28 Kasım 2020 Cumartesi

Dünyanın en zengin Atatürk Müzesi açıldı

Dünyanın en zengin Atatürk Müzesi açıldı

‘Tarih Koridoru' projesi kapsamında restore edilen Yeşil Konak içerisindeki Atatürk Müzesi için açılış töreni gerçekleştirildi

29 Ekim 2020 Perşembe 16:18 Güncel

‘Tarih Koridoru’ projesi kapsamında Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasının korunması ve gelecek nesle aktarılması kapsamında restore edilen Yeşil Konak içerisindeki Atatürk Müzesi için açılış töreni gerçekleştirildi. Eriş Ülger’in arşivinden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel eşyalarının ve fotoğraflarının bulunduğu müze dünyanın en zengin Atatürk müzesi olma özelliği taşıyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci yıl dönümünde vatandaşlarla buluşturulan müzenin açılışına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Tarihçi- Yazar Eriş Ülger, CHP İl Başkanı Harun Yıldız, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Remzi Kaya, Vatan Partisi İl Başkanı Yalçın Arslan, Demokratik Sol Parti İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Biz İzmitiz Platformu Başkanı Hüseyin Erol ve çok sayıda vatandaş katıldı.

400’DEN FAZLA ESER BULUNUYOR

İzmit’in kültür hazinesine kazandırılan Atatürk Evi, sergilenen 200 obje ve 200 tablo ile birlikte 400'den fazla eser ile dünyanın en zengin Atatürk Müzesi olma özelliği taşıyor. Atatürk Evinde sergilenen eserler, Kurtuluş Savaşı öncesi ve Kurtuluş Savaşı dönemi ile birlikte Cumhuriyet dönemini, bayramları ve inkılapları tarihi bir bakış açısıyla gözler önüne seriyor.

ÖZEL EŞYALARIYLA ATATÜRK ODASI

Atatürk Evi’nde ayrıca, Atatürk'ün özel eşyalarından oluşan Atatürk odası olarak hazırlandı. Kadınlar bölümünde Zübeyde Hanım'a ait 5, Latife hanıma ait 21, Sabiha Gökçen'e ait 10, Fikriye Hanıma ait 23, Makbule Atadan ve Afet İnan’a ait 4 obje bulunuyor. Diğer objeler Atatürk'ün kendisine ve silah arkadaşlarına ait eserlerden oluşuyor.

 ATATÜRK ÇOCUKLARA ANİMASYONLA ANLATILIYOR

Yüzlerce obje eserin yer aldığı Atatürk Evi’nde çocuklar da unutulmadı. Atatürk Evi’nde bir de masal odası oluşturularak, hazırlanan animasyonla çocuklara Atatürk'ün hayatı anlatılacak. Oluşturulan diğer film odasında Atatürk ve İzmit konulu kısa film gösterimi de gerçekleştirilecek. Müzede 4 sergi odası, 2 film gösterim odası, müzeyi gezemeyecek vatandaşlar için bodrum katta 360 derece sanal tur odası, geçici sergi odası ve bir satış ofisi yer alıyor.

“ATATÜRK BURADA”

Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Tarihçi- Yazar Eriş Ülger programında açılış konuşmasında, “Fatma başkana bu müzeye ne kadar insan gelir, gezer dedim. Başkan bana Türkiye’yi buraya taşıyacağız dedi. Bu müzenin burada açılması büyük bir emek. Çanakkale Belediyesi, Aydın Belediyesi, Eskişehir Belediyesi buradaki kalabalığı toplayamadılar. Atatürk’ün eşyalarını bu müzede göreceksiniz. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz özel eşyaları var Atatürk’ün. Manevi annem Sabiha Gökçen Savarona yatında içtiği kahve fincanını verdi. Bu Atatürk’ten bana, benden de İzmit’e kalacak en büyük mirastır. Mustafa Kemal Atatürk burada” dedi.

“KIYMETLİ ESERLER YER ALIYOR”

Açılış töreninde konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Değerli büyüğümüz Eriş Ülger bize öncülük ediyor. Tren Garı’nda buradaki objelerin daha azının olduğu bir sergiyi açtık. Biz Eriş beye gelin İzmit’e müze açalım dedik. Bizi kırmadı, uhdesinde bulunan ve Atamızın eserlerini, şahsi eşyalarını bize emanet etti. Bunun için değerli büyüğümüz Eriş Ülger’e çok teşekkür ediyorum. Çok kıymetli eserler var müzede. Atamızın şahsi eşyaları bulunuyor. Dünyanın en zengin Atatürk Müzesi’ni İzmit’e kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR MÜZE”

Bu müzede 500’ün üzerinde eser var. 200’ü aşkını Atatürk’e ait şahsi eşyadan oluşuyor. Çocuklarımıza da burada Atatürk’ü anlatacağız. Engelli vatandaşlarımızda müzeyi 360 derecede olarak alt katta izleyebilecekler. Bina sahibinin de adını yaşatmak adına bir adım atacağız. Bu müze tüm Türkiye için önemli bir müze. Tüm vatandaşlarımızı bu güzel müzeyi gezmeye davet ediyorum. Arkadaşlarımız Atatürk’ün İzmit’e verdiği değeri gösteren bir belgesel hazırladı” diye konuştu. Hürriyet’in ardından kürsüye gelen Vali Yardımcısı Suat Yıldız, “Atatürk’ün manevi hatırası önünde minnetle eğiliyorum. Bu müzeyi İzmitimize kazandıran belediye başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Mavi Vatan’ın kalbinde su sporları gösterileri nefes kesti

Mavi Vatan’ın kalbinde su sporları gösterileri nefes kesti