05 Haziran 2020 Cuma

CHP’den Sapanca Gölü açıklaması: Halkımız ne içtiğini bilmiyor

CHP’den Sapanca Gölü açıklaması: Halkımız ne içtiğini bilmiyor

Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin düşmesi sonrası Sapanca Gölü’nden su takviyesi yapılıyor. Konuyla ilgili bugün CHP’de bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada  “Halkımız ne içtiğini bilmiyor” denildi

02 Aralık 2019 Pazartesi 16:48 Güncel

İlimizin içme su kaynağı olan Yuvacık Barajı’nda su artık tükendi. Barajda su seviyesinin düşmesi sonrası Sapanca Gölü’nden takviye su alımına başlandı. Konu ile ilgili CHP Kocaeli İl Başkanlığında, Doğa ve İnsan Hakları İl İzleme Kurulu tarafından basın açıklaması düzenlendi. Basın toplantısına ilk sözü alan CHP İl Başkan Yardımcısı Karaman; “2000’li yıllardan sonra özellikle de 2015’den itibaren ormanlık alanların 2B arazisi kapsamına alınıp %20 imar izni verilmesiyle yapılaşma hızla artmıştır ve halen de devam ederek Sapanca tepeleri betonla kaplanmıştır. 1986-1990’lı yıllarda bir dönüm arsa 50-60 bin TL’ye satılırken yapılan villalar 1 milyon 250 bin Dolar’a satılmaktadır. Bu da orman kıyımında etkili olmuştur. Sapanca’nın bütün dereleri su şişeleme şirketleri tarafından parsellenmiş durumda olup su kaynakları göle ulaşamamaktadır. Sapancalılar önceden dereden içtikleri suyu şimdi para vererek içmektedir” dedi.

İŞLETMELERİN ATIKLARI GÖLE KARIŞIYOR

Çevredeki birçok işletmenin atıklarını göle aktardığını dile getiren Karaman, “Sapanca’nın tepelerindeki yapılaşmaların bir kısmı atık sularını direkt göle deşarj etmektedir. Bunun yanında Maden Dere, bölgedeki vahşi depolama alanındaki atıkları ve taş ocağı atıklarını göle taşımaktadır. Eşme Dere bölgedeki bir fabrikanın kimyasal atıkları ile bir çiftliğin hayvansal atıklarını yine göle taşımaktadır. Maden Deresi’nde aynı zamanda bir kanalizasyon devresi ucu açık şekilde göle deşarj edilmektedir. Sapanca Gölü’nün suyu aynı zamanda sanayi ve tarımda sulama maksatlı olarak da kullanılmaktadır. Tüm bunların sonucunda gölün kodunun düşmesi ve göle ulaşan derelerdeki kirlilik ve yapılaşmaların atık sularının göle verilmesi gölün kirlenmesine neden olmuştur, olmaya da devam etmektedir” diye konuştu.  

KİRLENME SÜRÜYOR

Gölden çekilen suyun klorlanmadığını ve dinlendirilmediğini iddia eden Karaman, “Sapanca Gölü şu anda mezötrafik durumdadır. Yani gölde ötrafikasyon başlamış, oksijen oranı ve canlı varlığı azalmıştır, pelajik ve bentik dokudaki canlı varlığı da bunu ortaya koymaktadır. Bugün itibariyle Sapanca Gölü’nün suyunun 0,5 ppm de klorlanıp dinlendirildikten sonra analizleri yapılıp öyle şebekeye verilebilir. Ancak kirlilik hiç bir tedbir alınmadığı için kirlenme devam etmektedir. Yuvacık Baraj Gölü’ndeki doluluk oranının %16’lara düşmesi sonucu Sapanca Gölü’nden Yuvacık Barajı’na su aktarımına başlanmıştır. Sapanca Gölü’nün durumu bu iken Kocaeli halkı ne içmektedir? Sapanca Gölü’nün suyu ne tür işlemlerden geçirilerek şehir şebekesine verilmektedir? Tüm bu konularda ilgililer, yetkililer tarafından kamuoyunun ivedilikle bilgilendirilmesini CHP Doğa ve İnsan Hakları İl İzleme Kurulu olarak istiyoruz” şeklinde konuştu.

