26 Ocak 2021 Salı

Direnişteki Özer Elektrik işçileri kazandı

Direnişteki Özer Elektrik işçileri kazandı

Gebze’de 130 gündür direnişte olan Özer Elektrik işçilerinin mücadeleleri sonuç verdi. İşçilerin talepleri, 130 gün süren direnişleri sonunda karşılandı

08 Aralık 2020 Salı 10:57 Güncel

Sendikalaştıkları için İş Kanununun 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek işten atılan Özer Elektrik işçilerinin, 130 gün süren direnişlerinin ardından tüm talepleri karşılandı. Gebze’de bulunan Özer Elektrik’te çalışan işçiler, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube’ye üye olmalarının ardından 25/2 maddesinden işten atılmaları üzerine direnişe başlamıştı. Bu süreçte patron da sendikanın yetkisine itiraz etmişti.

TÜM ALACAKLAR ALINDI

Özer Elektrik işçilerinin 130 gün süren direnişi kazanımla sonuçlandı. Süreçle ilgili bilgi veren Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Sekreteri Engin Kulu, “Cuma günü işveren avukatı ve sendikamızın avukatı arasında bir protokol imzalandı. İşçilerin tüm alacakları alındı. 25/2 maddesi kaldırıldı. İşe geri dönmek isteyenlerin önündeki engeller de kaldırıldı. Bu karar işçilerin onayıyla alındı” dedi. Direnişin bir örnek olduğunu ifade eden Kulu, “130 gün sürdü. Bu bölgede de etkili oldu, işçilerin dört koldan kuşatıldığı bir süreçte canlılık kattı. İşçiler çeşitli baskılarla karşılaşmalarına rağmen direnmeye devam etti ve bunun sonucunda kazandı” dedi. Kulu şu an kesinleşmiş yetkiyi beklediklerini söyledi. (Evrensel)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İSU'da görev değişiklikleri

İSU'da görev değişiklikleri