22 Temmuz 2019 Pazartesi

Çeker: Döner sermayeler güneş görmüş kar gibi eridi

Çeker: Döner sermayeler güneş görmüş kar gibi eridi

Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker: "Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi" dedi

05 Aralık 2018 Çarşamba 15:09 Güncel

Personelin katkıları ile elde edilen döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, oranlarının yükseltilmesi ve hakkaniyet ölçüsünde personele dağıtılması hakkında Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan ve çalışanlar ile birlikte İzmit SEKA Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenlendi. 

DÖNER SERMAYE SİSTEMİNDE ADALETSİZLİK VAR

 SEKA Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Çeker  “Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik var. Bu gün geldiğimiz noktada Hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına performansa dayalı ödenen Döner Sermaye ücretleri 5 ile 6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi.

ÇALIŞANI GİRDABIN İÇİNE ALDI

Çeker konuşmasına şöyle devam etti: üst ve orta ölçekli kurum yöneticileri tarafından Döner Sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı. Çalışanın hakkı olan ekonomik değer başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarının ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek çalışanların insani taleplerine karşı kapılar kapatıldı. Bu da yetmezmiş gibi döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı. Bu soruna yetkili kurum ve kuruluşların amirleri çare aramadılar, çözüm üretemediler.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi kamuoyuna sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Çalışanlar adına, yetkililere defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkadılar.”

 KOCA BİR SIFIR OLDUĞUNU GÖRDÜLER

Çeker sözlerinin devamında ise “ Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak söylemleri ile çalışanları oyaladılar. Zaman içinde elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası kova doldu, sabır taştı çatladı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn edilmelidir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Geldiğimiz noktada sistemi, köklü değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır.Çalışanlara ödenen döner sermaye ücretleri makul bir düzeyde tutarak ve emekliliklerine de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen çalışma hayatına uyarlanmalıdır. Yaptığımız tespite göre Döner Sermeye olarak personele dağıtılması gereken miktar dağıtılmıyor. Maksimum miktar dağıtılması gerekirken daha düşük miktar dağıtılıyor. Komisyon toplantılarında idarelerin yanında saf tutan Malum Sen’in İş Yeri Temsilcisi üzerine almış olduğu sorumluluğu yerine getirmeyerek hastanenin gelir, giderleri ve hastanenin hesabında olan nakit durumu hakkında personeli bilgilendirmediği gibi, komisyon toplantısında hastanenin hesabında yeterli para olduğu halde personele maksimum miktarda dağıtılması gereken para varken düşük miktarda dağıtılma kararı alınmasına şerh bile düşmeye cesaret edememiştir” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İki öğrencinin öldüğü kazada tır şoförü tutuklandı

İki öğrencinin öldüğü kazada tır şoförü tutuklandı