22 Mayıs 2019 Çarşamba

CHP ziyarete gelince, işçileri zorla içeri soktular!

CHP ziyarete gelince, işçileri zorla içeri soktular!

Eylemlerini sürdüren Elimsan işçilerinin görüşme talep ettiği CHP’li heyetin ziyaretinden hemen önce işçilerin fabrikaya zorla sokulduğu iddiası tartışmalara sebep oldu. İşçiler kapatıldıkları fabrikadan CHP yönetimine telefon açtı, ‘Zorla tutuluyoruz’ dedi

03 Ekim 2018 Çarşamba 14:14 Güncel

Kartepe’de faaliyet gösteren Elimsan fabrikasında Ocak ayından bu yana yaklaşık 300 işçinin işten çıkartılmasının ardından tedarikçi firmaların haciz kararı ile başlatılan eylemlerin 19. gününde de sular durulmuyor. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Saymanı Naim Keskim, İl Başkan Yardımcıları Harun Özgür Yıldızlı, Selim Yıldız, Seda Oral, Hasan Akar, Nilay Merttürk, Sabriye Şahin, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız ve CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar’ın son gelişmeler hakkında bilgi almak için gittikleri Elimsan Fabrikası’na varmadan 5 dakika önce fabrika önünde eylemlerini sürdüren işçilerin zorla içeri sokulduğu iddia edildi.

İŞÇİLER FABRİKA İÇİNDEN TELEFON AÇTI

CHP’li heyeti fabrika önünde karşılayan Elimsan İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erkan Tekneci ile derneğin yönetim kurulu üyesi Elimsan Satın Alma Müdürü Adem Köse’nin yaptığı farklı açıklamalar kafaları karıştırdı. Eylemlerini sürdüren işçilerin kendilerini aradığını ve fabrika önündeki eylemleri devam ederken aniden içeri sokulduklarına dair telefonla arandıklarını belirten CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve yönetim kurulu üyelerine Elimsan Satın Alma Müdürü Adem Köse şu açıklamayı yaptı “Şu anda kısmen üretim devam ediyor. Tedarikçilerimize karşı mahçup durumdayız. Konkordartoya gitmedik, niyetimiz de yok. Şu anda her şey iyi gidiyor”

CHP İŞÇİLERLE GÖRÜŞMEK İSTEDİ

İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve yönetim kurulu üyelerine içerideki işçilerden sürekli olarak ‘Zorla fabrikaya sokulduk, açıklama yapmak istiyoruz ancak bizi dışarı bırakmıyorlar’ şeklinde telefon aramaları gelmesinin devam etmesi üzerine CHP’li heyet işçilerle görüşerek onlardan da süreç hakkında bilgi almak istediklerini söyledi. Elimsan Satın Alma Müdürü Adem Köse ise, “Sabahleyin ulusal bir kanalda haberimiz çıktı. Biz hükümeti karşımıza almak istemiyoruz. Herkes ile eşit mesafedeyiz. AK Parti ve MHP de buraya gelerek bize destek açıklaması yaptı. Ama sizinle buraya ulusal basını geliyor. Hükümeti karşımıza almak istemiyoruz” dedi.

GÖRÜŞME İSTEĞİ İŞÇİLERDEN GELDİ

İşçilerin isteği üzerine fabrikaya geldiklerini söyleyen CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “Biz dün ve önceki günlerde de buradaydık. İşçilerin görüşme isteğini İl Başkanımız Cengiz Sarıbay ve yönetim kurulu üyelerimize ileterek buraya geldik. Biz işçiler ile de görüşerek onların ağzından da süreci dinlemek istiyoruz. Onları göremediğimiz için üzüldük” dedi. Elimsan Satın Alma Müdürü Adem Köse ise, “İşçileri temsilen dernek başkanı burada. 400 kişinin temsilcisi yeterli değil mi? Herkesle tek tek mi görüşeceksiniz, anlamıyorum” diye konuştu.

HER TÜRLÜ DESTEĞİ İŞÇİLERİMİZE SAĞLAYACAĞIZ

Tartışmaların üzerine CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Elimsan İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erkan Tekneci’ye hitaben, “Lütfen ilçe başkanımız Cumhur Karakadılar ve benimle irtibatta olun. Herhangi bir talebiniz olduğu zaman, sizin yararınıza olan her türlü desteği işçilerimize sağlayacağız. İşçilerimizin isteklerini bize iletin” dedi. Elimsan İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erkan Tekneci ise, “Biz fabrikamızın kapanmasını istemiyoruz. Sizlerin sağladığı destek ile yapılan haberlerin üzerine tedarikçi firmalar bize süre vermeye başladılar. Sizlerin sayesinde önümüz açılıyor. Desteklerinizi sürdürmenizi diliyoruz” açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından CHP’li heyet işçiler ile görüşemeden fabrika önünden ayrıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İYİ Parti Gebze'de başkan değişti

İYİ Parti Gebze'de başkan değişti