18 Ocak 2021 Pazartesi

Eğitim- Sen: Hakaret eden cehaletin sorumluları bellidir!

Eğitim- Sen: Hakaret eden cehaletin sorumluları bellidir!

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi bir basın açıklaması yaparak, TÜGVA Gölcük Temsilcisi olan Samet Genç isimli şahıs, sosyal medya paylaşımındaki “Öğretmenler bu ülkenin en şımarık topluluğudur” sözlerine tepki gösterdi

23 Kasım 2020 Pazartesi 13:02 Güncel

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi bir basın açıklaması yaparak, TÜGVA Gölcük Temsilcisi olan Samet Genç isimli şahıs, sosyal medya paylaşımında “Öğretmenler bu ülkenin en şımarık topluluğudur.” sözlerine tepki gösterdi. Eğitim Sen’in açıklaması şu şekilde: ‘’Bilindiği gibi salgının yeniden yükselişe geçtiği ve bakanlığın tüm uyarılara rağmen almadığı önlemlerin sonucunda binlerce öğrenci ve yüzlerce öğretmenin hastalandığı koşullarda gündeme gelen yeni önlemler kapsamında alelacele alınan bir kararla eğitime yeniden uzaktan devam edilmesi kararı alınmıştı. Onbinlerce öğretmen, milyonlarca öğrenci ve ailesi, salgının başından bu yana bakanlık ve hükümetin plansız, programsız, önlemsiz uygulamalarıyla adeta ne yapacağını bilemez halde yeniden uzaktan eğitim sürecine başlamışken bugün öğretmenleri hedef gösteren seviyesiz bir açıklamayla karşılaştılar.

NEFRET KUSAN PAYLAŞIM

TÜGVA Kocaeli/Gölcük Temsilcisi olan Samet Genç isimli şahıs, sosyal medya paylaşımında “Öğretmenler bu ülkenin en şımarık topluluğudur. Şımarıklıkları arşa ulaşmıştır. Yattıkları yerden para aldıkları yetmiyormuş gibi haftada bir okula gitmeye bile itiraz eder hale geldiler. Ülkemizdeki eğitim seviyesinin düşüklüğünün tek sorumlusu vasıfsız öğretmenlerdir” şeklindeki çirkin, cehalet ve nefret dolu açıklamasıyla öğretmenlerimize hakaret etme cüreti göstermiş ve öğretmenlerimize nefret kusan bu paylaşımıyla öğretmenlerimizi hedef göstermeye yeltenmiştir.

Hatırlanacağı gibi Milli Eğitim Bakanlığı, TÜGVA ile protokol imzalamış ve çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine bu vakıfı da dahil etmek için çeşitli uygulamalara başlamıştı. Eğitim Sen olarak konuyu yargıya taşımıştık ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile TÜGVA arasında imzalanan protokole karşı açtığımız dava sonucunda Danıştay yürütmenin durdurulması kararı vermişti. Eğitim Sen olarak öğrencilerimizi bu tür vakıfların himayesine bırakmakta sakınca görmeyen bakanlığa karşı uyarılarımızı sürdürürken bugün bu vakfın yöneticisinin öğretmenlerimizi hedef alan seviyesiz açıklamalarıyla karşılaştık. Görülüyor ki bu vakıfın hedefinde sadece öğrencilerimize gerici eğitim vermek değil öğretmenlerimize nefret de kusmak da vardır.

LAİKLİK KARŞITI

 Laiklik karşıtı pek çok etkinliğin altında imzası olan bu vakıfla protokol imzalamakta beis görmeyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve valiliğin bu vakfın yöneticileri öğretmenlerimize rahatça hakaret ederken suskun kalması manidardır. Bu kurumlar, bu makamlar, çok değil 3 gün sonra 24 Kasım’da düzenlenecek olan törenlerde öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğundan, öğretmenlere ne kadar değer verdiklerinden bahsedecekler. Oysa yıllardır her türlü olumsuzluğa, yetersiz şartlara, baskıya, angaryaya, geçinmeye yetmeyen maaşlarına rağmen özveriyle çalışan, geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerimizin sahte kutlama ve söylemlere değil, kendilerine gerçekten değer verildiğini görmeye ihtiyaçları vardır.

ASLA KABUL ETMİYORUZ

Suskun kalan sadece eğitim ve kamu yöneticileri değildir. Malum sözde sendikalar da kendi üyeleri de olan öğretmenlerimizi hedef gösteren bu hakaretler karşısında sessizdirler. Bir kısmı TÜGVA isimli bu vakıfla ortak çalışmalar yapmayı da marifet sayan bu bir kısım sendikaların sessizliğinin de öğretmenler tarafından kabul edilemez olduğunu bilmelidirler. Bugün öğretmenlere ve öğretmenlik mesleğine yapılan bu hakarete sessiz kalanlar yarın hangi yüzle üyelerinin karşısına çıkacaklardır? Eğitim Sen olarak öğretmenlerimizin maruz bırakıldığı bu durumu asla kabul etmiyoruz! Eğitim Sen olarak bu vakıfların böylesi seviyesiz, ahlaksız, cehalet ve nefret dolu söylemlerini görünce öğrencilerimizi bu tür vakıflardan korumak, kamusal ve laik eğitimi savunmak konusunda sürdürdüğümüz mücadelede ne kadar haklı olduğumuzu bir kere daha anlıyoruz. Ancak biliyoruz ki bu tür seviyesiz söylemler tesadüfi, münferit değildir. Öğretmenlerini korumak ve eğitimin sorunlarını çözmek yerine öğretmenleri hedef gösteren Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere siyasal iktidar ve onun gerici politikalarından cesaret alan bu tür vakıfların bu tür yöneticileri, eğitim ve sağlık başta olmak üzere hemen her alanda katlanılamaz boyutlara ulaşan sorunları perdelemek için bu tür söylemlere başvurmaktadırlar.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Eğitim Sen olarak başta Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere kamu makamlarını ve yöneticilerini, bulundukları konumun gereğini yerine getirmeye, öğretmenlerimize sahip çıkmaya ve bu şahıs ve TÜGVA isimli vakıf için gerekli açıklama ve işlemleri yapmaya davet ediyoruz. Eğitim Sen olarak öğretmenlerimize hakaret etme cüreti gösteren bu şahıs ve TÜGVA isimli vakıf hakkında hakaret, hedef gösterme, kin ve tahrik suçlarından gerekli işlemlerin yapılması için yargıyı göreve çağırıyoruz. Eğitim Sen olarak sürecin takipçisi olacağımızı, öğretmenlerimizi hedef gösteren, öğrencilerimize gericilik, karanlık ve cehaletten başka bir şey vadetmeyen bu tür yapılanmaların karşısında her zaman aydınlığı; eğitim ve bilim emekçisi öğretmenlerimizi, öğretmenlik mesleğinin onurunu, kamusal ve laik eğitimi savunmaya devam edeceğimizi bir kere daha ilan ediyoruz!”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan Büyükakın: Öğretmenler, geleceğimizin mimarıdır

Başkan Büyükakın: Öğretmenler, geleceğimizin mimarıdır