21 Mayıs 2019 Salı

Çetinkaya’dan multimedya gazeteciliği semineri

Çetinkaya’dan multimedya gazeteciliği semineri

Akademisyen Dr. Aysel Çetinkaya, Sakarya Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek multimedya gazeteciliği hakkında seminer verdi

13 Mart 2019 Çarşamba 13:19 Güncel

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya, Sakarya Üniversitesi’nde ‘Gazetecilik Pratiğinin Dönüşümü ve Multimedya Gazeteciliği’ konulu bir seminer verdi. Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Salon 5’te düzenlenen seminere Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aytekin İşman, SAÜ Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Nesrin Akıncı Çötok, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Güzel, Öğretim Görevlisi Mustafa Bostancı, öğretim görevlisi Kürşat Özmen, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Gazetecilik ve Habercilik Bölümü Öğretim Görevlisi Nalan Üstüntaş, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Bölümü Arş Görevlisi Aslı İgit ve çok sayıda öğrenci katıldı.

EN ÇOK 11 HABER SİTESİNİ TAKİP EDİYORUZ

Akademisyen Dr. Aysel Çetinkaya, ‘Gazetecilik Pratiğinin Dönüşümü ve Multimedya Gazeteciliği’ isimli seminerinde katılımcılara multimedya ve çevrimiçi gazeteciliği hakkında önemli bilgiler verdi. Türkiye’deki toplam internet okurunun yüzde 77’sinin 11 haber sitesini takip ettiğini, 41 gazetenin toplam tiraj rakamının 3 milyon olduğunu ifade etti.

SOSYAL MEDYADA YAŞIYORUZ

Sosyal medya platformlarından da bahseden Çetinkaya Türkiye’de 51 milyon Facebook, 29 milyon Twitter ve 33 milyon Instagram kullanıcısı olduğunu belirtti. Çetinkaya ayrıca Interbrand’in yaptığı araştırmayı kaynak göstererek araştırmada yer alan en büyük 100 markanın, her 18.5 dakikada Youtube’a bir video yüklediğini söyledi.

TİRAJLAR DÜŞÜYOR

Dr. Aysel Çetinkaya yeni dönemin iletişim mecrasının Whatsapp olduğunu belirtirken Türkiye nüfusunun yarısının uygulamayı kullandığını söyledi. Çetinkaya Whatsapp’ı Türkiye’nin tüm dünyada en çok kullanan 6. ülke olduğunu ifade etti. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan aldığı verileri paylaşan Çetinkaya, 2012’de Türkiye’de 5 milyon 871 bin olan gazete tirajlarının 2018 yılına gelindiğinde 3 milyona gerilediğini, haber portallarında geçirilen vaktin ortalama 4-4,5 dakika olduğunu sözlerine ekledi. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya, sunumunu tamamlamasının ardından salondakiler tarafından büyük alkış aldı. Seminer, tüm katılımcılarla birlikte çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yol yapımı için ağaçlar kesildi

Yol yapımı için ağaçlar kesildi