26 Eylül 2020 Cumartesi

Çeker: Mobbing, tehdit suçtur, gereği yapılmalıdır

Çeker: Mobbing, tehdit suçtur, gereği yapılmalıdır

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Seka Devlet Hastanesi’nde sağlık hizmetleri müdürünün ve servis sorumlusunun bir hemşireye mobbing uyguladığını söyleyerek, "Mobbing ve tehdit suçtur bunu yapanlar mutlaka hukuk önünde hesabını verecekler" dedi

20 Temmuz 2020 Pazartesi 11:45 Güncel

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’den edinilen bilgilere göre hastanede çalışan bir hemşireye sağlık hizmetler müdürü ve servis sorumlusu tarafından mobbing uygulandığı öğrenildi. Bilgiler neticesinde hemşirenin yeri değiştirilmek istenince hemşire itiraz etti bunun üzerine sağlık hizmetler müdürü ve servis sorumlusu tarafından telefonla aranarak ve whatsapp üzerinden mesaj atılarak tehdit edildiği öne sürüldü. Olayın üstüne ise hemşirenin görevden alındığı öğrenildi.

“ÇALIŞMA HAYATI ZEHİR EDİLMEKTEDİR”

Olayla ilgili sendika binasında açıklamalarda bulunan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Çalışma hayatında çalışanların en önemli sorunlarından biri amir pozisyonundaki kamu görevlilerinin mahiyetlerinde görev yapan çalışanlara uygulamış oldukları mobbingtir. Görev yapmış olduğu yeri değiştirme tehdididir. İdarecilerin yaptığı mobbing nedeniyle çalışanların psikolojik baskı, sonucu yaşadıkları, travmaların çok üzücü sonuçlara neden olduğu görülmüştür. Mobbingin son örneği İzmit Seka Devlet Hastanesi'nde liyakat ve ehliyetten nasiplenmemiş, devlet işleyişinden haberi olmayan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ve servis sorumlusu tarafından sebepsiz bir şekilde kurumda görev yapan hemşireye mobbing uygulanmakta görev yapmış olduğu servis değiştirilmekle tehdit edilmekte, çalışma hayatı kendisine zehir edilmek istenmektedir.” dedi.

“HEMŞİREYİ TEHDİT ETMİŞTİR”

Sözlerine hemşireye uygulanan mobbingten ve tehditlerden bahsederek devam eden Çeker, “Olayın geçtiği serviste servis çalışanlarından oluşan Whatsapp grubu bulunmaktadır. Servis sorumlusu hemşire grupta yapmış olduğu paylaşımda hemşirenin görev yaptığı servisin değiştirildiği bilgisini paylaşıldığı gibi mesai arkadaşları arasında küçük düşürülmüştür. Servis sorumlusunun yapmış olduğu usulsüzlüğe, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü de ortak olmuştur. Müdürün yetkisi olmadığı halde kurum amirinin haberi olmadan halde amirin yetkisini kullanarak hemşirenin mevcut görev yaptığı servisi değiştirerek çalışma hayatı ile ilgili tasarruflarda bulunmuştur. Ayriyeten hemşire ye telefon açarak seninle ilgili “Bizimde elimizde evraklar var diyerek “ hemşireyi tehdit etmiştir. Buna mobbing ve tehdit diyoruz. Çünkü bu iş sistematik bir hale dönüşmüştür.” ifadelerini kullandı.

“HUKUK ÖNÜNDE HESABINI VERECEKLER”

Hemşireye yapılan haksızlığın ve mobbingin suç olduğunu vurgulayan Çeker; “Hemşireye yapılan usulsüz işlem ilk değildir. Usulsüz işlem Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü tarafından sürekli tekrarlanır olmakla birlikte kendisinde alışkanlık olmuştur. Buradan tekrar açıkça söylüyoruz. Mobbing ve tehdit suçtur bunu yapanlar mutlaka hukuk önünde hesabını verecekler. Hiç kimse kanunla kendisine verilmeyen yetkileri kullanarak veya bir çalışanla ilgili sosyal medya gruplarında yazılar yazarak gözdağı veremez. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kamu idarecilerinin ve kamu çalışanlarının kanun ve yönetmelikler ile görevleri belirlenmiştir. Yöneticilerde mevzuata tabidir. Herkes haddini ve hududunu bilmelidir.” dedi.

"KENDİSİNE CEVAP VERİLMEMİŞTİR”

Konunun takipçisi olacaklarını da söyleyen Çeker, “Hemşire kendisine yapılan usulsüz uygumalar hakkında hastane idaresine iki kez başvurmasına rağmen, kendisine cevap verilmemiştir. Hemşire kendisine yapılan usulsüz uygulamalar ile ilgili sendikaya dilekçe ile başvurarak hukuki yardım talep etmiştir. Üyemizin hak ve hukukunun korunması ve usulsüz uygulama yapanlar hakkında inceleme başlatılması için sendika olarak idareye baş vurumuzu yaptık. Hiçbir çalışana baskı uygulanmasına müsaade etmeyiz, rıza göstermeyiz. Sendika üyemize yapılan mobbing ve tehdidin peşini bırakmak, gibi bir niyetimiz yoktur. Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Körfez, Kocaelispor renkleriyle donatıldı

Körfez, Kocaelispor renkleriyle donatıldı