23 Ekim 2020 Cuma

Ellibeş: Kocaeli umudun simgesi oldu

Ellibeş: Kocaeli umudun simgesi oldu

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş 17 Ağustos felaketinin 21. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı

16 Ağustos 2020 Pazar 12:54 Güncel

Ellibeş'in mesajında şu ifadeler yer aldı: “Türkiye yakın tarihinin en büyük felaketi 17 Ağustos Büyük Marmara Depreminin üzerinden tam 21 yıl geçti. 1999 yılının 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gecesi merkez üssü Gölcük olan bu büyük felaket, saat 03.02’de başlayıp sadece 45 saniye sürmesine rağmen bize bir ömür gibi gelmişti. O gece enkaz yığınları altında verilen hayat mücadelesinin yanı sıra birbirimizle olan dayanışmayı, yardımseverliği, güçbirliğini de unutmadık. Yaraları sarmak için birlik olduk. Kaybettiklerimizin acısını birlikte paylaştık. Hiç kimsenin birinin yakını, akrabası, dostu olmasına gerek yoktu. Kaybettiğimiz canlar hepimizin canı, sorunu hepimizin sorunu diyerek çok kısa sürede yeniden ayağa kalktık. İşte bu nedenledir ki, depremin bile yıkamadığı şehir olan Kocaeli her zaman umudun da simgesi olmuştur.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVAM ETMELİ"

Bir ve beraber olduğumuz sürece her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğimizin de yıldönümü sayılabilecek 17 Ağustos büyük deprem felaketinden elbette çıkarmamız gereken dersler de bulunmaktadır. En önemlisi deprem gerçeğine karşı toplum olarak her zaman hazır olmamız gerektiğini asla unutmamalı ve kentsel dönüşümün devam etmesi için cesur adımlar atmayı hep birlikte sürdürmeliyiz. Gerekirse yerel yöneticileri bu konuda cesaretlendirmeli, bu konuyu siyasetin de üzerinde tutmalıyız.

"FEDAKAR SAĞLIK ORDUSU"

17 Ağustos 1999 depreminden sonra hükümetimizin özellikle bu konuda attığı adımlar sayesinde ülkemizin birçok köşesinde ve şehrimizde yeni konut projeleri üretildi. Vatandaşımızın daha kolay konut sahibi olabilmesi için bankacılık düzenlemeleri, hazine destekleri sağlandı. Elbette o dehşet gecesinde en büyük ihtiyaçların başında hastaneler, sağlık ekipleri, arama-kurtarma görevlileri de geliyordu. Türkiye, bütün dünyayı etkileyen pandemi sürecinde bile sağlık yatırımlarında geri kalmayarak şehir hastanelerini, sağlık kuruluşlarını açmaya devam etti. Fedakar sağlık ordusunu büyüterek, daha modern şartlarda milletimize hizmet vermesi sağlandı. Arama-kurtarma ekiplerimiz bugün yaşadığımız felaketlerden aldığı derslerle dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşuyor.

"RAHMETLE ANIYORUM"

Elbette bu hizmetlerin en önemli merkezini ilimiz oluşturdu. Yenilenen ve kapasitesi artırılan üniversite ve devlet hastanelerimizin yanı sıra açılacak yeni şehir hastanemizle ilimiz bu konuda önemli bir aşamayı geçmiş olacak. Bu vesile ile 17 Ağustos Büyük Deprem Felaketi başta olmak üzere Düzce, Van, Elazığ gibi depremlerde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle ve özlemle anıyorum.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Söğüt: Körfez için gece gündüz çalışıyoruz

Söğüt: Körfez için gece gündüz çalışıyoruz