28 Kasım 2020 Cumartesi

Eğitim İş, yeni başkanını seçiyor  

Eğitim İş, yeni başkanını seçiyor  

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube’nin 1’inci Olağan Genel Kurulu KYÖD Sosyal Tesislerinde gerçekleştiriliyor. Genel Kurulda, Eğitim İş 1 Nolu Şube Eğitim Sekreteri Sabri Mutlu ve İzmit Ziya Gökalp İlkokulu Müdür Yardımcısı Coşkun Sarı ve başkanlık için yarıştı

31 Ekim 2020 Cumartesi 16:04 Güncel

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Kocaeli 1 Nolu Şube’nin 1’inci Olağan Genel Kurulu, KYÖD Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Başkanlık görevinde 2’nci dönemini tamamlayan mevcut başkan Emine Çalık’ın tüzük gereği yeniden aday olamadığı kongrede İzmit Ziya Gökalp İlkokulu Müdür Yardımcısı Coşkun Sarı ve sendikada eğitim sekreterliği görevini sürdüren Sabri Mutlu başkanlık görevi için yarıştı. 213 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu genel kurulun divan başkanlığını ise Necati Kur yaparken üst kurul delegesi olmak için Cem Uçak ve Önder Sevim kozlarını paylaştı.

PARMAK SALLAMA GERGİNLİĞİ

Tüzük gereği yeniden aday olmayan mevcut başkan Emine Çalık ile başkan adaylarından Coşkun Sarı arasından parmak sallama gerginliği yaşandı. Konuşmasında “Halifeliğin kaldırılmasını kutladığımızda maalesef bu salondan sadece bir kişi vardı. Uğur Mumcuyu anarken de yoktu” diyerek mevcut yönetimi eleştiren Sarı’ya cevap veren Çalık, “Ben isterdim ki biz projelerle yarışalım. Uğur Mumcu hepimizin değeridir. Yanlış anlamayın. Biz birileri gibi etik olmayan davranışlar yapmayacağız” dedi. Emine Çalık’ın eleştirilere cevap verdiği konuşması sırasındaki el hareketlerine tepki gösteren başkan adayı Coşkun Sarı, “Bu heyecanınız, parmak sallamanız üyelerimize sökmez. Parmak sallamakla başarı sağlansa biz bugün yetkili sendika oluruz. Siz bizi sadece denetlemeye adaysınız. Biz bu medeni cesareti göstermişiz, alanlarda neden olmadığımız eleştiremeyecek miyiz?” dedi.

BÜYÜK YARALAR AÇILDI

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Emin Çalık, “Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Laik, bilimsel, demokratik eğitimin askıya alınmaya çalışıldığı bir dönemde göreve geldik. Siyasi iktidar görev süresi boyunca büyük yaralar açtık. Bu yaraların en büyüğü de eğitimde açıldı. Eğitim sisteminden bilimsel eğitim çıkarılmak istendi. Yandaş yöneticilerin atanmasıyla, eğitimde kaos arttı. Meslek grupların için de en örgütlü olan grup öğretmenlerdir. Meslek onurumuzu çiğnenmek için MEB tarafından öğretmen şikayet hattı açıldı. Ama öğretmenlerin duruşu bellidir” dedi.

SIKILMADIK EL BIRAKMADIK

“Kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmenlik gibi sınıflandırmalara yaparak bizleri bölmeye çalışıyorlar” diyen Çalık, “Sözleşmeli, ücretli öğretmenlikle insanlar güvencesiz çalışma ortamı yarattılar. Biz sendika olarak hiçbir siyasi partiye dayanmıyoruz. Her zaman üyelerimizin yanındayız. Üyelerimizin yüzde 65’i kadınlardan oluşuyor. Görevimiz süresince sıkılmadık el girilmedik okul bırakmayacağız dedik ve bunu yaptık. Eğitim İş’in her üyesinin yıkım yasalarına karşı omuzlarına büyük görevler düşmektedir. Atatürk devrimlerini, ilkelerini öğrencilerimize anlatmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün burada demokrasinin kazanmasını istiyoruz” dedi.

