04 Aralık 2020 Cuma

Cedit’te yetki Büyükşehir’de

Cedit’te yetki Büyükşehir’de

Kocaeli Büyükşehir Meclisi Ekim Ayı Meclisinde Derince Deniz Mahallesi ile İzmit Cedit Mahallesi’nin kentsel dönüşümü için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a protokol yetkisi verildi.

15 Ekim 2020 Perşembe 19:10 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Meclisi Ekim Ayı Meclisi Uluslararası Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Başkanlığında gerçekleştirilen mecliste Toplam 121 maddenin görüşülerek karara bağlandı. Yapılan görüşmelerde Derince Deniz Mahallesi ile İzmit Cedit Mahallesi’nin kentsel dönüşümü için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a protokol yetkisi verildi.

PARTİLERDEN ORTAK AZERBAYCAN DESTEĞİ

Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclisi açılışında meclisteki tüm partiler adına ortak bildiriyi okuyan Büyükşehir Belediye Başkanı Yaşar Çakmak “Dost ve kardeş Azerbaycan halkı hiçbir zaman yalnız kalmayacaktır. Ermenistan barışın önündeki en büyük tehdit olmaya devam etmektedir. Mazlum halkların ezilmesi konusunda sessiz kalan uluslararası toplum yine sessiz kalmıştır. Ermenistan’ın artık işgale bir son vermesi gerekmektedir. Uluslararası toplum yıllardır devam ettirdiği körlüğe devam etmektedir. Her milletin ve devletin Azerbaycan’a destek vermek zorundadır. Kocaeli olarak Azerbaycan’ın yanında olduğumuzun bir kez daha dile getirmek istiyoruz. Ermenistan, İsrail gibi haydut devletlerin her zaman karşısında durmak gerekmektedir” dedi.

ORTAK BİR KARAR VERELİM

SP Grup Başkan Vekili Mustafa Gürsoy Başiskele’de bulunan balıkçı mezatının iş yapmamasından dolayı Ereğli’ye taşınması gerektiğini ifade ederek Çok fazla orda hizmet veren arkadaşlarımız yok. Genelde Ereğli’de gidiyorlar” diye konuştu. Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü konuyla ilgili söz alarak “Çok büyük bir ticari hareketlilik yok ama tekrar değerlendirilmesi lazım. Sahilde genişleme olursa otopark ihtiyacı da doğacaktır. Esnafı da mağdur etmeden iyi bir düzenleme yapılabilir” dedi.  Başkan Büyükakın ise “Çözüm üretilebilirse ortak bir karar verelim” dedi

KOÜ’YE YÜRÜYEN BANT GELİYOR

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’ne gelen yaşlı ve engelli vatandaşların dik ve yorucu merdivenleri kullanmakta zorlandığını ifade ederek “Merdivenler hem dik hem de çok fazla basamak bulunuyor. Vatandaşlar çok sıkıntı çekmektedir. Tekerlekli sandalyeli hastaları için yürüyen bant yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Konuyla ilgili otoparktan polikliniklere giden yürüyen bir merdiven ihalesi yapıldığı bilgisi verildi.

BAKAN BEYE KADAR ULAŞIYORUZ

Sık sık yaşanan elektirik kesintileriyle ilgili önerge sunan CHP’li Orhan Tanış, “Neden hala sık sık elektrikler kesilmektedir. Özel şirketlerde olan elektrik hizmeti neden bu kadar eksik kalıyor. Vatandaşlar elektrik şirketini aradığında muhatap bulamamaktadır” dedi. Büyükakın Tanış’a cevap vererek “Konuyu bizzat genel sekreterimiz takip ediyor. Hem elektrik idaresi hem de Telekom ile ilgili sahadan gelen şikayetleri bizzat iletiyorlar. Çözüm önerileri geliştiriyorlar. İZGAZ’la ilgili problemlerde de çözümler üretiyoruz. Gerektiğinde enerji bakanımıza kadar ulaşarak gerekli yatırımların yapılması için girişimlerde bulunuyoruz” diye konuştu.