BETONLAŞMA ARTTI

Karaman’ın ardından söz alan Çevre Mühendisi Sait Ağdacı, “Son 10 yılda birdenbire bir çılgınca betonlaşma başladı. 2000’li yıllara bakın. Bir de şimdiye bakın. Müthiş bir betonlaşma var. Demet hanımında bahsettiği üzere arsalar alınıyordu. İnsanlar arsalarını satıyorlardı. Talep azalmasına karşı az da olsa betonlaşma devam ediyor. Sitelerin ve villaların bir kısmının atık suları Sapanca Gölü’ne akıyor” dedi.

ATIKLAR KARIŞIYOR

Kartepe Belediyesi’nin vahşi depolama alanı olarak kullandığı yerden Eşme Gölü'ne atıkların karıştığını söyleyen Ağdacı, “Ucu açık kanalizasyonlar var, biz bunları tespit ettik. Sapanca’nın bütün derelerinde var. Türkiye’nin kullandığı pet şişlerdeki sular bunların bir kısmı hariç birçoğu Sapanca’da depolanıyor. Ünlü bir marka yapıyor bunu. Zincir bir markette satıyordu. Şimdi de bir Alman firma aldı. Onun yanında eşme tarafında 3 deremiz var. Eşme deresine belediye geldi buraya çöp döktü. Kartepe Belediyesi burayı vahşi depolama alanı olarak kullanıyor. Fotoğraflarla da kanıtladık bunları. Atıklar meteorolojik şartlarla yağmurla göle geliyor. Aynı zamanda Eşme deresinin orada bir fabrika var. O fabrikadan bu dereye kimyasal atıklar geliyor. Hayvan çiftliği var, hayvansal atıklarda göle geliyor. Sapanca Gölü'nde aynı zamanda sanayi tesisleri tarım sulamasında da istifade ediliyor. Sanayi ve tarımda kullanınca gölün su miktarının azalmasına da sebep oldu. Bunun vermiş olduğu şey kirliliktir. Dibe yaklaştıkça kirlilik artıyor.” diye konuştu.

OKSİJEN AZALIYOR

Sapanca Gölü’ndeki oksijenin gün geçtikçe azalmakta olduğunu vurgulayan Ağdacı, “Sapanca’nın bu haldeki; deminden beri bahsettiğimiz Sapanca Gölü'nün suyu Yuvacık Barajı’na gelmekte ve şehir şebekesine bizlere verilmekte. Peki bu su içilir mi? Sapanca Gölü'nde oksijen gün geçtikçe daha da azalıyor. Dolayısıyla canlı varlığı da azalmakta. Kıyıdan gölün en derin yerine kadar kısımda da gölün tamamında da bir olumsuzluk görüyoruz. 48 çeşit canlı yaşarken bu sayı 8’e düştü. 18 çeşit yaban hayvanı varken bir tek karacayı zor görebildik. Yaban hayvanları da göldeki canlı da azaldı. Bunun için DSİ’de analizler yapıyor ama kamu kurumları açıklamalar yapmıyor. Bu su içilebilir ama gerekli tedbirler alındıktan sonra” şeklinde konuştu  

NE İÇTİĞİNİ BİLMİYOR

Suyun dinlendirildikten sonra halka verilmesini vurgulayan Ağdacı, “Bu çöpler de kimyasal atıklar da vahşi depolamadan gelen şeylerde de gölün kirliliği devam ediyor. Hem Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne hem de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettik lakin bun rağmen herhangi bir tedbir alınmadı. Yuvacık’ta bunun 0,5 ppm basınçta belli bir süre dinlendirildikten sonra su halka verilmesi lazım. Acaba veriliyor mu? Bizim merak ettiğimiz konular bunlar. Suyun kalitesi düştü, hastalıklar arttı, ailecek hastalandık gibi şikâyetler alınıyordu. Çok fazla gündem olamadı. Bununla ilgili de İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nden de Büyükşehir Belediyesi’nden de bütün bu sorularımızın cevaplanmasını ve kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz. Halkımız ne içtiğini bilmiyor” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yıldız Sunta’nın çatısından düşen işçi hayatını kaybetti

Yıldız Sunta’nın çatısından düşen işçi hayatını kaybetti