ÜYELERİMİZİN ÖZLÜK HAKLARINI SAVUNACAĞIZ

Kongre adaylarından Sabri Mutlu, “Bizler ilkelerimizden taviz vermeden çalışmak için adayız. Yapılacak mücadeleye katkı vereceğiz. Yetkili sendika olabilmek için sürdürebilir büyüme sunmaya adayız. Üyelerimizin özlük haklarını savunacağız. Yapacağımız anket çalışmalarımızla üyelerimizin taleplerini, görüşlerini alacağız. Sadece kendim için değil arkadaşlarım için desteklerinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

UĞUR MUMCUYU ANARKEN KİMSE YOKTU

Mutlu’nun ardından konuşan adaylardan Coşkun Sarı, “Kocaeli’ye ekim ayında atandım. O gün ilk ziyaretime emine hanım geldi. Birkaç eleştirim olacak. Halifeliğin kaldırılmasını kutladığımızda maalesef bu salondan sadece bir kişi vardı. Uğur Mumcu'yu anarken de yoktu Hep birlikte güzel işlere imza atacağımızın müjdesini veriyorum. Covid sürecin okulları pek fazla ziyaret edemeyeceğiz fakat mükemmel bir süreç yürüteceğimizi inancımız tam. Alanında uzman kişilerle yönetime talibiz. Bizim en büyük başarımız insanlara sendikalı olmanın önemi anlatmak olacak. İnsanlar kendileri üye olmak için burada olacak. Kendimiz için değil sizleri temsil etmek için buradayız” dedi.

PROJESİ OLAN EKİBİ DESTEKLEYİN

Coşkun Sarı’nın sözlerine cevap veren Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Emin Çalık, “Tüzük bir kez delinirse hep delinir. 2 dönem kuralı kaldırılsın mı? Dendiğin de ilk karşı çıkanda ben oldum. Biz birileri gibi etik olmayan davranışlar yapmayacağız dedik. Amacımız sendikamızı kurumsallaştırmaktır. Eğitim-İş 1 Nolu Şube Emine Çalık’ın şubesi denmemesi için çaba gösterdik. Biz herkesin önerisi alarak bugün ki adaylar ortaya çıktı. Bir kez daha aday olma hakkım olsa dahi aday olmayacaktım. Çünkü ben yapacağımı yaptım. Benim göremediğimi gören insanların göreve gelmesi gerekiyor. Bizim nasıl mücadele ettiğimizi halkımız gördü. Bugün gerçekten emek veren, projeleri olan ekibe destek vermenizi istiyoruz. Bugün onurumla gidiyorum” dedi.

PARMAK SALLAMANIZ BİZE SÖKMEZ

Emine hanım benim konuşmalarımı anlamamış. Emine hanım siz yönetime aday değilsiniz. Bu heyecanınız, parmak sallamanız üyelerimize sökmez. Parmak sallamakla başarı sağlansa biz bugün yetkili sendika oluruz. Siz bizi sadece denetlemeye adaysınız. Biz bu medeni cesareti göstermişiz, alanlarda neden olmadığımız eleştiremeyecek miyiz? Biz sadece Atatürk’ün adamıyız. 3 yıldır, siz yöneticileri tanıyamadıysanız size anlatılanlar bir dolu hikayedir. Biz neden yetkili sendika olamayalım. Kim bu sendika ‘Babamızın malı değil’ diyorsa bilinç altında bu sendikaya sahip olmak vardır” dedi.


SABRİ MUTLU’NUN YÖNETİM KURULU

Sabir Mutlu, Nazım Durmuş, Zeynep Gerim, Gül Kanoğlu İzkavas, Osman Kalyon, Ersin Tolga Başbay, Tuğba Topal

DENETLEME KURULU

Emine Çalık, Bülent Uğrasız, Onur Aslan

DİSİPLİN KURULU

Cantürk Şanal, Özgür Dokuz, Çağdaş Özgür Meydan

GENEL MERKEZ DELEGELERİ

Emine Çalık, Bülent Uğrasız, Sabri Mutlu, Zeynep Gerim, Cantük Şanal, Özgür Dokuz, Deniz Alkan, Osman Kalyon, Nazım Durmuş.

COŞKUN SARI’NIN YÖNETİMİ

Coşkun Sarı, Mustafa Çakır, Pınar Pınarlı, Mustafa Çağdaş Çandır, Muzaffer Oğuz, Gaye Kurt Kaban, Fatih Tuncay.

DENETLEME KURULU ADAYLARI

Ayşe Müge Şahin, Pınar Genç Topçuoğlu.

DİSİPLİN KURULU ADAYLARI

Ali Bayramoğlu, Şule Türker.

ÜST KURUL DELEGE ADAYLARI

Coşkun Sarı, Mustafa Çakır, Mustafa Çağdaş Çandır, Pınar Pınarlı, Servet Yaman, Fatih Tuncay, Muzaffer Oğuz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet, kurtarma ve destek ekipleriyle İzmir'e gidiyor

Hürriyet, kurtarma ve destek ekipleriyle İzmir'e gidiyor