16 Ocak 2021 Cumartesi

Çayırova Belediyesi işçileri 'Grev' dedi

Çayırova Belediyesi işçileri 'Grev' dedi

Çayırova Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası arasında devam eden görüşmeler, tıkanma noktasına geldi. Görüşmelerden sonuç alamayan Çayırova Belediyesi işçileri, greve gitmeye karar verdi

22 Aralık 2020 Salı 20:33 Güncel

Çayırova Belediyesi şirketinde çalışan 567 işçi için Hizmet İş Sendikası ile Yerelsen arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 16 Eylül’de başladı. Aradan geçen sürede görüşmelerde ortak noktanın bulunamaması üzerine arabulucu süresinin sürecine geçildi. Arabulucu süresi biten görüşmelerde yasal alarak sendikanın grev oylaması talebi doğrultusunda, Kocaeli Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından grev oylaması gerçekleştirildi. Oylamaya katılan 449 işçiden 444'ü grev için evet oyu kullandı.

“YASAL OYLAMAYI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bundan sonraki süreç, bir ay içinde sendika ve işveren anlaşma sağlamazsa işçi sendikası grev uygulaması yapmak zorunda . Toplu iş sözleşmesi süreçleri ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “Pandemi nedeniyle sözleşme yetkileri geç gönderildi. Yaklaşık 3 ay önce başladığımız toplu iş sözleşmesi sürecinin yasal oylamasını gerçekleştirdik. İşçi arkadaşlarımız toplu iş sözleşmesini Yüksek Hakem Kurulu’na göndermemek için greve evet dediler.

“YÜZDE 4 ARTIŞLARLA MAĞDUR OLDULAR”

İşçi arkadaşlarımız 2 yıldır Yüksek Hakem Kurulu’nun gönderdiği yüzde 4 artışlarla mağdur oldular. Bir daha bu mağduriyeti yaşamamak , toplu iş sözleşmesi masada  imzalanması, emeklerinin, alınterilerinin karşılığını almak , çoluk çocuklarının geleceği için adına bir irade ortaya koydular. Bundan sonra yasal olarak grev uygulaması kararı almadan, inşallah işverenlerimizle masada, işçi arkadaşlarımızın yüzünü güldürecek şekilde hep beraber imzalarız” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

“Pembe köşk istismara devredilmesin”

“Pembe köşk istismara devredilmesin”