BÜYÜKAKIN HÜRRİYET’İ KIRMADI

Sabri Yalım Parkında bulunan 1. Derece tarihi eser olarak değerlendirilen eski tekel duvarının yıkım kararıyla ilgili mecliste konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, duvarla ilgili açık bir kent park yaparak, nitelik bir kent park çalışması yaptıklarını fakat Büyükşehir Belediyesi’nin duvarı yıkma kararının yeniden gözden geçirilmesini istedi. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın“ Arkadaşlarımız bu konuyu yeniden değerlendirsinler. Ama orada statik bir sorun var. Esnafta bu duvarın tehlike yaratabileceği konusunda bir görüş aldık.  Yıkımı şimdilik askıya alalım. Bu konuya birlikte bakabiliriz” dedi.

PAZARCILAR ARASINDA ADİL BİR DAĞILIM YAPILMADI

Hürriyet ayrıca Büyükakın’dan ikinci bir ricada bulunarak “Doğu Kışla Pazar alanında birçok sorun var. İki proje ürettik. İkisi de reddedildi. Pazarcılar sizden de bizden de söz bekliyor eğer yetki verirseniz o yapıda ufak değişiklikler yaparak çözebiliriz. Bu konuya bir kez daha bakılmasını rica ediyorum. Balıkçıların yerde oluşturduğu kayganlaşmadan dolayı birçok kaza yaşandı. Pazarcılar arasında adil bir dağılım yapılmadığı, Pazar tezgahları arasında düzenli bir aralık bulunmadığı için büyük mağduriyet yaratıyor ” dedi. Büyükakın ise “Pazarcılarla ilgili önerinizi pazarcılar odasıyla görüştük. Pazarcıların odası böyle bir şey istemiyoruz dedi. Tekrar değerlendirebiliriz. Birlikte bir toplantı yapabiliriz. Bütün tezgah mesafelerini pazarcılarla çalıştık. Tamamı onların talepleri ile oluşturuldu. Fikirleri değiştiyse tekrar değerlendiririz” dedi.

KENT PARKINA VERİLEN ZARAR 40 MİLYON LİRA

Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclisinde Çayırova Kent Parkıyla ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Halis Koç, “Süs havuzları tinercilerin saldırısına uğradı. Fayansları kırılmış. Milyonlarca lira ile yapılan trafo tinerciler tarafında yakılmış, kabloları çalınmış ve zayiat görmüş. Belediyeye ait bir dükkan ise yakılmış. Belediyeye ait dükkanlarının üçte ikisinin camları kırılmış. Yüklenici firma yüzünden duvarlar çatlamış. 40 Milyon 500 TL zarar görmüş yaptığımız tespitlere göre. 500 Bin TL masraf yapılması gerekiyor bu yakılan yıkılan yerler için. Diğer yerlerin yapımı için de 7 Milyon TL gerekiyor. Çayırova Kent Parkı’na verilen toplam zarar 40 Milyon 500 TL’dir. Meclis toplantılarında sürekli dile getirdik ancak hiçbir önlem alınmadı” dedi.

HALİS BEY MECLİSİN ZAMANINI ÇALIYOR

Koç’a cevap veren Çayıroava Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi ise , “Evet bu konuyu defalarca gündeme getirdi bizler de ona gerekli açıklamayı yaptık. Bu park açıldığı günden bu yana faaliyetlerine devam ediyor. Pandemiden dolayı belirli hizmetlere kısıtlamalar getirdik. Kent parkta müteahhidin göremediği eksik işler var. Yan müteahhidin işleri hala devam ediyor. Halis Bey’in gösterdiği fotoğraflar 3. şahıslara satılan dükkanlar. Buranın hareketlenmesi için çalışma yaptık geçen hafta dükkanların kiralanması sürecini başlattık. Halis Bey hem Büyükşehrin ve Çayırova meclisinin zamanını çalıyor. Kamuoyunu yanlış bilgilendirme ve algı oluşası için konuyu farklı yerlere taşıyor” dedi.

