06 Haziran 2020 Cumartesi

CHP’li kadınlardan İsmet Çiğit'e suç duyurusu

CHP’li kadınlardan İsmet Çiğit'e suç duyurusu

CHP örgütü, partili kadınlara yönelik yazdığı köşe yazısı sebebiyle gazeteci İsmet Çiğit hakkında suç duyurusunda bulundu

23 Eylül 2019 Pazartesi 16:04 Güncel

Yerel bir internet haber sitesinde yazdığı köşe yazısıyla bir kadın gazeteciyi hedef alan ve CHP örgütü üzerinden hakaret içerikli ifade kullanan İsmet Çiğit’e tepkiler büyüyor. CHP İl Örgütü Kocaeli Adliyesi'ne gelerek, gazeteci Çiğit hakkında suç duyurusunda bulundu. Ardından adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,  İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, il yönetimi ve parti örgütü katılım sağladı.

HAKARET ETTİ

Açıklamayı grup adına İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya okudu. Kaya şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli yerel basınından İsmet Çiğit 19 Eylül tarihinde yayınlanan köşe yazısında bir gazeteciye yakışmayan üslupla, partimizde aktif görev yapmış kadınlara hakaret etmiştir. Söz konusu yazıda; Cumhuriyet tarihinden bu yana ilkeleri ve yol arkadaşları belli olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne planlı bir saldırı mı hedeflenmektedir, yoksa CHP çatısı altında göğsünü gere gere çalışan emektar partili kadınlarımız mı zan altında bırakılmak istenmektedir?

İZİN VERMEYECEĞİZ

Şahsın kullanmış olduğu ifadelerde yer alan "erkek hegemonyasına ait" kadınları hedef alan, cinsiyetçi, sığ bakış açısını şiddetle kınıyoruz ve sessiz kalmayacağız. Kadınlara yöneltilen hakaret içerikli ithamlar TCK kapsamında suç unsuru barındırdığından konuyla ilgili bugün itibari ile adli işlemleri başlattık. Bu kentteki, bu ülkedeki ve dünya üzerindeki hiçbir kadının siyasi görüşü, ideolojisi ne olursa olsun ayırt etmeksizin erkek hegemonyasının güç çatışmasına, kişisel çıkarlarına alet edilmesine asla ve asla izin vermeyeceğiz.

HESAP VERECEK

Bu tip kalkışmalarla kadınlara hakaret eden, zan altında bırakan, hedef gösteren her kim olursa olsun adalet önünde hesap verecektir. Bizler de Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak adalet arayışının bugün olduğu gibi her zaman öncüsü olacağız. Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği değeri hepimiz biliyoruz. Kendisini Atatürkçü olarak lanse ettikten sonra kadınlara hakareti normalleştirmeye çalışan, tepki aldıktan sonra ise ettiği hakaretleri savunmayı sürdüren ve bu zihniyeti taşıyan herkese Ata’mızın şu sözlerini hatırlatmak isterim; “Dünya üzerinde gördüğümüz her şey, kadının eseridir. Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır.”

GÜÇ ZEHİRLENMESİ

Ardından söz alan İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise “Çok üzücü bir olay. Ülkemizde basına verilen önem her zaman tarafımızdan  desteklenmiştir. Eline kağıt kalem alan güç zehirlenmesi içinde sağa sola saldırmakta. Bunu hiçbir şekilde kabul edemeyiz. CHP kadına değer veren kimseye hareket etmeyen bir örgüttür. Küfürle yol almaya çalışan bize oy vermesin. Gerekli soruşturulma yapmak adına suç duyurusunda bulunduk. Bundan böyle bu konuyu köpürtmenin anlamı yok. Herkes artık konuşmaktan kaçınsın. Size söz veriyoruz biz konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Dünya Temizlik Günü'nde denizi temizlediler

Dünya Temizlik Günü'nde denizi temizlediler