22 Ekim 2020 Perşembe

Derinceli çiftçiler için mısır kurutma tesisi istediler

Derinceli çiftçiler için mısır kurutma tesisi istediler

Derince Belediye Meclisi’nin CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri, ilçedeki çiftçilerin sulama kanallarının onarılmasını ve ekilen mısırların kurutulması için mısır kurutma tesisi yapılmasını talep etti

13 Ekim 2020 Salı 15:30 Güncel

Derince Belediye Meclisi’nin CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri ortak bir basın açıklaması yaparak ilçede tarım yapan çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi. Derince Belediyesi’nden, çiftçilerin sulama kanallarının onarılmasını ve ekilen mısırların kurutulması için mısır kurutma tesisi yapılmasını talep eden meclis üyelerini açıklaması şöyle: ‘’

TARIMIN ÖNEMİ

Dünya çapında yaşanan bu koronavirüs salgını sonucunda, tarımın ve tarımla kendi kendine yetmenin kıymeti ortaya çıkmıştır. Stratejik olarak da bir ülkenin üretim gücünün değeri iyice anlaşılmıştır. Uluslararası ticaret durduğunda aç kalacak ülkeler işin ciddiyetini anlamış, bizim gibi tarımını ihmal eden ülkelerde de sahip olduğumuz toprağın, güneşin, suyun ve ürün çeşitliliğinin kıymeti ortaya çıkmış ve üretimin stratejik değeri anlaşılmıştır.

ASPİR BAŞARILI OLAMADI

Bilindiği üzere Derince Belediyesi bu sene, Tarım Bakanlığı’ndan Derince köylerinde aspir yetiştirmek üzere bir milyon lira hibe almış ve köylülerimizle bu ürünün yetiştirilmesi için kolektif çalışmıştı. Ancak sonuç aşamasında iklim ve çeşitli nedenlerden dolayı ekimi yapılan bu üründen verim alınamamış ve bu ürünün yetiştirilmesi ne köylümüz için, ne tarım için, ne de Derince için bir artı değer olmamıştır.

MISIR KURUTMA TESİSİ

Yaşanan bu gelişme sonrası ilçemizde çoğunlukla ve yıllardan beri ekilen mısırın daha uygun olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Mısır ekiminin en büyük sorunu da kurutulmak için Sakarya’ya götürülmek zorunda kalınmasıdır. Bu hem maliyeti artırmakta hem çiftçimizi zorlamaktadır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis üyelerinin önerisi; Bakanlıktan alınan bu hibe ile köylerin ulaşım şartları da dikkate alınarak ortak bir mısır kurutma tesisi kurulmasıdır.

KÖYLÜYE DESTEK OLUN

Ayrıca köylerimizin ürünlerini sulamak için kullandıkları tüm sulama kanallarının belediyemizce bakım ve tamirinin yapılması, gerekiyorsa ilaveler yapılarak tarım ve üretime katkı sağlanması amacıyla Derince köylülerine destek olunmasıdır. Unutulmasın ki tarım bir milli meseledir. Bu verimli topraklar, bu ürün çeşitliliği ve köylülerimiz bizim en büyük zenginliğimizdir. Bir ülkenin gerçek gücü tam bağımsızlığından, üretimdeki gücünden ve bilime akla yatırımından gelir.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli Atlı Spor Kulübü'nden KOTO'ya ziyaret

Kocaeli Atlı Spor Kulübü'nden KOTO'ya ziyaret