CEDİT’TE YETKİ BÜYÜKŞEHİRDE

İzmit Belediyesi Önceki Dönem Belediye Başkanı Nevzat Doğan döneminde gündeme gelen Cedit Mahallesi kentsel dönüşümünü İzmit Belediyesi geçtiğimiz aylarda büyükşehir belediyesine devretmek istediğini açıklamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın ve Cumhur İttifakı üyeleri de sık sık Başkan Hürriyet’e ‘Yapamayacaksanız devredin’ uyarılarından bulunuyordu. Maliyetli olması sebebiyle büyükşehir’e devredilmesi planlanan ve komisyonda olan Cedit Mahallesi kentsel dönüşümü için Başkan Büyükakına yetki verildi. Cedit kentsel dönüşümünü ile artık büyükşehir belediyesi ilgilenecek.

BU BİZİM ALANIMIZ DEĞİL

Darıca Bağlarbaşı Mahallesi, Darıca Millet Bahçesi, 2603 ada, 2 parsel üzerindeki alanın lunapark faaliyetlerinde kullanılmak üzere, on yıl süre ile kiralanmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’a yetki verilmesi maddesiyle ilgili konuşan Büyükakın, “Belediye neden bir lunapark yapsın bu bizim uzmanlık alanımız değil. İhaleye çıkılacak istekliler olursa gelip yapar. Plana itiraz ediyorsanız komisyona havale edebiliriz. Komisyon kararında hata yok. Millet bahçesi olması için millet Bahçesi’ndeki işletmelerin illa büyükşehir tarafından mı işletilmesi lazım?” dedi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Bahsettiğiniz şekilde komisyona ihale edilecekse edelim” diye konuştu. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

YOLLARDA BÜYÜK FARKLAR OLUŞACAK

Derince Deniz Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi ile Liman Otoban Bağlantı Yolu arasında kalan 16,2 hektarlık alana ilişkin imar plan değişikliği maddesine CHP muhalefet şerhi koydu. CHP’li Orhan Tanış, “Bu bölgede devlet demir yolları lojmanlarının bulunduğu alan konut alanı olarak belirlenmiş. Resmi kurum alanlarında da lojman yapılabildiği için burası resmi kurum alan çevriliyor. Emsal 2 ve 5 kat bir yapılaşma öngörülüyor. Yüzde 35 ticaret yüzde 65 konut alanı düşünülüyor. Doğu batı kuzey güney istikametinden 15 metrelik yol konmakta. Alandaki parsel büyüklüğü 330 metrekare civarında. Taslakta iç yollar 6 ve 7 metre olarak kalıyor. Bu bölgede böyle bir plan yapıldığında minimum 5 maksimum 7 kat yapılaşma öngörüldüğünde 6 ve 7 metrelik yoları mutlaka genişletmek gerekiyor. Bu sorunun şimdi çözülmesi gerekiyor. 15 metrelik yola cepheli adalarla 6-7 metrelik yol cepheli alanlarda büyük farklar oluşacak” dedi.

ONAY ALDIK

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, “Derince’nin en eski mahallesi. Göreve geldiğimizde bölge insanıyla toplantılar yaptık. Kentsel dönüşüm yerine kentsel yenilenmeye karar verdik. Oradaki eski binaların yapılması gerektiğini insanlara anlattık onlar da kabul ettiler. Başka türlü yenilenme olmaz. Vatandaş kendi evini yaparak cebinden para çıkmadan vatandaşın sorununu çözmek için onların verdiği bilgiler ile bu sonuca varabildik” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Soydabaş, “7 metrelik yolları koruduk vatandaşın mülküne daha fazla müdahale etmemek için” şeklinde konuştu.

