17 Ocak 2021 Pazar

“Dolaylı olarak” Mustafa Soydabaş’ın da ihracı istenecek!

“Dolaylı olarak” Mustafa Soydabaş’ın da ihracı istenecek!

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney bir açıklama yaparak Meclis Üyesi Engin Uçar’ın ihraç istemiyle disipline sevk edileceğini duyurdu. Diğer yandan ihraç isteminin AK Parti Gurup Sözcüsü Mustafa Soydabaş için de geçerli olduğu anlaşıldı

05 Ocak 2021 Salı 21:25 Güncel

İzmit Belediye Meclisi Toplantısı’nda AK Partili Meclis Üyesi  Engin Uçar bir konuşma yaparak, tramvay çalışması sırasında iş yerleri yıkılan iki esnafa yeniden alkol ruhsatı verilmesini istemişti. Yapılan oylamada oy çokluğu ile bu iki esnafa alkol ruhsatı verilmesine karar verildi. Sonrasında ise Engin Uçar ile diğer AK Partili üye Hayrettin Ünlü birbirlerinin üzerine yürüyerek, karşılıklı hakaretlerde bulunmuşlardı. Bu gelişmeler sonrası AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney bir açıklama yaparak Meclis Üyesi Engin Uçar’ın ihraç istemiyle disipline sevk edileceğini duyurdu. Diğer yandan ihraç isteminin AK Parti Gurup Sözcüsü Mustafa Soydabaş için de geçerli olduğu anlaşıldı. Güney’in bu durumun ortaya çıkmasında “dolaylı olarak” neden olanlardan kastettiği kişinin Soydabaş olduğu öğrenildi. Mustafa Soydabaş, oylama sırasında çekimser kalmıştı. Her iki AK Partili Meclis üyesinin ihraç edilmesi sonrası Cumhur İttifakı’nın mecliste çoğunluğu kaybetme riski bulunuyor. 

ALİ GÜNEY’İN AÇIKLAMASI

İşte Güney’in o açıklaması: “İzmit Belediye Meclisinde daha önce de gündeme gelen alkollü mekanların açılmasıyla ilgili AK Parti Grubu olarak aldığımız karar kamuoyu tarafından bilinmektedir. Gündemden düşen bu konu, bugün yapılan İzmit Belediyesi Ocak Ayı Meclis Toplantısında Meclis Üyemiz Engin Uçar tarafından yazılı önergeyle yeniden gündeme taşınmış ve yapılan oylamada komisyona havale olmadan, önergenin direkt kabulü şeklinde sonuçlanmıştır. AK Parti, kurumsal bir partidir. Bu tür kararlar ilgili kurullar ve komisyonlar tarafından istişare edilerek ortak görüşle alınır ve uygulanır. Daha önce aynı konuyla ilgili AK Parti Grubumuz tarafından alınan karar da bu şekilde olmuştur.

DİREKT VE DOLAYLI OLARAK NEDEN OLANLAR

Ancak son meclis toplantısında Engin Uçar bu prosedürlere uymadan kendi başına hareket ederek, daha önce partimizin ortaya koymuş olduğu tutuma aykırı bir sonuç çıkmasına sebebiyet vermiştir. AK Parti tüzüğü ve kurumsal kimliği gereği bu tür eylemlerin neticeleri hakkında yapılacaklar bellidir. AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı olarak bu durumun ortaya çıkmasına direkt ve dolaylı olarak neden olanlar hakkında ihraç istemiyle Disiplin Soruşturması başlatılmasının İl Başkanlığımızdan talep edileceği saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gelecek Körfez’de Türker İlçe başkanlığını devretti

Gelecek Körfez’de Türker İlçe başkanlığını devretti