04 Temmuz 2020 Cumartesi

Esnaf nasıl normalleşecek?

Esnaf nasıl normalleşecek?

Esnaf, genel olarak geçen süreçte tüm giderlerini krediler ile ödeyebildiklerini ve ekonomik durumlarının sıkıntılı olduğunu dile getiriyor

03 Haziran 2020 Çarşamba 14:44 Güncel

Dünya genelinde pandemi olarak ilan edilen koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü tarih 11 Mart 2020 olarak tarihlere geçti. Türkiye’ye virüsün geliş tarihi alınan tedbirlerle geciktirilerek önemli bir avantaj sağlandı. Dünya ülkelerinde pek çok Avrupa ülkesi virüsün artış hızları artarak devam ederken ülkemizde normalleşme süreci aşamaları 11 Mayıs tarihi itibariyle başladı. İlk olarak alışveriş merkezleri, berber ve güzellik salonlarının açılmasıyla yeni normal hayat olarak adlandırıldı ve ardından kontrollü sosyal hayat sistemine geçiş yapıldı. Kontrollü sosyal hayat sistemine geçilmesi sonrasında açılan dükkanlar hizmet vermeye başladı. Esnaflar genel olarak hijyen kurallarına uyarken, müşterilerin büyük çoğunluğunun da kurallara uyduğunu ifade ediyor. Fakat esnaflar genel olarak geçen süreçte tüm giderlerini krediler ile ödeyebildiklerini ve ekonomik durumlarının sıkıntılı olduğunu dile getiriyor.

MÜŞTERİLER DİKKAT EDİYOR

Kokosh Giyim çalışanı Ömer Söylemez, “Elbette bu süreci zor geçiriyoruz. Zaten dükkanlar uzun süredir kapalıydı. Sonuçta 2 ay kapalı olunca sıkıntılarımız oluştu. Çoğunlukla elbette ekonomik sıkıntılar bunlar. Onun dışında gelen müşterilerimiz çoğunluk mesafeye ve maske kullanımına dikkat ediyor” diye konuştu.

HENÜZ ETKİSİNİ GÖREMEDİK

Bir diğer esnaf 41 Büfe sahibi Mehmet Zeki Ülker, “Gelen müşterilerimiz kurallara uygun bir şekilde alışverişini yapmaya çalışıyor. Onlar dikkat etmezse zaten biz uğraşıyoruz. Yani normalleşme sürecine başlandı. Ancak biz ekonomik olarak henüz bir etkisini göremedik. İnşallah önümüzdeki süreçte göreceğiz” dedi.

İŞLERİ DÜZELTMEK KOLAY DEĞİL

Emine Abla Büfesi sahibi Emine Keskin, “Battık işte. Olacak başka bir şey yok. Şuan bizi hiçbir şey kurtarmaz. 3 ay kapalı durup iş yapamadıktan sonra işleri düzeltebilmek kolay değil. Durumumuzun hemen düzeleceğini beklemiyorum ama bakalım neler olacak. Kredi verildi tamam 6 ay sonra ödenecek ama bu süreç nasıl geçecek” açıklamasında bulundu.

BEKLEYEREK ALIŞVERİŞ YAPIYORLAR

Oso Çorap’tan Mehmet Yeşiltaş, “Gelen müşterilerimiz hijyene genel olarak dikkat ediyorlar. Eskisi gibi yoğun şekilde durmuyorlar. Birbirlerini bekleyerek alışverişlerini yapıyorlar. Bu süreçte elbette zararımız oldu. Kiranı faturanı ödeyemiyorsun dükkan kapalı olunca. Şu anda geçen 40 güne göre elbette düzelme başladı. Bakalım önümüzdeki süreç nasıl olacak” şeklinde konuştu.

GEÇEN SÜRECİ KARŞILAMAK ZOR

Son olarak görüşlerini sunan Kurufasulyeci Ziya sahibi Behçet Demir, “Durumumuz kötü, işler durgun. Geçen süreci karşılamak elbette zor. Kirayı ödeyemedik. Kiralarımız krediyle ödedik. Ama 6 ay sonra ne olacak bizim halimiz? Tedbir manasında gelen müşterilerden dikkat etmeyenler oluyor. Biz uyarıyoruz. Bu sefer bize fırça atıyorlar. Bunun devlet tarafından daha yoğun denetlenmesi gerekiyor” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Toplu taşıma esnafına 5,5 milyonluk ikinci can suyu

Toplu taşıma esnafına 5,5 milyonluk ikinci can suyu