04 Aralık 2020 Cuma

DİSK kıdem hakkını istiyor

DİSK kıdem hakkını istiyor

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı sendikalar kıdem hakları için Sabri Yalım Parkı’nda bir araya geldiler. İşçiler, basın açıklamasında işçiye sözleşmeli çalışmanın kapılarını açan kanun teklifi için tepki gösterdiler.

10 Kasım 2020 Salı 18:48 Güncel

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen, işverene önemli teşvikler sağlarken, işçiye sözleşmeli çalışmanın kapılarını açan “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ne tepki gösteren işçiler Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek  yasanın geri çekilmesini istedi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı sendikalar tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı’da katıldı. Konu ile ilgili açıklamayı DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi, Genel-İş Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük okudu.

“BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME GEÇİCİ İŞÇİLİKTİR”

Küçük açıklamalarında, “İşçi sınıfı başta olmak üzere halkımız işsizlik, hayat pahalılığı, pandeminin etkileriyle mücadele ederken ve üzerine Ege bölgemizde büyük bir yıkım ve can kaybı yaratan deprem felaketi yaşanmışken işçilerin haklarına el uzatan bir yasa teklifi karşımıza çıkarılmıştır. Bu yasa teklifine göre 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için koşulsuz olarak belirli süreli sözleşme yapılabilecek. Belirli süreli sözleşme geçici işçiliktir. Belirli süreli sözleşme kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanmadan çalışmaktır. Belirli süreli sözleşme güvencesiz çalışmaktır.

“AYRIMCILIK UYGULAMAK ADALETSİZLİKTİR”

İktidara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sesleniyoruz: İşçiler arasında yaşa göre ayrımcılık uygulamak adaletsizdir, Anayasa'ya aykırıdır. Genç işçilerin ve zaten EYT sorununun mağduru olan 50 yaş üstü işçilerin haklarına el uzatmaktan hemen vazgeçin. Ülkenin pandemi gibi, deprem gibi, hayat pahalılığı gibi, işsizlik gibi bu kadar ciddi sorunları varken TBMM'den beklenen işçilerin haklarını gasp edecek yasalar değil; işimizi, aşımızı, geçimimizi, sağlığımızı koruyacak tedbirler almasıdır.” dedi

“İŞÇİLERİN GELECEĞİNİ YAKMAYIN”

DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi, Genel-İş Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük işçilerin geleceğini yakmayın diyerek sözlerini şöyle sürdürdü, “25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına onay verecek her vekil tarihe adını affedilmeyecek bir vicdansızlık ile yazdıracaktır. Milletvekillerine sesleniyoruz: Halka karşı sorumluluğunuzu unutmayın. Küçük bir azınlığın çıkarı için, işçilerin haklarını, geleceğini yakmayın.

“ASIL GÖREVLERİNİZİ HATIRLATMAK İSTİYORUZ”

Genç işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, emeklilik hakkını yok eden, işçiler arasında yaş ayrımı yaparak bir kısmını feda eden bir girişime verilen onay, hiç çıkmayacak bir kara leke olarak tarihe kazınacaktır. Bu teklife onay veren her milletvekili seçmenine, hatta kendi ailesine, çocuklarına, torunlarına dahi bunun açıklamasını yapamayacaktır. İşçiler ve çocuklarımız, hatta torunlarımız bu yapılan haksızlığı, hukuksuzluğu ve vicdansızlığı hep hatırlayacaktır.  Tüm milletvekillerini haklarımızı korumaya, istisnasız bütün sendikaların karşı olduğu, bu dayatmadan vazgeçmeye davet ediyor ve "milletin vekili” olarak asli görevinizin halkın ve emekçilerin yaşamsal çıkarlarını korumak olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

“KÖLELİK YASALARI GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Bugün Meclis'te görüşmelerine yeniden başlanacak olan bu kölelik yasaları geri çekilmelidir. DİSK'in Türk-İş'in ve Hak-İş'in ortak bir irade gösterdiği bu konuda, haklarımız ve çocuklarımız için gereğini yapmak hepimizin boynunun borcudur. Bu yasa teklifinin geri çekilmemesi halinde bugüne kadar ortaya koyduğumuz iradeyi daha da büyüteceğimize, üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil olmak üzere demokratik direnme hakkımızı kullanacağımıza kimsenin şüphesi olmasın. Bir kez daha altını çiziyoruz: Bu yasa teklifi bugün meclisten geri çekilmez ise üretimden gelen gücümüzü kullanarak meydanları doldurmaya kararlıyız. Tüm emek örgütlerini ve tüm dostlarımızı köleliğe karşı bu iradeye güç vermeye çağırıyoruz.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İki kardeş arasında icra kavgası: 3 yaralı

İki kardeş arasında icra kavgası: 3 yaralı