01 Nisan 2020 Çarşamba

Derince Eğitim Araştırma'dan şikayet var: Bir ay da beklersin, bir yıl da...

Derince Eğitim Araştırma'dan şikayet var: Bir ay da beklersin, bir yıl da...

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sol kulağından ameliyat olan Semra Demir’in sağ kulağından da ameliyat olması gerektiği ortaya çıktı. Doktorun, en erken bir ay, geç bir yıl içinde ameliyat sırası gelebileceğini söylemesi sonrası Demir, kulağındaki iltihabın beynine sıçramasından endişe ediyor

17 Ocak 2020 Cuma 17:11 Güncel

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sol kulağından ameliyat olan Semra Demir’in sağ kulağından da ameliyat olması gerektiği ortaya çıktı. Doktorun, en erken bir ay, geç bir yıl içinde ameliyat sırası gelebileceğini söylemesi sonrası Semra Demir, kulağındaki iltihabın beynine sıçramasından endişe ediyor. Semra Demir’in eşi Hasan Demir ise durumu hem hasta hakları bölümüne, hem de Sağlık Bakanlığı’na bildirdikleri fakat bir sonuç alamadıklarını belirtti. Endişe içinde beklemeye devam ettiklerini vurgulayan Hasan Demir yaşananları şöyle anlattı:

İŞİTME KAYBI, İLTİHAPLANMA

‘’Geçtiğimiz yıl, Kasım ayında, eşim Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz bölümünde, sol kulağından ameliyat olmuştu. Ameliyatın nedeni ise kulak kemiği erimesi, işitme kaybı ve iltihaplanma olarak söylendi. Yapılan ameliyat sonrası bütün şikayetlerimiz sona erdi.  Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Ayşe Adın Selçuk, ameliyat sonrası, ‘Ameliyat ile giderilen problemler sağ kulakta da var. 6 ay sonra tekrar ameliyat olacaksın’ dedi. Aradan 6 ay geçtikten sonra, randevu alacağımız zaman, ameliyatımızı yapan Ayşe Adın Selçuk’un özel bir hastaneye geçtiğini öğrendik. Akabinde aynı yine Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Doç. Dr. Selahattin Genç’ten randevu aldık. Muayeneye gittik ve kendisi bizden bazı testler istedi. Sonuçları aldıktan sonra, belirli günde hastaneye gittik. Kendisi yoktu. Bizi 1 hafta sonraya çağırdılar; tekrar muayene olduk. Kendisi de bize ‘Ameliyat olacaksınız, ameliyat sonrası kulağınız hiç duymayabilir, yüz felci geçirebilirsiniz vb’ ameliyat risklerini anlattı. Ve bizi ameliyat sırasına yazdı.

BİR AY DA BEKLERSİN BİR YIL DA…

Biz de kendisine, ‘Hocam biz 2018’de ameliyat olmuştuk. Ameliyat olmak için 8 ay beklemiştik. Daha önce de bizi ameliyat için sıraya yazdılar. Ameliyat için sıra beklerken eşimin kulağından şikayetleri arttı ve ben hasta haklarını arayarak durumu izah ettim. Onlar da Ayşe Adın Selçuk’a durumu anlatıp, bize bir hafta sonrasına gün verdiler. Ve ameliyat olduk’ dedik. Bu konuşmadan sonra Dr. Selahattin Genç, ‘Bak delikanlı senin gibi 100’lerce hasta var. Ameliyat olacaksan bir ay da beklersin bir yıl da beklersin. Yönetmelikte var; istediğin hastanede gidip ameliyat olursun işine gelmiyorsa’ dedi. Ben de, ‘Peki hocam işitme kaybı riski yüzdelik olarak nedir’ dedi. O da sert bir üslupla, ‘Yok yüzdelik müzdelik’ diye yanıt verdi. O sırada muayene odasında bizden hariç 4 hasta, 4 de yakını vardı. 

ŞİKAYETTE BULUNDUM

Tam odadan çıkarken bekle diyerek bekletti ve ‘Bakın sizden öncelikli hastalar var, evet sizde her kez gibi bir an önce ameliyat olmak istiyorsunuz ama sizden öncelikliler var. Siz hala hocam beni erken ameliyat et diyorsunuz’ dedi. Bende tekrar, ‘Hocam siz bizi anlamıyorsunuz. Biz ameliyat sırası beklerken iltihabın beyine bulaşma riski varmış. Ayşe hoca bize kızmıştı; neden daha erken gelmediniz diye. Şimdi biz ameliyat sırası beklerken iltihap beyine bulaşmasın diye endişeleniyoruz’ dedi. Sonra hoca bize, ‘Dışarıda bir sürü başka hastane var. Gidebilirsiniz’ dedi. Ben de cevap olarak, ‘Hocam devlet hastaneleri yapılacak olan ameliyata 2 doktorun girmesinin gerektiğini söylüyorlar. Tamam hocam siz bizi silin. Siz ameliyat etmeyin’ diyerek oradan ayrıldım. Ardından gidip hasta haklarında şikayet formu doldurdum. Sağlık Bakanlığı hattını arayarak durumu bildirdim. Ayrıca konuyu CİMER’e de yazdım. Hala bir sonuç bekliyoruz.”

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

KOGACE’nin basın balosuna büyük ilgi

KOGACE’nin basın balosuna büyük ilgi