RİSKİ ALAN İLAN EDİLMESİ DE SÖZ KONUSU

Konuyla ilgili konuşanBüyükakın ise “Burası benim de doğup büyüdüğüm mahalle. Mükemmelim peşinde koşarken bazen iyiden de oluruz. Eski yerleşim alanlarında yenilenme istiyorsanız emsal artışı da vermeniz gerekiyor. Yoğun nüfus olacağı için sosyal alanlarda da sıkıntı yaşanır. Bu yenilikçi ve ilave yoğunluk getirmeyecek bir çözüm. Detaylı dinlediğimde içime sindi. Buranın riski alan ilan edilmesi de söz konusu. İnsanlar yenilemek istediğinde yenileyemiyorlar. Bu uygulamanın kentin diğer yerlerinde örnek olacağını düşünüyorum. 1/1000’lik planlar yapıldığında da minimal eksiklikler düzeltilir” dedi. Muhalefetin şerhinin olduğu madde oy çokluğu ile kabul edildi.

ÇOCUKLARIMIZI BETON YIĞINLARINA MAHKUM  EDİYORUZ

Gebze Hacıhalil Mahallesi’nde yapılacak imar planı değişikliği ile ilgili söz alan CHP’li Tanış, Milli eğitim hatalı uygulamada diretiyor. 5 atlı ilkokul alanı olmaz. 7-8 yaşında çocukların fiziki yapılarıyla 5. Kattan 120 basamak inmeleri teneffüse çıkmaları tekrar derse girmeleri çok mümkün değil. Allah korusun herhangi bir acil durumda bu çocukları nasıl aşağıya indireceğiz. Verilen bonuslarla okul alanlarını beton alanlarına dönüştürüyoruz.  Biz güzel okullarda okuduk ama çocuklarımızı beton yığınlarına mahkum ediyoruz. Kaynaklarınızı bu alana kaydırıp çocuklarımıza daha güzel alanlar sağlamamız gerekiyor” dedi.

DOĞRU OY KULLANACAĞIM

Büyükakın ise bu maddeyle ilgili “Size katılıyorum ama burada kamulaştırma yapmamız gerekiyor bu mümkün değil” dedi. CHP’li Engin Taşdemir ise “Hep size katılıyorum diyorsunuz ama bizden yana oy kullanmıyorsunuz. Bir kere de şerh koyun bizim gibi” dedi. Büyükakın Taşdemir’e cevap vererek “Evet ben doğru oy kullanacağım ve evet vereceğim bu maddeye” dedi. Büyükakın, Tanış’ın okulların eski halinin daha iyi olduğuna ilişkin yorumuna ise , “Eğer öyle olsaydı bu ülkenin yönetimini bize vermezlerdi. Kişi başına derslik sayısı, hastanelerin geldiği durumu hepimiz biliyoruz” dedi. Tanış ise “Sağlık ve eğitim konusunda ülke iyi durumda değil. Vatandaşın çektiği sıkıntılara baktığımız zaman başka bir resim görüyoruz” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

YOL ZİKZAK GİDİYOR

Kandıra Cebeci Mahallesi’ndeki imar planı değişikliği maddesine muhalefet şerh koydu. CHP’li Orhan Tanış, “Zamanında özel bir imar almış zaten. Ulaşım zikzaklı hale getirilecek yolun tehlike arz ettiğini belirtiyor” dedi. Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, “Bu şehrin ortasında petrol istasyonu vardı bunun zamanla nasıl değiştiğini arkadaşlarımız unutmasın” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Soydabaş, “Komisyondaki tüm üyeler teknik zaten. Vatandaşın mülkünden yol geçirilmiş burada. Biz vatandaşın yolunu koruyarak olması gerektiği gibi yaptık” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Büyükakın Ünlü’yü ziyaret etti

Büyükakın Ünlü’yü ziyaret etti