşınca kulaklığımı takıp EBA ya giriş için bilgilerimi girdim. Ama o da ne? Sistem çökmüş. Oysa ki ben ne hayallerle bilgisayarımın başına geçmiştim, çocuklarımla konuşacaklarımı kendi kendime birkaç kez prova bile yapmıştım” diye konuştu.

‘BAS BAS BAĞIRDIK’

Okullarda olmamanın verdiği üzüntünün yanı sıra öğrencilerinin moralini yüksek tutmak adına çabalayan Çalık, “EBA’ya bağlanıp merhaba çocuklar, günaydın ülkemin geleceği güzel yavrularım diyecektim. İlk ders olması nedeniyle bir an önce okullarda tekrar buluşabilmek için salgınla mücadelede neler yapmalıyızı anlatacaktım. Ama olmadı. Yıllarca eğitim sistemi çöküyor diye bas, bas bağırdık dinletemedik. Bugün de EBA çökmüştü. EBA'yla birlikte benim de akşamdan beri çocuklarımla birlikte olma heyacanım ve hayallerim çökmüştü” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Okul müdüründen öğrencilerle sosyal mesafeli 'Erik Dalı'

Okul müdüründen öğrencilerle sosyal mesafeli 'Erik Dalı'