24 Haziran 2019 Pazartesi

Doğu Türkistan için yürüyen grup Kocaeli’ye ulaştı

Doğu Türkistan için yürüyen grup Kocaeli’ye ulaştı

Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine uyguladığı baskının son bulması için İstanbul'dan yürüyüş başlatan Doğu Türkistanlı 12 kişi, Kocaeli'ye ulaştı

17 Aralık 2018 Pazartesi 11:46 Güncel

Çin'in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine dikkati çekmek amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen 12 kişiden oluşan Doğu Türkistanlı grup, Kocaeli'ye geldi. İstanbul'dan önceki gün yola çıkan ve geceyi İzmit'te geçiren grup, sabah saatlerinde ellerinde Doğu Türkistan bayraklarıyla yeniden yürüyüşe geçti.

9 KİŞİ YOLA ÇIKTIK

Başkente kadar yürümeyi planlayan grup, TBMM'ye giderek ve siyasi partileri ziyaret ederek seslerini duyurmayı hedefliyor. Yürüyüşe katılan Muhammed Emin Yiğitoğlu, yaptığı açıklamada, 16 sene önce Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye geldiğini, şu anda İstanbul'da ikamet ettiğini söyledi. Kadıköy'den 9 kişi olarak yola çıktıklarını ve yürüyüş sırasında bu sayının 12'ye yükseldiğini belirten Yiğitoğlu, Çin'in Doğu Türkistanlıları çoluk çocuk demeden toplama kamplarına götürdüğünü söyledi.

BÜYÜK BİR KATLİAM VAR

Yiğitoğlu, 65 yaşındaki annesinden haber alamadığını dile getirerek, "Arkadaşlar da aynı durumda. Birinin karısı, birinin kızı, birinin torunundan hiç haberi yok. Biz bu duruma ses çıkarmak istiyoruz. Türkiye'ye, dünyaya ve Sayın Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmak için yola çıktık. Burada büyük bir katliam var. Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ederim, bu zulme 'dur' desin." diye konuştu. Yol aldıkça yürüyüşe katılımların artacağını düşündüklerini aktaran Yiğitoğlu, Ankara'ya ulaştıktan sonra siyasi partileri ve TBMM'yi ziyaret edip dertlerini anlatacaklarını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Şükran Demirel

19 Aralık 2018 Çarşamba 14:20

Kardeşlerim Allahın yardımı mutlaka gelecektir bu yapılan zulumu Allah görmüyor sanmasınlar kötüler icin yaşasın cehennem.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kâğıttan uçaklar yarıştı, 1. olan drone kazandı

Kâğıttan uçaklar yarıştı, 1. olan drone kazandı