27 Ocak 2021 Çarşamba

CHP’li İzmit, MHP’ye de yer açtı AK Partili belediyeler istemedi

CHP’li İzmit, MHP’ye de yer açtı AK Partili belediyeler istemedi

CHP’li İzmit Belediyesi, 4 olan denetim komisyonu üye sayısını 5’e çıkararak, MHP’li bir üyenin de komisyonda olmasını sağladı. AK Partili diğer tüm ilçe beledileri ise bu sayıyı 3’te tutarak Cumhur İttifakı üyesi MHP’nin denetim komisyonlarına girmesini engelledi

12 Ocak 2021 Salı 10:04 Güncel

İzmit Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz yıl 4 olan denetim komisyonu üye sayısı bu yıl 5’e çıkarıldı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl 2 CHP ve 2 AK Partili üyeden oluşan denetim komisyonu üye sayısı, bu yıl Cumhur İttifakı üyelerinden gelen talep üzerine, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in de onay vermesi üzerine bir MHP’li üyenin daha katılımıyla 5 oldu.

İZMİT ARTIRDI, DİĞERLERİ DÜŞÜRDÜ

Bilindiği üzere normal koşullarda denetim komisyonları en az 3 en fazla 5 kişiden oluşuyor. Yasal oranlara göre ise İzmit Belediyesi’nde sayı 4 kişi oluyor. Buna rağmen CHP’li İzmit Belediyesi böyle bir uygulamaya giderken hepsi AK Partili olan diğer ilçe belediyelerinin denetim komisyonu sayılarını artırma yetkileri varken 3’te tutması ise oldukça ilginç karşılandı.

AK PARTİ KENDİ İTTİFAKINA GÜVENMİYOR MU?

Ayrıca İzmit Belediyesi’nde Millet İttifakı’nın, Cumhur İttifakı’na bir jest yaparak sayıyı 5’e çıkarmasına ve MHP’li üyenin de komisyona alınmasına karşın Denetim Komisyonu Başkanlığını ve başkan yardımcılığını da AK Partinin alması oldukça garip karşılandı. İzmit dışındaki ilçe belediyelerinde ise Cumhur İttifakı üyesi olan MHP’lilerden hiç kimsenin denetim komisyonuna giremediği öğrenildi. Bu durum, AK Parti’nin kendi ittifak üyesi MHP’lilere bile güvenmediği ve komisyona almadığı şeklinde yorumlandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Mark, ‘Çalışınca Oluyor’ dedi

Mark, ‘Çalışınca Oluyor’ dedi